باتری گوشی موبایل

باتری گوشی موبایل چه مدل هایی دارد و ساختار آن ها چیست؟

امروزه باتری گوشی موبایل و تبلت ها در انواع مختلفی تولید و روانه بازار خواهند شد. در این میان تنها چیزی که باعث می شود میزان ذخیره انرژی آن ها و مدت زمان استفاده از آن ها توسط دستگاه مشخص شود؛ کیفیت باتری است.

دسته بندی باتری ها بر اساس محدودیت هایی همچون اندازه و وزن انجام خواهد شد.

بدین ترتیب که هرچه باتری بزرگ تر و سنگین تر باشد، دستگاه را سنگین تر و بزرگتر می کند که در دستگاه های قابل حمل راحتی را از مصرف کننده گرفته و باعث می شود به انتخاب های دیگری روی بیاورد. در نتیجه طراحان و تولید کنندگان صنعت باتری سازی برای تولید باتری گوشی های موبایل و تبلت ها سه آیتم را در نظر می گیرند که عبارتند از:

 • ترکیب شیمیایی
 • اندازه
 • وزن باتری

با ورود به عصر جدید و قدم گذاشتن به دنیایی که تکنولوژی عضو مهم و جدایی ناپذیر آن است، در دستان هر کسی یک تلفن همراه و یا وسیله الکترونیکی قابل حملی دیده می شود.

برخی از مردم دو یا چند تلفن همراه با خود دارند.

به همین علت وقتی به علت خرابی باتری و دشارژهای بی موقع و سریع استفاده از تلفن همراه غیر ممکن می شود، ممکن است باعث آزرده خاطر شدن آن ها و کلافگی گردد.

باتری های تلفن به علت ساختارهای متفاوت دارای طول عمر منحصر به فرد هستند.

در ادامه سعی کردیم با گردآوری مطالبی در مورد انواع باتری گوشی موبایل به شما در انتخاب باتری مناسب برای تلفن همراه کمک کنیم.

انواع باتری موبایل و ساختار آن

انواع باتری گوشی موبایل :

معمولاً طاراحان و توسعه دهندگان صنعت باتری سازی از نمونه های زیر در تلفن همراه استفاده می کنند:

 • نیکل کادمیوم (NiCd)
 • (NiMH (NiMH
 • لیتیوم یون (Li-ion)
 • باتری لیتیوم پلیمر (Li-pol)

امروزه از باتری های Ni-Cd یا NiMH در وسایلی مانند دریل و مته های خانگی استفاده می شود.

اما سازندگان و طراحان تلفن های همراه از باتری های لیتیوم یونی در تولید گوشی های موبایل استفاده می کنند. البته نسل جدیدی از باتری ها که اخیراً رو نمایی گردیده  باتری لیتیوم پلیمر می باشد، که کارایی بهتری دارد.

با ما همراه باشید تا با انواع باتری و ساختار آن ها آشنا شوید.

برای خرید باتری گوشی ابتدا باید به دقت دفترچه راهنمای تلفن همراه خود را مطالعه نمایید تا از نوع باتری تلفن همراه خود اطمینان حاصل کنید و همچنین می توانید از کارشناسان باتری بازار کمک بگیرید.

انواع باتری گوشی و تلفن همراه

باتری لیتیوم پلیمر (lithium polymer) :

باتری Li-Poly یا همان لیتیوم پلیمری از جدیدترین و پیشرفته ترین باتری ها در صنعت باتری سازی است، که این نوع باتری دارای وزن سبک و ظرفیتی تا 40 درصد بیشتر از باتری های Ni-MH می باشد که موجب می شود کاربران زیادی از آن استفاده کنند.

این باتری ها تحت تاثیر “اثر حافظه ای” قرار نمی گیرند و ظرفیت بالاتری دارد.

در این میان بسیاری از کاربران می پرسند که اثر حافظه ای یا Memory Effect چیست؟

برای جواب به این سؤال باید بگوییم که “اثر حافظه” موقعی اتفاق می افتد که شارژ باتری در چرخه کامل تخلیه نمی شود، مثلاً وقتی شارژ باتری گوشی به 70 درصد رسید مجدداً گوشی به شارژ وصل شود. این موضوع باعث می شود چرخه شارژ باتری کوتاه شود و این مدت کوتاه توسط باتری به خاطر نگه  داشته می شود.

نتیجه این امر کاهش ظرفیت شارژ باتری می باشد.

دو نمونه از دستگاه هایی که از این نمونه باتری استفاده می کنند، عبارتند از:

 • Blackberry Playbook
 • سامسونگ گلکسی S3

باتری گوشی موبایل لیتیوم یون (لیتیوم یون) :

باتری های لیتیوم یونی معمولاً در تلفن همراه های همراه قدیمی استفاده می شدند و بسیار محبوب بودند.

این نوع باتری گوشی موبایل تنها ایرادی که دارد، گران بودن می باشد.

البته نمی توان این نکته را از یاد برد که چگالی انرژی بیشتری نسبت به باتری لیتیوم پلیمر دارند.

به همین علت در تولید دستگاه هایی که مصرف انرژی بیشتری دارند، از جمله تبلت ها، باتری های لیتیوم پلیمر استفاده می شود.تفاوت عمده باتری های لیتیوم یونی با لیتیوم پلیمری این است که قیمت ارزان تری دارند.

پس در زمانی که هزینه فاکتور اصلی انتخاب است، باتری لیتیوم یونی توسط کاربران انتخاب می شود.

البته از نظر ترکیبات شیمیایی هر دو باتری لیتیوم یون و باتری لیتیوم پلیمر دارای ترکیب شیمیایی مشابهی هستند، اما تفاوت آن ها در میزان گرم شدن حین واکنش می باشد. در باتری های لیتیوم یونی یک مدار محافظ فعال که به صورت یک کامپیوتر در حال اجراست، مشاهده می شود که از گرم شدن باتری گوشی موبایل و انفجار آن جلوگیری می نماید.

اما استفاده از مدار حفاظتی در باتری های لیتیوم پلیمری عملاً بدون کاربرد است، زیرا این گونه باتری ها عمدتاً دارای اندازه کوچک و در اندازه های یک کارت اعتباری می باشند. برای خواند تفاوت های دیگری این دو باتری می توانید به وبلاگ باتری بازار مراجعه کرده و مقایسه باتری لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری را مطالعه نمایید.

ساختار باتری گوشی لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر

باتری قابل تعویض یا غیر قابل تعویض گوشی موبایل ؟

تفاوت دیگری که در باتری های تلفن همراه و یا تبلت ها دیده می شود، استفاده از باتری های قابل تعویض و باتری های غیر قابل تعویض می باشد.

مشخصات کلی باتری های غیر قابل تعویض عبارتند از:

 1. یک سلول لیتیوم یونی می باشد.
 2. این سل مهر و موم است.
 3. حاوی ورق های آند و کاتد (صفحات مثبت و منفی) است.
 4. دارای لایه ای جدا کننده به نام الکترولیت بین آند و کاتد می باشد.

معمولاً الکترولیت در بین لایه های باتری تزریق می گردد. این نمونه باتری های در یکی از قسمت های انتهایی خود دارای یک مدار چاپی (PCB) می باشد که به ترمینال های مثبت و منفی هر سلول متصل می گردند.

این مدار وظیفه حفاظت فعال از باتری در برابر اتصال کوتاه و تخلیه اجباری را به عهده دارد.

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب باتری های قابل تعویض، اندازه می باشد.

امروزه در دستگاه های بزرگ و قدرتمند به باتری هایی نیاز پیدا می شود که علاوه بر ظرفیت بالا در فضای کوچکی جای بگیرند. به همین علت از باتری های غیر قابل تعویض استفاده می شود که برخی از گوشی هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند عبارتند از:

 • آیفون
 • نوکیا Lumia
 • HTC Sensation XL
 • HTC One X
 • Sony Xperia S

بهترین نوع باتری های گوشی موبایل کدام است؟

این باتری هایی که امروزه استفاده می شوند، گزینه های زیادی ندارند و در واقع سازندگان تصمیم می گیرند که با توجه به وزن تبلت و گوشی که طراحی شده از چه باتری استفاده کنند. اما به طور کلی بد نیست بدانید که باتری های لیتیوم یونی علاوه بر ظرفیت بالاتر نسبت به باتری های لیتیوم پلیمری، از قیمت ارزان تری برخوردار هستند. در نتیجه در دستگاه هایی که طراحی می شوند معمولاٌ از باتری لیتیوم یونی استفاده می شود.

ظرفیت باتری چیست و چگونه اندازه گیری می شود ؟

به طور کلی ظرفیت باتری یک واحد اندازه گیری می باشد.

با این واحد اندازه گیری شما می توانید برآورد کنید که میزان الکتریسیته ای که در زمان مشخص به باتری انتقال پیدا می کند، چقدر است. هرچه ظرفیت باتری بیشتر باشد مدت زمانی که می توانید از گوشی تلفن همراه خود استفاده کنید، بدون اینکه آن را به شارژ بزنید بیشتر می باشد. اینکه شما از تلفن همراه هایی استفاده کنید که باتری قدرتمند تری دارند، باعث می شود که دستگاه در هنگام استفاده خاموش نشود.

ظرفیت باتری گوشی موبایل و باتری های دیگر با میلی آمپر ساعت mAh اندازه گیری می شود.

نکته دیگری که در این مورد باید بدانید این است که ظرفیت باتری گوشی کاملاٌ وابسته به ویژگی های گوشی و نحوه استفاده کاربر می باشد. برای کابرانی که از تلفن های ساده استفاده می کنند و تماس های زیادی ندارند و رسانه ها و پیام رسان ها را با تلفن خود بررسی نمی کنند، یک باتری با ظرفیت استاندارد کافی است. اما کاربرانی که از گوشی های هوشمند استفاده می کنند و از تمامی امکانات آن به طور مداوم بهره می برند، باتری هایی با ظرفیت بالا پیشنهاد می شود.

امروزه با توجه به استفاده از گوشی های هوشمند انتظار می رود که سطح انرژی ذخیره شده در باتری ها 3 الی 4 روز دوام داشته باشد، که البته بهترین نوع آن بدون نیاز به شارژ مجدد تا 7 روز نیز می تواند کار کند.

ساختار باتری گوشی موبایل | ظرفیت باتری موبایل چیست و چگونه اندازه گیری میشود؟

معرفی شرکت های تولید کننده باتری موبایل :

معمولاً شرکت هایی که باتری گوشی موبایل را تولید می کنند؛ در کشور چین قرار دارند.

اما کاربران می توانند هیمن باتری های تولید چین را در کیفیت های گوناگون خریداری نمایند.

آسان ترین و بهترین روش برای خرید باتری خوب و با کیفیت این است که در هنگام خرید باتری به شرکت های معتبر تولید کننده موبایل و یا فروشگاه های معتبر باتری مراجعه نمایید. البته در هنگام خرید باتری های اورجینال به گارانتی باتری و ضمانت نامه های شرکت تولید کننده توجه نمایید.

معرفی ساختار باتری های گوشی موبایل :

همانطور که پیش تر اشاره شد معمولاً باتری های گوشی موبایل از آند، کاتد و الکترولیت (ماده ای برای انتقال یون های مثبت و منفی) تشکیل شده است. باتری های لیتیوم یون در اکثر گوشی های هوشمند و الکترونیک دارای کاتد اکسید فلزی ساخته شده از مخلوط کبالت، نیکل، منگنز یا آهن، گرافیت متخلخل گرافیت است که درون آن دارای یون های لیتیوم و نمک لیتیوم الکترولیت آن است.

نحوه صحیح شارژ دستگاه با باتری قابل شارژ:

اگر هنگامی که سعی در شارژ باتری خود دارید، زمان زیادی را صرف این کار می کنید؛ حتما از شارژر نامناسبی استفاده می کنید.

توجه داشته باشید میزان شارژ هر شارژر متفاوت می باشد.

همچنین یکی از ضرورت ها در مورد استفاده از شارژر این است که از شارژر مخصوص با ولت – آمپر باتری گوشی موبایل خود استفاده نمایید. حتماً در هنگام تعویض شارژر دقت کنید که این شارژر با دستگاه شما هم مدل باشد و سازگاری داشته باشد. همچنین باید از سلامت خروجی و محل اتصال سیم شارژر اطمینان داشته باشید.

علاوه بر این وصل کردن گوشی به لپ تاپ موجب می شود، زمان ذخیره انرژی افزایش پیدا کند.

همچنین باتری گوشی موبایل در اتصال به دستگاه های دیگر برای دریافت شارژ آسیب می بیند.

فراموش نکنید که بهترین روش برای شارژ کردن باتری شارژر اورجینال است.

ساختار باتری گوشی های موبایل چیست؟

دلیل اصلی کاهش عمر باتری گوشی موبایل :

همه ما در اثر تجربه ای که با استفاده از تلفن همراه کسب کرده ایم می دانیم عمر باتری گوشی های هوشمند، ثابت نیست. دلیل اصلی کاهش عمر باتری شارژ و دشارژهایی است که انجام می دهد. در این پروسه به آرامی طی واکنش شیمیایی که الکتریسیته تولید می کند، لایه های نازک لیتیوم بر روی الکترودها قرار می گیرد، که در طول زمان مقدار ظرفیت برای تولید برق را کاهش و مقاومت داخلی باتری را افزایش می دهد.

مقاومت داخلی بالاتر، باعث می شود باتری نتواند ولتاژ خود را حفظ نماید.

در نتیجه میزان توان تولیدی در اثر هر بار شارژ کردن، کاهش می یابد.

در کتاب های دبیرستان این موضوع با فرمول زیر نمایش داده می شد:

ولتاژ = اندازه مقاومت داخلی * میزان جریان انتقالی

 • ولتاژ : V
 • میزان جریان انتقالی : I
 • اندازه مقاومت داخلی : R

راهکار افزایش عمر باتری گوشی های موبایل :

برای افزایش عمر باتری گوشی کارهای مختلفی برای انجام دادن وجود دارد.

بر اساس ماهیت واکنش شیمیایی که در داخل باتری انجام می شود، هنگامی که شارژ باتری کمتر از 20% نشده است باید باتری را به شارژ بزنید و وقتی به 80% رسید باید از شارژر جدا شود. نگه داشتن باتری لیتیوم یونی در این بازه دارای ظرفیت بیشتری است و شارژ را زمان بیشتری نگه می دارد.

وصل کردن دائمی باتری به شارژ برای باتری مضر است و باعث تولید گرما و انفجار می شود؛ همچنین شارژ کردن گوشی موبایل با استفاده کردن از فندک ماشین و پاور بانک غیر استاندارد بوده و باعث کاهش عمر باتری می شود. همچنین شارژ غیر استاندارد به برد دستگاه شما صدمه وارد می کند.

چرا عمر باتری گوشی های موبایل کاهش می‌یابد؟

دلیل انفجار باتری گوشی چیست؟

با اینکه امروزه از باتری های لیتیوم یونی برای اکثر دستگاه های قابل حمل استفاده می شود، اما باید به این نکته اشاره کنیم که این باتری ها مناسب و ایمن نیستند. به گفته دکتر بیلی وو، یکی از مدرسین دانشکده مهندسی طراحی دیزون دانشکده امپریال کالج لندن؛ حبس کردن انرژی درون باتری ها بسیار خطرناک است.

همچنین دو نکته اساسی و بسیار مهم در مورد باتری ها وجود دارد که عبارتند از:

 • ایمنی باتری گوشی موبایل
 • مدیریت بخش حرارتی باتری

به این معنی که گرم شدن باتری ها بیش از 80 درجه سانتی گراد، موجب می شود قطعات آن تجزیه شده و به راحتی در آن انفجار صورت گیرد.

به همین علت بود که باتری نوت 7 سامسونک منفجر شد.

نکاتی که باید بعد از خرید باتری گوشی موبایل به آن توجه کرد:

 • هنگامی که اقدام به تهیه باتری از فروشگاه هایی می کنیم که بسیار سرد یا بسیار گرم هستند، باید آن ها را قبل از جایگذاری در دستگاه، به دمای محیط برسانیم.
 • به محض اینکه شارژ باتری کامل شد؛ آن را از پریز برق جدا کنیم.
 • مراقب باشیم باتری در محیط مرطوب قرار نگیرد.
 • توجه داشته باشید برای شارژ باتری های نیکل کادمیوم و نیکل مایع حتماً باید آن ها را کاملاً دشارژ نمایید.
 • باتری های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمر بدون توجه به میزان سطح باتری، شارژ می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا