معرفی ربات پیتزا پز

امروزه شاهد نوع جدیدی از سرآشپزها در دنیای فست فود هستیم، یکی از این سرآشپزها ربات پیتزا پز نام دارد. بله درست متوجه شدید! ما با یک یا چندین ربات طرف هستیم که برای شما پیتزا سرو می کند.

کالیفرنیا، پاریس، کره و بسیاری دیگر از کشور های دنیا امروزه به منظور آسان کردن فرآیند تهیه غذا از دستگاه های گوناگونی استفاده می کنند. البته شاید دیدن یک دستگاه که فردی مواد اولیه را درون آن قرار می دهد، بسیار عجیب نباشد. اما دیدن اینکه چندین ربات نسبتا انسان نما مشغول پختن پیتزا باشند می تواند بسیار جالب و عجیب باشد.

شاید از خودتان بپرسید بدون شک در حین تهیه پیتزا انسان نقش دارد و گرنه بدون اینکه انسان بتواند خمیر را ورز بدهد چگونه می توان پیتزا درست کرد؟ یعنی ربات های پیتزا پز، خمیر هم آماده می کنند؟

برای پاسخ به شگفتی بالا همراه ما باشید.

ربات پیتزا پز

ربات پیتزا پز در بوبورگ فرانسه

کسانی که کشور فرانسه را می شناسند به خوبی می دانند که مردم در این کشور نیز همانند اکثر کشورهای آمریکا و حتی شبیه به ایتالیا، علاقه زیادی به پیتزا دارند.

امروزه پیتزا فروشی هایی در فرانسه هستند که کم و بیش از روبات ها برای پخت استفاده می کنند. در واقع درست از زمانی که شما سفارش خود را ثبت می کنید تا آماده سازی خمیر و قرار دادن پیتزا در جعبه، با یک یا چندین ربات طرف هستید.

یکی از مخترعین ربات پیتزا پز در فرانسه می گوید: ما در یک فرآیند بسیار سریع، با کنترل کامل زمان و کنترل کیفیت هستیم، زیرا ثبات ارائه شده توسط روباتیک انجام می شود.

وی همچنین افزوده است که ایده استفاده از ربات در این است که چند دقیقه دلپذیر را به تماشای ربات اختصاص دهید در حالی که منتظر پیتزای خود هستید.

جالب است بدانید که پروژه ساخت ربات برای پخت پیتزا، نزدیک به هشت سال  با بهره گیری از تلاش تیم های بزرگی صورت گرفته است. این تیم ها چالش های بسیاری را دنبال کرده اند.

ربات پیتزا پز فرانسوی

چالش خمیر با استفاده از ربات های پیتزا پز

اگر اهل پیتزا باشید به خوبی می دانید که مهم ترین چیزی که پیتزا را به معنای واقعی پیتزا می کند، نوع و مواد افزودنی روی پیتزا نیست. اگر کمی به تاریخ پیتزا سرک بکشید می بینید که در ایتالیا پیتزا در واقعی نوعی نان بود که با سس کچاپ خورده می شد. اما نکته ماجرا باز هم سس نیست.

پیتزای خوب پیتزایی است که خمیر خوبی داشته باشد و رسیدن به یک حالت خوب برای پختن پیتزا منوط به خمیر ورزیده و سرحال است.

یکی از سرآشپزها در فرانسه می گوید: سخت ترین چیز برای پختن پیتزا، خمیر است.

وی افزوده است: چون خمیر زنده است، ماجرا سخت می شود. شما نمی توانید برای رسیدن به پیتزای خوب با خمیر منجمد کار کنید. از همین رو ربات ها باید دائما با تکامل خمیر، سازگار شوند.

جالب است که خود سرآشپز که یک انسان است مدعی شده که ربات پیتزا پز گاها خیلی بهتر از انسان می تواند خمیر را ورز بیاورد و آن را برای پخت آماده کند. زیرا ربات می تواند پیوسته کار کند، اما انسان نیاز به استراحت دارد.

اینجا یک سوال پیش می آید که آیا ربات ها جای انسان را در پخت پیتزا می گیرند؟

در جواب به این سوال سرآشپز فرانسوی می گوید که ربات زمانی می تواند به بهترین شکل پیتزا بپزند که ما به او بگوییم. با این حساب اگر هم از ما پیشی بگیرند، ما مشتاقانه آماده هستیم تا بهترین رقابت های مکانیکی جدید را برای دنیا به نمایش بگذاریم.

ربات پیتزا پز کالیفرنیایی

سرآشپزهای رباتی در کالیفرنیا

در کالیفرنیا روند پخت پیتزا توسط چند ربات پیتزا پز انجام می شود. به این صورت که اولین ربات سفارش را دریافت می کند. دومین ربات اقدام به توپ کردن خمیر می کند و آن را که به شکل دایره ای است، صاف می کند.

سومین ربات سس گوجه فرنگی را روی خمیر می پاشد و چهارمین ربات سس را روی تمام سطح خمیر به شکل پیوسته پهن می کند.

در ادامه ممکن است رباتی دیگر بیاید تا مواد افزودنی را به خمیر اضافه کند. البته این کار گاها به دلیل ظرافت توسط انسان انجام می شود. اما قطعا ربات بعدی می آید و خمیر را داخل فر قرار می دهد.

در آخر با یک ربات طرف هستید که عملیات برش و سرو برای مشتری را تکمیل می کند.

جالب است بدانید که بر اساس فرآیند بالا در یکی از رستوران های کالیفرنیا توسط چندین ربات پیتزا پز بیشتر از 80 پیتزا درست می شود. جالب تر اینکه در برخی مواقع 6 پیتزا به طور همزمان نیز پخته می شود.

در کالیفرنیا نیز همانند فرانسه بزرگ ترین چالش برای ربات ها کار کردن دائم با خمیر است. در واقع شاید بر خلاف ادعای فرانسوی ها که کار خمیر را با استفاده از ربات آسان می دانند، در کالیفرنیا این ماجرا سخت تر به نظر می رسد. زیرا برخی از آن ها باور دارند که تهیه خمیر نیازمند بررسی تغییرات دما، رطوبت و سایر عوامل حساس است تا مخمر به بهترین شکل عمل کند.

ربات پیتزا پز و چالش خمیر

در پایان…

همانطور که متوجه شدید جهان روز به روز در حال تغییر و عجیب شدن است. ربات پیتزا پز یکی از این عجایب است. شاید اگر چنین چیزی را از نزدیک نبینید و پیتزایی را که یک ربات پخته است نخورید، این امر را باور نکنید.

اما ما به شما از طرف کسانی که این پیتزا را خورده اند می گوییم : آنقدرها بد نیست که نخواهید آن را تست کنید!

منبع: france24.  euronews  singularityhub

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا