باتری های نیروگاهی

دسته های مختلفی از انواع باتری با توجه به کارایی آنها وجود دارد. باتری های نیروگاهی نمونه ای از باتری های خاص برای مصارف فوق حرفه ای هستند.

از باتری نیروگاهی به طور عمده برای تامین توانایی عملکرد تجهیزات کنترلی استفاده می شود. این تجهیزات شامل انواع رله ها، بریکرها و سکسیونرها می شود. تجهیزات مذکور که در استفاده های پیشرفته و صنعتی نقش مهمی دارند، برای عملکرد صحیح و قابل قبول، باید از منابع تغذیه مناسبی استفاده کنند.

یک منبع تغذیه خوب برای مصارف صنعتی و پیشرفته باید توانایی شارژ مجدد در کم ترین زمان ممکن را داشته باشد. همچنین لازم است که نگهداری از آنها مشکلات احتمالی و خطرآفرین را ایجاد نکند.

در این بخش ما به بررسی انواع باتری نیروگاهی با توجه به ساختار و کاربرد آنها خواهیم پرداخت. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، این بخش را از دست ندهید.

انواع باتری های نیروگاهی

بر اساس دسته بندی های موجود در بازار جهانی و بازار داخلی، باتری های استفاده شده در سیستم های کنترلی به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

  • باتری های اسیدی سربی
  • باتری های نیکل کادمیم

اکثر باتری ها در طی دوره و بازه های شارژ و دشارژ، گاز هیدروژن تولید و متصاعد می کنند. این موضوع در صورت عدم رعایت شرایط نگهداری ویژه، می تواند موجب آتش سوزی هیدروژن شود.

سلولیت های اسیدی سربی از جمله باتری های نیروگاهی هستند که موجب تولید هیدروژن می شوند. به همین سبب در بازار به جای آنها از نوع اصطلاحا «سیلد شده» استفاده می شود.

باتری های نیکل کادمیم در مقایسه با باتری های اسیدی سربی، اطمینان بیشتری به مصرف کننده می دهند. این باتری ها با آن که گران تر هستند، نیاز به تعمیرات و شرایط نگهداری ویژه کمتری دارند.

به طور کلی باتری های اسیدی سربی با قابلیت شارژ برای سوئیچگیرها با سلولیت های 2 ولتی کاربرد دارند. اما باتری های نیکل کادمیم با ولتاژ ½ ولتی در بیشتر مواقع برای کاربرد های حفاظتی استفاده نمی شود.

در مجموع استفاده از باتری نیروگاهی به طور گسترده به ایستگاه های تولید برق، انتقال و توزیع، سیستم های UPS و عملکرد Switchgear محدود می شود.

ضمانت اساسی در نگاه صنعتی و جهانی در رابطه با باتری نیروگاهی، به حداقل اتلاف انرژی بدون کاهش ظرفیت Ah توجیه می شود. دسته بندی و توضیحات باتری های نیروگاهی و کاربری آنها به آنچه گفته شد محدود نمی شود. برای شناخت بهتر در ادامه همراه ما باشید.

باتری ‌های نیروگاهی از نوع Groe

باتری های نیروگاهی اسیدی سربی

باتری اسیدی سربی در نوع خود به انواع و نسخه های دیگری نیز قابل تقسیم است. GROE، OGI و OPZS سه نوع از اساسی ترین انواع باتری اسیدی سربی محسوب می شوند.

این باتری ها در طیف گسترده ای از سوی شرکت های مطرحی تولید شده اند که ظرفیتی برابر با 18 الی 12000 آمپر را پوشش می دهند.

مزایای اصلی این باتری ها با توجه با اطلاعاتی که تولیدکنندگان ارائه داده اند شامل موارد زیر است:

  • فاصله زمانی طولانی برای تعمیر و سرویس دهی
  • ماندگاری تا بالاترین سطح استفاده بدون نیاز به تعمیرات اساسی
  • کم شدن خطر انفجار
  • فرار نبودن در مقابل گاز یا بخارهای الکترولیت

باتری اسیدی سربی با محدوده های ولتاژی 2، 4، 6 و 12 در ظرفیت های بین 7.2 الی 3000 Ah در دسترس هستند. باتری های نیروگاهی اسید سربی، بر اساس نوع مناسب مصرفی در شرکت های تاسیساتی، دریایی، نفت و گاز و پتروشیمی استفاده های گوناگونی دارند

باتری نیروگاهی OPzS

  1. نوع صفحه لوله ای: برای کاربری های مخابراتی، رایانه، زنگ خطر، روشنایی اضطراری، سیستم های کنترل و نظارت در نیروگاه، ایستگاه توزیع، راه آهن و فرودگاه استفاده می شود.

این باتری از اسید سرب معمولی تولید شده است که در حالت ایده آل برای نصب در سیستم های تخلیه گاه به گاه با دمای عملیاتی 20 درجه، شارژ شناور می شود.

  1. نوع خوشیدی: برای سیستم های خورشیدی، سیستم برق بادی، برنامه های خورشیدی خارج از شبکه، ارتباطات دور، سیستم های ترافیکی و چراغ های روشنایی استفاده می شود.

این باتری نیز با فناوری اسید سرب معمولی تولید می شود و بر پایه نوع لوله ای، نسخه ای کارآمدتر است.

باتری ‌های نیروگاهی از نوع Opzs

باتری نیروگاهی GroE

نوع Plantè این باتری برای کاربری های نیروگاه ها، پست های فرعی و منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) استفاده می شود.

این نوع از باتری های نیروگاهی دارای دو صفحه مثبت از جنس Plantè هستند. سرب بین این دو صفحه ریخته می شود که در واقع اطمینانی برای عدم افت ظرفیت در طول عمر طولانی ایجاد نمی کند. اما به طور معمول کم هزینه و با بازده 25 سال مصرف، عرضه می شود.

فناوری  Plantèهمواره در حال پیشرفت های متفاوتی است که بر پایه نوع طراحی کاربردهای مخابراتی، ایجاد استارت برای روشن شدن موتورها، نیروگاه های برق و برنامه های خورشیدی نیز دارد.

باتری ‌های نیروگاهی از نوع ogi

باتری نیروگاهی OGi

این نوع از باتری در مصارف مخابراتی، کامپیوترها، زنگ خطر اضطراری و سیستم کنترل نظارت در نیروگاه ها کاربرد دارد.

بلوک ها و سلول های باتری OGi با استفاده از فناوری مرسوم اسید سربی تولید می شوند. در واقع سلول ها و بلوک های آن به طور جداگانه در ظروف پلاستیکی شفاف ساخته شده اند.

نوع ساخت باتری های OGi مقاومت بالایی در برابر تاثیرات شیمیایی و آسیب های مکانیکی از خود نشان می دهد.

باتری های نیکل کادمیم

در بین باتری های نیروگاهی نوع FNC از محبوبیت خاصی برخوردار است. این باتری با تضمین 25 سال عمر مفید در بازار جهانی عرضه می شود.

از سوی شرکت های تولید کننده این باتری، مزایایی همانند باتری های اسیدی سربی معرفی شده است که پیشتر گفته شد.

باتری ‌های نیروگاهی FNC

برخی منابع، تفاوت عمده باتری FNC را در مقایسه با باتری های اسیدی سربی، سوای از احتمال خطرآفرینی کمتر، مرتبط با مقاومت داخلی پایین و چگالی انرژی بالا می دانند.

ویژگی ذکر شده در باتری های نیروگاهی FNC سبب شده است که فواصل سرویس و هزینه های آن در طول مصرف بلند مدت، کمتر به نظر برسد.

FNC خود به تنهایی دارای انواع گوناگونی است که برای مصارف استندبای، راه آهن و حمل نقل بسیار مناسب است.

و در آخر…

باتری های نیروگاهی از جمله باتری های متفاوتی هستند که در بازار جهانی عرضه می شوند. دو شکل عمده اسید سربی و نیکل کادمیم از نمونه های کلی باتری نیروگاهی محسوب می شود. وقتی صحبت از این باتری ها به میان می آید ما با چهار نوع GROE، OGI، OPZS و FNC طرف هستیم.

از میان چهار نوع معرفی شده در باتری نیروگاهی تنها FNC از جنس نیکل کادمیم محسوب می شود که البته محوبیت بیشتری دارد. این محبوبیت به کم ترین میزان اشتعال پذیری آن مربوط است.

از آن جایی که اطلاعات مربوط به باتری های نیروگاهی و خاص، به طور معمول یا نزد متخصصین یا شرکت های عرضه کننده قرار دارد، راهی جز اعتماد به آنها نیست.  بنابراین باید در نظر داشته باشید که اگر شما هم از مصرف کنندگان این باتری ها هستید، باید سعی کنید به اطلاعات خود بیافزایید.

منبع: energypremiere ، avatecpower ، espexbatteries

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا