باتری های غیر قابل شارژ

سهم باتری غیر قابل شارژ در صنعت باتری سازی

نمونه های دیگری باتری در صنعت باتری سازی دیده می شوند که با نام باتری های غیر قابل شارژ شناخته می شوند. نام دیگر این باتری های یک بار مصرف، باتری های سلول اولیه Primary Cell می باشند. این باتری عا در اولین باتری که به طور کامل استفاده شدند باید دور ریخته شوند زیرا دیگر قابلیت شارژ شدن و استفاده مجدد را ندارند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که از آنجایی که فعالیت های شیمیایی برای تولید انرژی الکتریکی در این باتری هابرگشت پذیر نیستند لذا در دسته باتری قابل شارژ قرار می گیرند.

در بازار 50 میلیارد دلاری باتری ها 90 درصد سهم بازار به باتری های غیر قابل شارژ تعلق دارد که در صنعت باتری سازی روزانه 15 میلیارد عدد از آن ها ساخته می شود و وارد بازارهای فروش خواهد شد.

انواع باتری های غیر قابل شارژ عبارتند از :

  • باتری های روی-کربن
  • باتری های آلکالاین
  • باتری های لیتیومی

باتری روی-کربن (Zinc–Carbon):

اگر به دنبال قدیمی ترین باتری های خشک و غیر قابل شارژ بگردید در نهایت به باتری های روی-کربن خواهید رسید که در تولید به بالاترین تعداد رسیده اند. در قرن بیستم به منظور روشن کردن چراغ های قوه الکترونیکی اقدام به ساخت اینگونه باتری ها کردند. همانطور که اشاره شد روی-کربن در دسته باتری های غیر قابل شارژ قراردارند که ظرفیتی حدود 400 تا 900 میلی آمپر برای سایز AA دارد.

نکته ای که شاید در مورد باتری های روی-کربن در مقایسه با باتری های دیگر باعث ایجاد دولی برای استفاده کننده شود، این است که ظرفیت این باتری ها بسیار کم است. البته لازم است بدانید که این ظرفیت باتری روی- کربن نسبت به 100 سال پیش خود به میزان   برابر افزایش یافته است.

باتری های غیر قابل شارژ

ساختار باتری غیر قابل شارژ روی-کربن:

اگر بخواهیم به طور کلی یک باتری روی کربن را شرح دهیم می توان گفت بدنه و یا جلد رویی باتری روی کربن از فلز روی ساخته شده است، که الکترولیتی که درون این قاب است از خمیر آمونیوم کلرید (NH4Cl) یا زینک کلرید (ZnCl2) تهیه شده است. دلیل استفاده از الکترولیت کربنی در الکترود مثبت این گونه باتری ها این است که، معمولاً الکترولیت های نمکی باعث ایجاد خوردگی می شوند.

باتری های غیر قابل شارژ روی-کربن نباید در دمای شدید نگهداری شوند، زیرا دمای باعث خرابی آن ها می شوند، که توصیه من به شما این است که این باتری ها را در دمای اتاق نگه دارید. برای اینکه این باتری ها قبل از استفاده فاسد نشوند می توانید آن ها را منجمد کنید. البته حتماً باید موقع استفاده این گونه باتری ها را به دمای اتاق برسانید.

خوردگی باتری غیر قابل شارژ قلمی:

یکی از نکاتی باید در مورد باتری های روی-کربن بدانید این است که معمولاٌ بدنه باتری های روی-کربن بعد از مدتی با مواد درون آن واکنش داده و دچار خوردگی می شوند.

پس همین دلیل باعث می شود که شما نتوانید به مدت زیادی آن ها را بدون استفاده نگه دارید.

این واکنشی که رخ می دهد مربوط به آمونیوم کلرید درون باتری با فلز روی که بدنه‌ باتری را تشکیل داده می شود و ضخامت بدنه باتری را کاهش داده و موجب می شود الکترولیت از بدنه باتری بیرون بریزد.

در دنیای امروزه ما 20 درصد از کل باتری ها را باتری غیر قابل شارژ روی-کربن تشکیل می دهند، که در کشورهای پیشرفته از جمله ژاپن این درصد به 6 درصد نیز می رسد.

البته باید توجه داشت که باتری ها ی روی-کربن روی محیط زیست اثرات منفی می گذارد.

اگر از این نمونه باتری غیر قابل شارژ استفاده می کنید؛ آن را در محل زباله های خانگی نریزید.

برای دانستن اثرات منفی باتری روی محیط زیست می توانید به مقاله ای در این مورد در سایت باتری بازار مراجعه کنید.

باتری‌ غیر قابل شارژ آلکالاین (Alkaline):

یک نمونه دیگر از باتری غیر قابل شارژ، باتری های آلکالاین یا قلیایی است، که برای تهیه انرژی الکتریکی از واکنش شیمیایی بین روی و دی اکسید منگنز استفاده می کند. در این نمونه باتری ها می توان باتری های شارژی هم پیدا کرد اما خیلی رایج نیستند. باتری غیر قابل شارژ الکالاین نسبت به باتری روی- کربن 3 الی 5 برابر بیشتر ظرفیت دارند و عمر مفید آن ها طولانی تر می باشد.

باتری غیر قابل شارژ

ساختار باتری های آلکالاین متداول:

ظرفیت باتری آلکالاین معمولاً وابسته به جریانی است که از آن خارج می شود.

مثلاً یک باتری آلکالاین در سایز AA اگر برای دستگاه های کم مصرف استفاده شوند می توانند ظرفیتی معادل با 3000 میلی آمپر داشته باشند؛ اما زمانی که جریان بیشتری از آن ها گرفته شود این ظرفیت تا میزان 700 میلی آمپر نیز کاهش می یابد. در نتیجه می توان گفت ولتاژ باتری‌ غیر قابل شارژ آلکالاین نسبت به ظرفیت باقی‌ مانده و بار روی باتری متغییر است.

 

ظرفیت 100% 90% 80% 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10%
تحت بار صفر 1.59V 1.44V 1.38V 1.34V 1.32V 1.30V 1.28V 1.26V 1.23V 1.20V
330mW تحت بار 1.49V 1.35V 1.27V 1.20V 1.16V 1.12V 1.10V 1.08V 1.04V 0.98V

ترکیب انواع مختلف باتری های غیر قابل شارژ قلمی:

یکی از کارهایی که ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد، این است که در هنگام شارژ یا استفاده از باتری های قلمی، چند نوع از آن ها را با هم ترکیب کنیم. این کار باعث می شود از باتری ها پتاسیم هیدروکسید نشت کرده و با پوست و چشم شما تماس پیدا کند که موجب حساسیت خواهد شد.

باتری های غیر قابل شارژ آلکالاینی 60 الی 80 درصد تولید صنعت باتری سازی در باتری های غیر شارژی را به خود اختصاص داده اند، که در سال بیش از 10 میلیارد عدد از آن ها تولید می شود و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. این باتری ها امروزه بدون استفاده از جیوه ساخته می شوند و برای دور ریختن آن ها می توانید از سطل های زباله معمولی استفاده کنید. البته بهتر است که همه نوع باتری ها را به بازیافت تحویل دهید.

باتری غیر قابل شارژ لیتیومی:

باتری لیتیومی یکی دیگر از انواع باتری هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار این گونه باتری ها به این صورت است که لیتیوم نقش آند و منگنز دی‌ اکسید نقش کاتد را دارد.

باتری غیر قابل شارژ

از نظر ظرفیت، باتری‌ غیر قابل شارژ لیتیومی تقریبا سه برابر بیشتر از باتری‌ های آلکالاین مشابه خود عمل می کنند و به دلیل چرخه عمر بسیار بالا و حدود 15 سال، در دستگاه‌هایی مثل ساعت دیواری که مصرف کم و مداوم دارند؛ استفاده می‌شود. تنها دلیلی که باعث می شود از باتری لیتیومی در وسایل پر مصرف مثل اسباب بازی ها و … استفاده نشود این است که شارژ نمی شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا