روشن نشدن اسکوتر برقی

دلایل روشن نشدن اسکوتر برقی ؛ بررسی مشکلات و ارائه راه‌ حل‌های متداول

احتمالا شما هم دوست دارید هنگامی که یک اسکوتر برقی را خریداری می‌کنید، شاهد اجرای درست آن باشید. شما می‌توانید با مراقبت و ذخیره شارژ باتری اسکوتر به خوبی از آن استفاده کنید. با این حال ممکن است برخی مواقع با مشکل روشن نشدن اسکوتر برقی روبرو شوید. شاید هنگام مواجهه با این مشکل، فکر کنید که اسکوتر شما کارایی لازم را ندارد و به درد نمی‌خورد؛ اما می‌توانید یاد بگیرید که نقایص آن را برطرف کنید تا دوباره شروع به کار کند. ما همراهتان هستیم تا راه حل‌های مرتبط با این قبیل مشکلات را به شما ارائه دهیم.

روشن نشدن اسکوتر برقی: چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟

در ادامه دلایلی که باعث می‌شود یک اسکوتر برقی روشن نشود را یک به یک بررسی می‌کنیم و راه حل‌های مرتبط با آنها را شرح می‌دهیم.

یک باتری خالی

ممکن است متوجه این موضوع نشوید، اما یک تفاوت مهم بین باتری ضعیف و باتری خالی وجود دارد. وقتی باتری ضعیف است، می‌توانید دستگاه خود را روشن کنید، اما نمی‌توانید آن را راه اندازی کنید. به دلیل اینکه باتری انرژی کافی برای کارکردن موتور را دریافت نمی‌کند این اتفاق می‌افتد. اما وقتی یک باتری خالی دارید، اسکوتر شما حتی روشن هم نمی‌شود.

راه حل

از آنجا که باتری خالی یکی از رایج‌ترین مشکلات روشن نشدن اسکوتر برقی است، مطمئنا راه حلی برای آن پیدا خواهید کرد. تنها کاری که باید انجام دهید شارژ آن است. فقط توجه داشته باشید که ممکن است شارژ آن طولانی‌تر شود زیرا باتری شما کاملا خالی است. برای احیای مجدد آن باید مدت طولانی آن را روشن و شارژ کنید. بعلاوه، اگر اسکوتر برقی شما چراغ LED دارد باید اطمینان حاصل کنید که چراغ آن سبز رنگ شده است. به طور کلی بهتر است قبل از خالی شدن باتری آن را دوباره شارژ کنید تا مدت زیادی طول نکشد.

اگر شارژ برای راه اندازی باتری کافی نبود، احتیاج به یک ولت متر دارید. این دستگاه باتری شما را بررسی می‌کند تا ببیند شارژ می‌شود یا خیر. باتری‌ها به مرور زمان و در اثر استفاده، قابلیت شارژ و انرژی خود را از دست می‌دهند، بنابراین اگر باتری اسکوتر شما شارژ نمی‌شود احتمالا زمان تعویض آن فرا رسیده است.

روشن نشدن اسکوتر برقی

راه اندازی در یک دوره کوتاه مدت

ممکن است با موضوعی روبرو شوید که در آن اسکوتر شما به خوبی کار کند، اما بعد از مدتی سرعت آن کاهش یابد یا کاملا متوقف شود. البته اگر شما در حال عبور از سر بالایی باشید، سرعت‌تان به طور طبیعی کاهش پیدا می‌کند. اما اگر سرعت اسکوتر روی زمین صاف کند شود، احتمالا باتری مشکل دارد.

راه حل

اغلب به دلیل قدیمی بودن باتری‌ها، اسکوتر شما زود از کار می‌افتد. ممکن است باتری‌ها مدت طولانی شارژ نداشته باشند و ممکن است شارژ مجدد آنها بیشتر طول بکشد. در صورت بروز چنین اتفاقی باید برای رفع مشکل باتری‌ها را تعویض کنید.

همچنین باید لاستیک‌ها را بررسی کنید. اگر لاستیک‌های شما صاف است یا فشار هوای کمی دارد، این امر می‌تواند باعث کاهش سرعت اسکوتر برقی شود. بهتر است لاستیک‌ها را هوادهی کنید یا آنها را تعمیر کنید و ببینید که آیا این موضوع کمک می‌کند یا خیر.

روشن بودن دکمه مرگ دلیل دیگر روشن نشدن اسکوتر برقی

شاید متوجه این موضوع نشوید، اما احتمالا بر روی اسکوتر برقی شما دکمه مرگ یا Kill Switch تعبیه شده است تا در مصرف انرژی صرفه جویی کند. اکثر کتابچه‌های راهنما توصیه می‌کنند که وقتی یک روز سوار اسکوتر می‌شوید یا آن را شارژ می‌کنید، دکمه مرگ را روشن کنید.

در بسیاری از مواقع روشن بودن دکمه مرگ علت روشن نشدن اسکوتر برقی شما است. پس بهتر است آن را قبل از بررسی شارژ باتری، چک کنید.

راه حل

دکمه مرگ موتور خود را پیدا کنید. آن را به حالت خاموش برگردانید و سپس سعی کنید موتور را روشن کنید.

فیوز ورم کرده یا سوخته

اسکوترها با باتری کار می‌کنند، بنابراین امکان بروز مشکلات الکتریکی مختلف طبیعی است. اگر فیوز برای جلوگیری از احتراق تنظیم شده باشد، می‌بینید که وقتی اسکوتر را روشن می‌کنید، پاسخ نمی‌دهد. ممکن است یک فیوز اصلی آسیب دیده یا ورم کرده داشته باشید.

راه حل

بررسی کنید که آیا فیوزهای اصلی مشتعل شده‌اند یا نه. در این صورت آنها را یک بار دیگر در وضعیت روشن قرار دهید. سپس سعی کنید موتور را روشن کنید. این بار باید کار کند مگر اینکه فیوز ورم کرده باشد. اگر این اتفاق افتاده باشد باید آن فیوز خاص را تعویض کنید. در حالی که خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید، اما توصیه می‌کنیم برای تعویض فیوز صدمه دیده نزد یک متخصص بروید.

گرمای بیش از حد موتور، یک نگرانی دیگر برای روشن نشدن اسکوتر برقی

هنگامی که موتور شما بیش از حد گرم می‌شود، ممکن است نگران شوید. خوشبختانه اکثر مدل‌های جدید اسکوتر برقی دارای مکانیزم ایمنی هستند که برای جلوگیری از آسیب بیشتر آن را خاموش می‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد، هنگامی که به موتور نزدیک می‌شوید گرما را احساس خواهید کرد. موتورهای داغ نشان می‌دهند که باتری داغ است زیرا این امر انرژی آن را تأمین می‌کند. بنابراین، طول عمر باتری کاهش می‌یابد و کاملا خراب می‌شود.

راه حل

در این مواقع اولین قدم برای حل مشکل روشن نشدن اسکوتر برقی این است که موتور خود را خاموش کرده و اجازه دهید کاملا خنک شود. سپس سیم کشی یا فیوز آسیب دیده را بررسی کنید. این می‌تواند نشان دهنده یک مسئله کنترل کننده الکتریکی باشد که بعدا به آن اشاره می‌کنیم.

اگر فیوزها یا سیم کشی آسیب دیده باشد، احتمال دارد موتور هنوز هم کار ‌کند. با این حال، فشار زیادی روی باتری وارد خواهد شد که می‌تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند. چنین نیروی اضافی باعث گرم شدن بیش از حد باتری و خراب شدن آن می‌شود. اگرچه می‌توانید تشخیص دهید که موتور بیش از حد گرم شده است، اما خودتان نمی‌توانید این مشکل را برطرف کنید. بهتر است هرچه زودتر آن را برای تعمیرات ارسال کنید.

روشن نشدن اسکوتر برقی

شتاب ضعیف یا نداشتن شتاب

گاهی اوقات هنگامی که سوار اسکوتر می‌شوید و به آن شتاب می‌دهید، متوجه می‌شوید که حرکت آن کند به نظر می‌رسد. دفعه بعد می‌بینید که اسکوتر به هیچ وجه حرکت نمی‌کند. برای حل مسئله روشن نشدن اسکوتر برقی در اثر این عامل، چند راه حل وجود دارد.

راه حل

اگر به سختی می‌توانید اسکوتر را به حرکت در بیاورید یا در هنگام لمس شتاب دهنده می‌بینید که هیچ تغییری حاصل نمی‌شود، در این صورت ممکن است با یک کنترل کننده الکتریکی یا مشکل فیوز مواجه باشید. ممکن است مشکل برق داشته باشید، یا ممکن است فیوز ورم کرده یا واژگون شود.

وقتی این اتفاق می‌افتد موتور نمی‌تواند از باتری خود نیرو بگیرد و اسکوتر حرکت نخواهد کرد. معمولا وقتی این اتفاق به عنوان یک مسئله مکانیکی در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که شما باید آن را برای تعمیرات به یک متخصص ارسال کنید.

روشن نشدن اسکوتر برقی به دلیل مشکلات کنترل کننده الکتریکی

هر اسکوتر برقی دارای یک کنترل کننده الکتریکی است که به صورت یک صفحه متناسب با همه فیوزها و سیم‌ها تعبیه شده است. اگر جسم خارجی یا آب با آن ناحیه تماس پیدا کند، مدارها تحت تأثیر قرار می‌گیرند. بنابراین ممکن است اسکوتر کار کند، یا ممکن است به هیچ وجه روشن نشود.

راه حل

اگرچه این موضوع کمی دلهره آور به نظر می‌رسد‌، اما می‌توانید برای حل مشکل روشن نشدن اسکوتر برقی در این مواقع، سیم‌هایی را که احتمالا شل شده‌اند را محکم کنید. همچنین می‌توانید ترانزیستورهای ترکیده را بررسی کنید. بروز این مسأله بسیار نادر است، اما امکان دارد مشکل از ترانزیستور باشد. در این صورت جایگزینی آن بسیار آسان است. اگر دلیل مشخص نشود ممکن است لازم باشد آن را برای تشخیص و تعمیرات برای یک متخصص ارسال کنید.

دکمه اهرم ترمز

مشابه دکمه مرگ، دکمه اهرم ترمز ممکن است به طور تصادفی روشن شود. این دکمه به سیستم کنترل دریچه گاز اسکوتر متصل است و پس از اعمال، کل سیستم را غیرفعال می‌کند. در صورت خرابی، ترمزها روی اسکوتر قفل می‌شوند و اسکوتر را خاموش می‌کنند.

راه حل

اغلب ممکن است سیم کشی شل شده باشد. بهتر است سیم‌های شل شده را بررسی کرده و دوباره آنها را وصل کنید. در صورت عدم موفقیت ممکن است لازم باشد به دنبال تعمیرات حرفه‌ای باشید.

کنترل کننده سرعت معیوب

کنترل کننده سرعت یک عنصر اساسی در اسکوتر شما است که به آن کمک می‌کند سرعت خود را به طور خودکار در محدوده از پیش تعیین شده نگه دارد. این حالت مشابه کروز کنترل در وسایل نقلیه است و ضمن دارا بودن ضریب اطمینان بالا، نیاز به تلاش شما برای کاهش سرعت را کاهش می‌دهد. با وجود اینکه کنترل کننده سرعت یک قطعه ضروری است، اما ممکن است بشکند. اگر چنین اتفاقی افتاد، می‌توانید خودتان آن را برطرف کنید.

راه حل

مراحلی که باید برای حل مشکل روشن نشدن اسکوتر برقی طی کنید در اینجا آمده است:

  • اسکوتر را روشن کنید: اولین قدم این است که اسکوتر را روشن کنید تا ببینید عملکرد کنترل کننده سرعت مورد تاییدتان است یا نه. با روشن شدن اسکوتر می‌توانید بفهمید که کدام قسمت دارای مشکل است.
  • کنترل کننده سرعت خود را تست کنید: برای تعیین اینکه آیا کنترل سرعت مشکلی دارد یا خیر، باید سیم کشی برق را بررسی کنید. مطمئن شوید که کلید، فیوز و قطع کننده مدار را بررسی کرده‌اید. اطراف موتور را بو کنید تا ببینید آیا دود وجود دارد یا خیر؛ زیرا این موضوع می‌تواند خطر آتش سوزی را نشان دهد.
  • کنترل کننده سرعت خود را جدا کنید: وقتی متوجه شدید که مشکل از کدام قسمت کنترل کننده است می‌توانید آن را جدا کنید. به این ترتیب می‌توانید به فضای داخلی دسترسی پیدا کنید. سیم‌های شل شده را محکم کرده و سیم‌های خراب را تعویض کنید. ممکن است مشکل از سیم کشی نباشد. قطع کننده مدار و فیوز را بررسی کنید، در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.
  • همه چیز را دوباره سوار کنید: وقتی اسکوتر درست شد، باید کنترل کننده سرعت را دوباره کنار هم قرار دهید. در اینجا احتیاط کنید زیرا ممکن است اشتباه کنید. تمام قطعات را دوباره وصل کرده و مجددا آنها را محکم پیچ کنید.
  • اسکوتر خود را تست کنید: اکنون زمان روشن کردن اسکوتر و رانندگی آن در فاصله کوتاه است. این به شما خواهد گفت که آیا مشکل را برطرف کرده‌اید یا خیر.

روشن نشدن اسکوتر برقی در اثر استفاده از شارژر باتری معیوب

اگر شارژر باتری شما خراب است، احتمالا اسکوتر شما شروع به کار نمی‌کند. ممکن است یک هزینه ثابت وجود داشته باشد و دیگر هزینه‌ای برای آن ایجاد نشود. بررسی شارژر معیوب آسان است.

راه حل

تمام کاری که شما باید برای مسئله روشن نشدن اسکوتر برقی انجام دهید این است که شارژر را به یک پریز برق متصل کرده و چراغ‌های نشانگر را تماشا کنید. اگر روشن نشوند، شارژر شما ممکن است معیوب باشد. این یک روش آسان برای آزمایش است. اگر می‌خواهید یک بررسی دقیق‌تر انجام دهید، می‌توانید برای آزمایش خروجی شارژر باتری از ولت متر یا مولتی متر استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که قبل از بررسی باتری، باید از ولتاژ خروجی باتری به اسکوتر خود مطلع شوید.

به طور کلی، باتری‌های اسکوتر دارای ولتاژ 24 ولت، 36 ولت یا 48 ولت هستند. هدف در اینجا این است که ببینید آیا شارژر، ولتاژ بالاتری نسبت به باتری شما دارد یا خیر. اگر ولتاژی وجود ندارد یا فقط کمی ولتاژ دارد، شارژر شما معیوب است، و یا ولتاژ آن برای باتری اسکوتر برقی شما خیلی زیاد است. این یک تعمیر ساده است. فقط یک شارژر جدید باتری خریداری کنید و مطمئن شوید ولتاژ شارژر با باتری متناسب است. همچنین اطمینان حاصل کنید که ولتاژ خروجی با باتری و شارژر سازگار است.

روشن نشدن اسکوتر برقی

چند مورد دیگر که باید برای مسئله روشن نشدن اسکوتر برقی در نظر بگیرید

اگرچه ما در مورد بسیاری از موضوعات رایج صحبت کردیم، اما ممکن است راه حل‌های مورد نیاز شما را پاسخ نداده باشیم. از این رو، ما در مورد چیزهای دیگری که باید امتحان کنید صحبت خواهیم کرد.

  • پیش از این گفته شد، اگر اسکوتر هنگام رانندگی خاموش شود، باید برق را خاموش کنید. چند دقیقه صبر کنید و سپس دکمه تنظیم مجدد موتور را فشار دهید. تقریبا در تمام اسکوترهای برقی دکمه تنظیم مجدد وجود دارد.
  • اگر سوئیچ برق روشن نشود، وقتی شروع به کار می‌کنید موتور درگیر نمی‌شود. بنابراین می‌توانید سیم‌های شل شده زیر صفحه عرشه را بررسی کرده و مجددا به هم وصل کنید. در صورت عدم یافتن سیم‌های شل، ممکن است لازم باشد سوئیچ پاور یا دکمه تنظیم مجدد را تعویض کنید.
  • همچنین ممکن است وقتی دستگاه را کامل شارژ کردید، شروع به کار نکند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است لازم باشد باتری را تعویض کنید. همچنین می‌توانید در حالی که از گاز استفاده می‌کنید، قسمت عقب را بلند کرده و چرخ‌های عقب را بچرخانید تا مشکل آن را پیدا کنید.

روشن نشدن اسکوتر برقی

نتیجه‌گیری دلایل روشن نشدن اسکوتر برقی

ما می‌دانیم که شما می‌خواهید اسکوترتان همیشه کار کند، اما موارد مکانیکی می‌توانند ناسازگارانه عمل کنند یا از کار بیفتند. خوشبختانه شما در این مطلب یاد گرفتید که چه دلایلی منجر به روشن نشدن اسکوتر برقی‌ می‌شود. بیشتر مشکلات رایج در این مطلب در نظر گرفته شد و ممکن است در بخش عیب یابی دستی شما مشکلی وجود داشته باشد. بعضی از دلایل ممکن است کمی نادر باشند. صرف نظر از این، ما برای هر مسئله راه حل ارائه دادیم تا بتوانید خودتان آن را تشخیص داده و تعمیر کنید.

در حالی که بسیاری از این سناریوها با ابزار کم یا بدون ابزار به راحتی قابل حل هستند، اما ایمن بودن بسیار مهم است. اگر برای انجام یک کار راحت نیستید، ممکن است بخواهید از یک متخصص کمک بگیرید. آنها تمام اقدامات احتیاطی را برای ایمنی انجام می‌دهند و پیش زمینه‌ای در عیب یابی اسکوترهای برقی دارند. همچنین برای خرید اسکوتر برقی مناسب می توانید از مجله باتری بازار کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا