چوب پلاستیک یا پلاست وود

امروزه در صنعت و شاخصه های مرتبط با ارتقای متریال های صنعتی با کاربری های گوناگون، از متریال های تزیینی و کاربردی بسیاری استفاده می شود. چوب پلاستیک یا پلاست وود یکی از این متریال هاست.

در سرتاسر دنیا برای بالا بردن مقاومت طرح های اجرایی و همچنین ایمن نگه داشتن محیط زیست، از متریال های ویژه ای استفاده می شود.

چوب پلاستیک یا پلاستوود امروزه به عنوان متریال مصرفی در دسته فناوری های جدید به حساب می آید که در حقیقت از فیبر چوب ساخته می شود.

در اختصار عامیانه از چوب پلاست در مقایسه با سایر متریال هایی چونpvc ،mfd  و hdf از اختصار WPC استفاده می شود.

در این بخش از نگاه به فناوری های نوین، ما به بررسی و چیستی پلاست وود خواهیم پرداخت. اگر به دنبال شناخت ارتقای یک متریال معتبر هستید، با شرح چوب پلاستیک همراه ما باشید.

چوب پلاستیک یا پلاست وود و ساخت پله های چوبی

چوب پلاستیک یا پلاست وود چیست؟

پلاست وود یا ورق چوب پلاستیک، ماده ای است که برای جایگزینی در مقابل چوب اختراع شده است. با این حساب، ابداع چنین متریالی را باید در جهت حفظ منافع زیست محیطی معرفی کرد.

چوب پلاستیک در واقع متریالی با کیفیت بالا است که ویژگی های برجسته تری را نسبت به چوب از خود نشان می دهد. از ویژگی های برجسته در چوب پلاستیک یا پلاست وود باید به مواردی چون خاصیت ضد آب بودن، خاصیت مقاومت در برابر حرارت، خاصیت بی صدا بودن هنگام فشار یا نصب روی سطح و موارد دیگری چون سبکی و با دوامی اشاره کرد.

در واقع وزن کم چوب پلاستیک سبب شده است این متریال ضد عایق، بدون پوسیدگی و  بدون بادکردگی، دوام بالایی را به مصرف کننده ارائه دهد. همچنین خطراتی چون آسیب دیدن در مقابل موریانه، حشرات و کپک زدن در ورق پلاست وود وجود نخواهد داشت.

ماده اصلی چوب پلاستیک در فرمول آزمایشگاهی، پلی وینیل کلراید پلاستیک یا uPVC شناخته می شود. در ادامه به فرآیند ساخت و تولید این متریال خواهیم پرداخت.

چوب پلاستیک یا پلاست وود و مقاوت حرارتی

مراحل اساسی تولید پلاست وود

به طور کلی چوب پلاستیک یا پلاست وود در طی یک فرآیند دو مرحله ای ساخته می شود.

ترکیب چوب با موادی چون پلی اتیلن با چگالی بالا با فرمول HDPE، پلی اتیلن با چگالی کم LDPE و پلی وینیل کلرید PVC، در مرحله اول مخلوطی خمیری شکل را می آفریند.

در حقیقت ترکیب خمیری مذکور، برای ایجاد یکنواختی در ساخت پلاست وود بسیار موثر است. باید در نظر داشته باشید که این فرآیند به صورت یکجا و پیوسته در محیط آزمایشگاهی-صنعتی انجام می شود.

علاوه بر چوب به عنوان ماده اصلی در کنار موارد اشاره شده، عوامل دیگری به منظور جفت کننده پلاستیک ها، تثبیت کننده ها، عامل کف زایی یا رنگ به مواد مخلوط شده، اضافه می شود. در حقیقت مواد اضافی برای رسیدن به یک کاربری خاص در محصول نهایی در نظر گرفته شده است. به طور مثال روغن سبب ایجاد ظاهری مورد قبول در سطح کامپوزیت می شود.

امروزه در صنعت از روش های گوناگونی برای ساخت چوب پلاستیک یا پلاست وود استفاده می شود. روش اکستروژن یکی از عمده ترین و پر استفاده ترین روش های ساخت پلاست وود است. در روش اکستروژن، کامپوزیت مذاب با نیروی بالا از یک قالب عبور می کند. باید توجه داشت که این روش مانند یک روش تزریقی، این گونه است که کامپوزیت مذاب باید به قالب سرد تزریق شود. در طی روش اکستروژن، فشار مذاب بین کامپوزیت و قالب ها، به گونه ای است که باید مواد سریع سرد شوند تا محصول نهایی دچار اشکال نشود.

چوب پلاستیک یا پلاست وود و اساس ساخت آن

خواص مکانیکی حاصله از مواد اضافی در چوب پلاستیک

در بین متریال های مصرفی، پلاست وود دارای مقاومت خوبی به نسبت سایر متریال ها است.

مقاومت برشی چوب پلاستیک یا پلاست وود حدود 27 مگاپاسکال و مقاومت خمشی آن حدود 40 مگاپاسکال محاسبه شده است.

در واقع چوب پلاستیک به سبب استفاده از مواد جفت کننده در مایه خمیر اولیه، قبل از فرآیند قالب گیری، خاصیتی چون مقاومت خیزشی را نیز به دست می آورد. خاصیت خیزشی در بهتر چسبیدن و جلوگیری از ترک خوردگی ورق های چوب پلاست، تاثیر ویژه ای دارد.

مقایسه ای اجمالی در رابطه با چوب و چوب پلاستیک

وقتی صحبت از جایگزینی پلاست وود به جای چوب سنتی می شود، سوای از مزایای زیست محیطی، امکاناتی وجود دارد که در اینجا مقایسه خواهیم کرد.

از جمله ویژگی های پلاست وود شامل موارد زیر است:

 • ضد آّب
 • مقاومت در برابر حرارت
 • مقاوم در برابر آتش
 • عایق صدا
 • مقاوم در برابر قالب
 • مقاومت شیمیایی
 • تاب خوردن
 • وزن مناسب
 • سطح صاف
 • نصب آسان
 • دوام و ماندگاری بالا

از موارد گفته شده مقاومت در برابر حرارت، خاصیت تاب خوردن، نصب آسان و دوام را می توان به چوب سنتی در مقایسه با چوب پلاستیک یا پلاست وود نسبت داد.

جالب است بدانید که از نظر وزن، چوب پلاستیک تقریبا در هر ورق، وزنی برابر با یک دوم چوب سنتی دارد. به طور مثال اگر هر ورق چوب سنتی در هر متر مربع دارای وزن 12 کیلوگرم باشد، این وزن برای ورق پلاست وود، برابر با 6.5 کیلوگرم است.

در رابطه با چوب پلاست در مقایسه با چوب سنتی یک ایراد واضح وجود دارد. با استفاده از پلاست وود نمی توان همان خلوص و طبیعی بودن چوب سنتی را حس کرد. به زبان ساده آن روح و حسی که می توان از چوب سنتی دریافت کرد در چوب پلاستیک وجود ندارد. همچنین در رابطه با موضوع مقاومت در برابر حرارت و تغییرات دمایی باید در نظر داشت اگر پلاست وود در وضعیت مرغوبی ساخته نشده باشد، ممکن است دچار مشکل در دوام و پایداری شود.

چوب پلاستیک یا پلاست وود و طراحی ظروف

در نتیجه…

حرکت و جریان فناوری به منظور ارتقای متریال مصرفی منجر به تولید چوب پلاستیک با پلاست وود شده است. پلاست وود امروزه در دنیای تزیینی، ساخت منازل، استخرها، لوازم خانه و همچنین تجهیز بدنه داخلی برخی از خودروهای لوکس قابل استفاده است. در برخی از موارد از پلاست وودهای مرغوب برای عایق سازی داخلی وسایل نقلیه نیز استفاده می شود. البته که این نوع مصرف بیشتر جنبه تزیینی و لوکس بودن دارد.

باید در نظر داشت که چوب پلاستیک تنها از این نظر که مصرف چوب یا قطع درختان را ممکن است کاهش دهد، یک متریال به نفع محیط زیست شناخته می شود.  زیرا بنا بر شیمیایی و صنعتی بودن ترکیبات موجود در پلاست وود، بعید است که در پایان زمان مصرف آن، روش های کم هزینه و به نفع محیط زیست، برای بازیابی این محصول وجود داشته باشد. البته با توجه به مزایای بیشتر آن نسبت به چوب سنتی، نباید کاربری ویژه آن را نادیده گرفت.

ما نیز امیدوارم صنعت، علاوه بر بردن ما به سمت راحتی، موجب دور شدن ما نسبت به طبیعت حقیقی نشود.

منبع: thaiplastwood

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا