گذاشتن باتری در یخچال

گذاشتن باتری در یخچال چه اثراتی بر روی طول عمر آن دارد ؟

گذاشتن باتری در یخچال یکی از کارهایی است که معمولاً بین برخی از افراد متداول است و بعضی ها به طور جدی به این موضوع اعتقاد دارند که این کار موجب زیاد شدن طول عمر باتری می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم که قرار دادن باتری در یخچال باعث افزایش عمر آن می شود؟ چه توجیه منطقی و علمی برای این موضوع وجود دارد.

وجود اطلاعات غلط در هر زمینه ای باعث سردرگمی و گمراهی دنبال کننده خواهد شد، که در مورد قرار دادن باتری در یخچال نیز صدق می کند، اما به طور کلی در مورد گذاشتن باتری در یخچال می توان گفت که باور مردم درست است و در اکثر موارد باعث می شود که عمر بعضی از باتری ها با انجام این کار بیشتر می شود و هوای سرد بر آن ها تأثیر بهتری دارد، اما باتری هایی که در بازار به فروش می رسند با این روش احیاء نمی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با ما همراه باشید و توضیحات ما را در این زمینه بخوانید.

گذاشتن باتری در یخچال

اثر بخشی گذاشتن باتری در یخچال ؛ افسانه است یا واقعیت ؟

همانطور که می دانید درون یخچال هوای سرد در جریان است که از نظر عملی به صورت کاملاً منطقی می توان گفت که شارژ باتری دیرتر تخلیه خواهد شد. گرما به حدی روی باتری تأثیر می گذارد که می توان گفت باتری هایی هم که برای مدت طولانی  استفاده نمی شوند، تخلیه می شوند. به تخلیه شارژ باتری های بدون استفاده در طولانی مدت، از نظر علم شیمی واکنش جانبی گفته می شود که برای جلوگیری از این واکنش و جلوگیری از خالی شدن باتری های بلا استفاده نمی توان کاری کرد. در باتری هایی که جدیداً تولید می شوند واکنش جانبی کمتر اتفاق می افتد که در ادامه برای شما میزان تقریبی تخلیه شارژ باتری را در یک ماه با شرایط نگهداری 18 الی 26 درجه سانتی گراد بررسی خواهیم کرد.

عملکرد باتری های آلکالاین:

مصرف کنندگان زیادی از این نمونه باتری استفاده می کنند، زیرا با توجه به عملکرد خوبی که دارند میزان تخلیه شارژ آن ها بسیار پایین است. در صورتی که این باتری ها به مدت یک ماه بدون استفاده بمانند، یک درصد شارژ خالی می کنند.

گذاشتن باتری لیتیم یون در یخچال :

برای اینکه از تخلیه شارژ باتری های لیتیوم یونی جلوگیری کنید، حتماً آن ها را در یخچال قرار دهید، زیرا باتری های لیتیوم یونی که معمولاً در لپ تاپ ها و تلفن های همراه دیده می شوند؛ به این صورت است که در هر ماه تنها 5 درصد از شارژ آن تخلیه می شود. باتری های بلا استفاده به باتری هایی گفته می شود که در یک ماه از دستکاه الکتریکی جدا می شود و به هیچ دستگاه مصرف کننده ای متصل نیست.

گذاشتن باتری در یخچال

عملکرد باتری‌ های نیکل کادمیوم :

گذاشتن باتری در یخچال برای تمامی باتری ها قابل استفاده است، اما باید دید در هر باتری تا چه میزان موثر است. در باتری های نیکل کادمیوم که در دسته اولین باتری های قابل شارژ قرار دارد و معمولاً در دستگاه های تولید برق قدیمی از آن ها استفاده می شود، با گذشت مدت زمان یک ماه تنها ده درصد تخلیه شارژ باتری را مشاهده می کنیم، که نیاز نیست باتری را در یخچال نگهداری کنیم.

عملکرد باتری‌ های هیبرید فلزی نیکل :

باتری های هیبرید فلزی نیکل در ابتدا به جای باتری های نیکل کادمیوم ساخته شده اند و در تولید باتری های کوچکتر مورد استفاده قرار گرفتند. این نمونه باتری در طول یک ماه اگر بلااستفاده بماند حدود سی درصد شارژ خالی خواهد کرد. در سال 2005 در صنعت تولید باتری، باتری های هیبرید فلزی جدیدی تولید شد که میزان تخلیه شارژ آن ها در یک ماه حدود 1.25 درصد بود که تقریباً با باتری های آلکالاین برابری می کنند.

موارد موثر گذاشتن باتری در یخچال :

در بالا در مورد میزان تخلیه شارژ باتری های مختلفی در یک ماه و در شرایطی که بدون استفاده هستند، توضیح دادیم. به همین دلیل است که از نظر بعضی از مردم گذاشتن باتری در یخچال یک امر نگهدارنده در برابر تخلیه شارژ است. یک عکاس را در نظر بگیرید که باتری های هیبرید فلزی نیکل فلش دوربین خود را شارژ می کند و سپس برای جلوگیری از تخلیه شارژ سریع، آن ها را در یخچال قرار می دهد و هر زمان که به آن ها نیاز دارد به سراغ آن ها می رود. تنها دلیل علمی قرار دادن باتری در مجاورت هوای سرد همین است. توجه داشته باشید که گذاشتن باتری در یخچال ممکن است به باتری شما آسیب بزند که این آسیب ها شامل موارد زیر می شود :

  • ایجاد مشکل در تراکم باتری از داخل
  • خوردگی باتری

همچنین توجه داشته باشید، پس از خارج کردن باتری از یخچال بدون آنکه آن را در معرض رطوبت قرار دهید، قبل از مصرف حسابی گرم کنید، اما مراقب باشید که در دمای بالا قرار ندهید. با وجود اینکه این کار باعث می شود عمر باتری چند ماهی افزایش پیدا کند، اما به علت صدمات ناشی از آن توصیه نمی شود و از طرف سازندگان باتری اکیداً منع می شود. برای اطلاع از روش های دیگر افزایش طول عمر باتری می توانید به مجله باتری بازار مراجعه کنید. همچنین نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر کاربران باتری بازار به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا