چگونه باتری موتورسیکلت را شارژ کنیم؟

خراب شدن باتری یا از بین رفتن شارژ باتری موتورسیکلت یکی از مشکلاتی است که افراد در پی راه حل برای آن هستند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که موتورسیکلت‌تان روشن نشود و ساعاتی را معطل روشن کردن آن شوید. این موضوع می تواند به باتری وسیله شما مرتبط باشد.

در این بخش می خواهیم با روش های صحیح شارژ باتری انواع موتورسیلکت آشنا شویم و نکات مهمی را به شما یادآور شویم. برای شناخت و انجام عملیات شارژ باتری همراه ما باشید.

آشنایی اولیه با شارژ باتری موتورسیکلت

قبل از آموزش مطالب و مراحل مرتبط با شارژ باتری در موتورسیکلت، لازم است نکته ای را بدانید. باتری هایی که در موتورسیکلت استفاده می شوند بیشتر از نوع باتری های 12 ولت اسیدی و UPS هستند. این باتری ها از مقدار 2 الی 12 آمپر با توجه به نوع موتورسیکلت استفاده می شوند.

بنابراین لازم است قبل از انجام شارژ به هر روشی که توضیح داده خواهد شد، از نوع باتری موتورسیکلت خود اطمینان حاصل کنید.

برای آشنایی با چگونگی شارژ باتری انواع موتورسیکلت در ادامه همراه ما باشید.

نحوه شارژ باتری موتورسیکلت

مراحل شارژ باتری در موتورسیکلت

به طور کلی برای شارژ باتری در انواع موتورسیکلت یا حتی اتومبیل ها، سه روش وجود دارد. این سه روش را در قالب مراحلی به شما آموزش خواهیم داد.

روش اول: استفاده از شارژر باتری

در این روش ابتدا لازم است از نوع باتری خود مطلع شوید. باتری های موتورسیکلت شکل و اندازه‌های گوناگونی دارد اما به طور عمده شامل مواردی هستند که پیش تر ذکر شد.

اکثر موتور سیلکت ها یک دفترچه راهنما نیز دارند، برای اطلاع دقیق از نوع باتری، می توانید به این دفترچه مراجعه کنید.

در روش شارژ با شارژر، نوع مناسب برای باتری موتور سیلکت، شارژر 1 الی 10 آمپری است. با استفاده از این دستگاه می توانید انواع مختلفی از باتری های 12 ولتی از جنس اسیدی و خشک را در یک تعمیرگاه یا حتی در پارکینگ منزل خود شارژ کنید.

در ساده ترین نوع به این شارژرها، ساده یا قطره ای گفته می شود که پس از دریافت برق AC، آن را به DC تبدیل می کنند.

برای اکثر باتری ها علاوه بر نوعی که ذکر شد، دو نوع شارژر باتری خارجی هم وجود دارد:

  • شارژر شناور: وسیله ای که جریان ثابت و ملایم را برای باتری فراهم می کند.
  • شارژر هوشمند: وسیله ای که شارژ باتری موتورسیکلت را با شدت کم انجام می دهد و از آسیب به باتری جلوگیری می کند.

برای شارژ کردن باتری موتورسیکلت خود کافی است یکی از انواع شارژ را خریداری کنید. این وسیله ها نیز به طور معمول یک دفترچه راهنما دارند.

استفاده از شارژر برای شارژ باتری موتورسیکلت

برای انجام عملیات شارژ، پایانه های باتری را وصل کنید. پس از اتصال مطمئن شوید که ترمینال های باتری به درستی وصل شده اند. در برخی موارد ممکن است در اثر شارژ باتری موتورسیکلت گاز هیدروژن ایجاد شود. برای اطمینان از عدم آتش سوزی، حتما محیط مناسب را انتخاب کنید.

اگر شارژر شما هوشمند نیست، لازم است که روند شارژ را کنترل کنید. زیرا شارژ اضافی یا بیهوده به باتری آسیب می رساند.

روش دوم: شروع به کار در باتری

در این روش شما نیاز به یک کابل جامپر یا بلوز دارید. اکثر رانندگان اتومبیل چنین کابلی را در قسمت تجهیزات صندوق عقب با خود همراه دارند.

باید در نظر داشته باشید که در این روش که به اصطلاح باتری به باتری نیز نام دارد، معمولا از اتصال اتومبیل به موتورسیکلت استفاده نمی شود. در این روش اتصال باتری به باتری بین دو موتور صورت می گیرد. اگر از اتصال اتومبیل به موتورسیکلت استفاده شد، بهتر است که اتومبیل خاموش باشد.

«دلیل استفاده نکردن از باتری ماشین به تفاوت ظرفیت باتری اتومبیل و موتورسیکلت مربوط است.»

در صورت استفاده از روش شارژ باتری موتورسیکلت با موتور دیگر باید موتور شارژر دهنده را روشن نگه دارید.

برای این کار ابتدا گیره قرمز کابل جامپر را به ترمینال مثبت باتری موتور خاموش وصل کنید. ترمینال مثبت با علامت + روی باتری مشخص شده است. سپس گیره مشکی را به قاب یا بدنه موتور خود وصل کنید. دلیل این که ترمینال منفی موتور خاموش به کابل سیاه وصل نمی شود، جلوگیری از خراب شدن باتری است.

روش عملی شارژ باتری انواع موتورسیکلت

سر دیگر گیره قرمز را به قطب + موتور روشن وصل کنید و گیره مشکی سر دیگر کابل را به قطب منفی موتورسیکلت روشن متصل نمایید. پس از اطمینان کامل از اتصال صحیح، موتور خاموش را استارت بزنید.

اگر باتری به طور کامل خالی باشد، ممکن است شارژ باتری موتورسیکلت خاموش کمی طول بکشد. پس از روشن شدن، کمی صبر کنید تا وسیله شما کاملا گرم شود.

ابتدا کابل منفی باتری سالم و سپس کابل سیاه باتری شارژ شده را جدا کنید. به همین ترتیب کابل قرمز یا مثبت را نیز جدا کنید.

«از برخورد دو کابل مذکور با یکدیگر، به شدت خودداری شود.»

روش سوم: شارژ به صورت شروع به کار وسیله

این روش از شارژ باتری موتورسیکلت مربوط به زمانی است که شما نه شارژر در دسترس دارید و نه یک وسیله کمکی برای اتصال کابل در اختیارتان است.

در این روش ابتدا لازم است علت روشن نشدن موتور سیلکت خود را بررسی کنید. این علل می تواند موارد زیر باشد:

  • نبود سوخت کافی
  • قرار داشتن سوییچ در حالت خاموش
  • پایین بودن کیک استارت
  • آسیب دیدگی موتور

اگر هیچ کدام از موارد بالا وجود نداشته باشد، احتمال خالی شدن شارژ باتری وجود دارد.

بهترین راه کار در این مرحله این است که موتور را هل دهید، یا در یک سطح شیبدار آن را در حالت خاموش به سمت پایین به حرکت درآورید.

برای انجام راه کار مذکور، موتورسیکلت را در دنده 2 یا 3 قرار دهید. استفاده از دنده 1 خطر قفل شدن لاستیک های عقب را به همراه دارد. کلاج را فشار داده و موتورسیکلت را به حرکت درآورید. در حین حرکت به آرامی کلاج را رها کنید.

اگر در بار اول موتور روشن نشد، این کار را چندین بار انجام دهید. پس از روشن شدن، موتور را در حالت خلاص قرار دهید. در این حالت گاز دادن به شکل آرام را حفظ کنید تا شارژ باتری یا تداوم در روشن ماندن آن، انجام گیرد.

شارژ باتری موتورسیکلت با شارژر

نکات تکمیلی شارژ باتری موتورسیکلت

باتری موتورسیکلت یکی از حساس ترین قسمت های این وسیله نقلیه است. به همین منظور لازم است در انتها نکاتی را به شما گوشزد کنیم:

  1. باتری به مرور زمان با انجام فرآیند شارژ، کارآیی خود را از دست می دهد. پس در صورت هرگونه مشکل یا تخلیه شارژ، بهتر است به مکانیکی مراجعه کنید.
  2. هیچ گاه چه در روش های ذکر شده و چه در روش های غیر منطقی یا متفرقه، از مدار موازی برای شارژ به طور مداوم استفاده نکنید. تداوم استفاده از این روش به باتری و سیستم الکتریکی موتورسیکلت آسیب شدیدی خواهد رساند.
  3. در صورت امکان از شارژرهای اتوماتیک برای شارژ باتری انواع موتورسیکلت بهره بجویید. در روش های مذکور و همچنین روش های متفرقه، امکان کنترل ولتاژ فقط در شارژر اتوماتیک وجود دارد.

منبع wikihow

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا