طریقه ساخت کابل otg

آموزش ساخت کابل otg گوشی اندروید و آیفون

آیا فراموش کرده اید که یک پرونده مهم را روی کلید USB خود قرار دهید یا می خواهید سریعتر روی تلفن هوشمند خود تایپ کنید؟ گوشی های اندرویدی جدید از پورت USB OTG هم پشتیبانی می کنند. به این ترتیب همه دستگاه هایی که ورودی USB استاندارد دارند را می توان به گوشی موبایل وصل کرد. اگر کابل اوتی جی در اختیار داشته باشید ماوس، کیبورد، فلش، پاور بانک و یا هر دستگاه دیگری قابلیت اتصال با موبایل تان را دارد. در حال حاضر کابل او تی جی تنها در برخی از برندهای تلفن همراه به صورت پکیج آماده وجود دارد. اما می توانید با ساخت کابل otg این محدودیت را برطرف کنید.

دستگاه هایی که دارای پورت USB هستند قیمت بالاتری از دستگاه های مشابه دارند و این به دلیل قابلیت اتصال به دیگر دستگاه های کاربردی است.

لوازم ساخت کابل otg

اولین چیزی که شما به آن نیاز خواهید داشت قطعه اتصال USB و اتصال USB micro B ( کابل OTG) است. کابل های تبدیل با قیمت بسیار اندکی در همه فروشگاه های لوازم الکترونیکی به فروش می رسد. هدف ساخت یک کابل دارای دو سر است که در سمت مادگی USB و طرف دیگر به کانکتور میکرو USB متصل می شود. این کابل به شما امکان می دهد که فایل های خود را بین گوشی و کامپیوتر مبادله کنید. برای شروع به این وسایل نیاز دارید:

 • اتصال مینی یا میکرو USB
 • مقداری سیم نازک مسی
 • پیچ گوشتی کوچک
 • چاقو و سیم بر
 • چسب حرارتی
  لحیم

آموزش ساخت کابل otg

طریقه ساخت کابل otg

حالا با دقت 4 رشته سیم به طول دلخواه را برش دهید. طول سیم ها باید برابر باشد ولی اندازه آن بستگی به خودتان دارد. این اندازه طول نهایی کابل را تشکیل می دهد. ساختن چنین وسیله کوچکی نیاز به دقت دارد. کمی حوصله به خرج دهید حتما نتیجه بسیار رضایت بخش خواهد بود. برای شروع باید پوشش بیرونی کانکتور USB میکرو را با استفاده از پیچ گوشتی باز کنید. برداشتن قاب بیرونی کار دشواری نیست. پس از جدا کردن قاب، چنانچه یک قالب پلاستیکی سفید رنگ روی پین ه بود، آن را نیز به آرامی جدا کنید. اکنون 5 پین مختلف با رنگ های متفاوت را می بینید که این پین ها می بایست به سیم مسی متصل شود.

برای اتصالات بین سیم و جامپر ها از لحیم استفاده کنید. نحوه کار با لحیم مهم است دقت کنید لحیم کاری خیلی شلخته نباشد. یک به یک از اولین جامپر تا پنجمی شروع به اتصال سیم ها نمایید. هر رنگ سیم با لحیم روی یک جامپر، فیکس می شود.

ترتیب اتصال سیم ها برای ساخت کابل otg به این قرار است:

 • جامپر اول اتصال به سیم قرمز
 • جامپر دوم اتصال به سیم سفید
 • جامپر سوم اتصال به سیم سبز
 • جامپر چهارم اتصال به سیم سیاه
 • روی جامپر پنجم هیچ سیمی متصل نمی شود

نحوه ساخت کابل otg

تقریبا نصف کار انجام شده است. با گذاشتن پوشش های بیرونی یک سر کابل آماده است. با استفاده از چسب حرارتی پوشش های بیرونی و قاب را سر جای خود محکم کنید. همین کار را برای سر دیگر کابل انجام دهید. پس از لحیم کاری و قراردادن پوشش ها لازم است تا عایق کاری را به درستی انجام دهید. ساخت کابل otg نیاز به کمی دقت ندارد اما کار سختی نیست.

ساخت کابل از طریق USB

دقت داشته باشید که برای لحیم کاری حتما به اندازه خیلی کم، روکش پلاستیکی سیم مسی را جدا کنید تا دسترسی به سیم داشته باشید. این وسیله ساده و دست ساز خیلی بیش از اینکه تصور می کنید کاربرد دارد. از طریق کابل OTG می توانید بسیاری از تجهیزات جانبی را به گوشی موبایل متصل کنید. تنها نکته مهم در ساخت توجه به اتصال صحیح و لحیم کاری است. ساختن چنین کابلی شاید یک ربع بیشتر وقت تان را نگیرد! ولی همین وسیله ساده در بسیاری از گوشی های موبایل به صورت آماده، وجود ندارد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا