ساخت کابل usb بلند

آموزش تصویری ساخت کابل usb در اندازه های مختلف

کابل های usb از مهم ترین تجهیزات هستند که با همه کوچکی کاربرد فراوانی دارند. به طور معمول این کابل ها در دستگاه تازه خریداری شده، وجود دارد ولی اندازه و طول این کابل ها اغلب خیلی کم است. اگر به هر دلیلی به یک کابل یو اس بی بلندتر نیاز دارید می توانید خودتان به راحتی آن را بسازید. ساخت کابل usb حتی برای افراد مبتدی هم چندان دشوار نیست. کافیست بتوانید با دستگاه لحیم کوچک خانگی کار کنید تا یک کابل دست ساز و مطابق با سلیقه تان را داشته باشید.

کابل های بلندتر usb به صورت آماده در بازار به فروش می رسند اما معمولا قیمت این کابل ها زیاد است. از طرفی در این روزها که به خاطر کرونا و پیامدهایش وقت بیشتری را در خانه می گذرانید، چنین کارهایی، خودش نوعی سرگرمی هم به حساب می آید.

طریقه ساخت کابل usb

آیا می دانستید که اغلب کابل های usb تنها از چهار رشته سیم با رنگ های متفاوت تشکیل شده اند؟ سیم های چهارگانه به صورت دو به دو کارایی متفاوتی دارند. معمولا سیم هایی با رنگ سفید و سبز برای انتقال داده ها بین دو وسیله به کار می روند. اما سیم های قرمز و مشکی رنگ، وظیفه انتقال ولتاژ برق را دارند. در موقع ساخت یک کابل بلندتر همیشه همین ترتیب باید رعایت شود.

یک پورت یو اس بی استاندارد دارای دو پایه وسط برای انتقال دیتا و دو پایه کناری برای انتقال برق می باشد. در تصویر به طور واضح محل پایه های رشته سیم ها مشخص شده است. دقت داشته باشید که هر دو سیم کنار هم لزوما یک وظیفه را بر عهده ندارند.

ساخت کابل usb

در برخی در کابل های با کیفیت یک پین و سیم دیگر اضافی برای محافظت بیشتر وجود دارد که در اصطلاح به نام Shielding ground شناخته می شود.

لوازم مورد نیاز برای ساخت کابل usb با طول دلخواه

  • کابل USB اضافه بلند به متراژ دلخواه
  • جک ماده USB
  • Perfboardکوچک
  • لوازم لحیم کاری
  • چاقوی تیز

این وسایل در بازار به فروش می رسند ولی می توانید به صورت کاملا رایگان نیز کابل usb دلخواه تان را بسازید. با کمی جستجو در لوازم قدیمی احتمالا کابل های اضافی و همچنین جک های usb اضافی دستگاه های قدیمی را پیدا خواهید کرد. اگر این لوازم کارایی ندارند از آن برای ساخت کابل usb با طول بلند استفاده کنید.

چگونه کابل یو اس بی بلند بسازیم؟

در ابتدای آموزش ساخت کابل usb گفته شده که به جز تعداد معدودی، اغلب پورت های usb دارای 4 پین استاندارد با کارایی کتفاوت هستند. ابتدا پوش قاب را جدا کنید تا بتوانید به سیم ها دسترسی داشته باشید. با جدا کردن این سیم ها و افزودن به طول آن، یک کابل بلندتر با کارکرد مناسب تری را در اختیار دارید.

طریقه ساخت کابل usb

با استفاده از یک چاقوی تیز می توانید سر سیم ها را لخت کنید تا به رشته سیم ها برسید. قبل از هر کاری می بایست در لبه perfboard لحیم کاری پورت USB ماده را انجام دهید. بعد از آن می توانید سیم های کابل USB و یا پورت را به سمت دیگر لحیم کنید. لحیم کاری باید با دقت و ظرافت انجام شود. این کار تنها چند دقیقه وقت تان را می گیرد ولی هر اشتباهی می تواند نتیجه کار را خراب کند.

اکنون پین های دو کلکتور را به ترتیب با سیم به هم وصل کنید. در صورت وجود سیم shielding ground لازم است تا آن را هم به لبه فلزی پورت لحیم کنید.

ساخت کابل usb را با چسب حرارتی پوشش دهید و با نوار چسب مشکی روی ان را بپوشانید. قبل از عایق بندی و عملیات چسب کاری، توصیه می شود کابل افزایش طول usb را امتحان کنید. با اتصال وسیله ای مثل فلش به لپ تاپ می توانید سالم بودن اتصالات را بررسی کنید. در نهایت پس از چسب کاری، کابل بلند و دست ساز تان آماده استفاده است.

make_usb_power_cable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا