آموزش تعویض باتری ساعت مچی

بردن ساعت به فروشگاه برای تعویض باتری ساعت مچی ممکن است کار پر هزینه ای نباشد، اما معمولا برای یک کار پنج دقیقه ای، فروشگاه رفتن 5 تا 10 برابر زمان شما را صرف می کند.

با خواندن این بخش، شما به راحتی می توانید باتری ساعتتان را به آسانی عوض کنید. این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان، می تواند یک ترفند جدید را در اختیار شما قرار دهد. باید توجه داشته باشید که آنچه ما در اینجا می گوییم، شباهت بسیاری با فرآیندی دارد که در ساعت سازی ها رخ می دهد، تنها تفاوت شاید در ابزارها باشد.

قبل از آن که به بررسی چگونگی تعویض باتری در ساعت مچی بپردازیم، مطمئن شوید که اگر ساعت شما تحت گارانتی است، در صورت نیاز، از ارائه دهنده خدمات گارانتی اجازه کسب کنید. همراه ما باشید که به یک تعویض کننده حرفه ای باتری ساعت تبدیل شوید.

تعویض باتری ساعت مچی مرحله یک

آنچه که برای تعویض باتری ساعت مچی لازم است

برای آن که بتوانید مانند یک حرفه ای باتری ساعت خود را عوض کنید، به موارد زیر نیاز دارید:

  1. یک چاقوی بلانت یا پیچ گوشتی تخت کوچک
  2. باتری قابل تعویض که با توجه به توضیحات موجود روی بدنه باتری قبلی، قابل تهیه است
  3. یک مجله یا روزنامه باطله

برای شروع کار می توانید با قرار دادن قسمت رویی باتری روی مجله یا روزنامه، کار را آغاز کنید.  استفاده از کاغذ، برای جلوگیری از خراشیده شدن صفحه یا شیشه ساعت مچی، در هنگام عمل تعویض است.

باز کردن درپوش

ساعت ها معمولا انواع مختلفی از روکش های موجود در بازار را دارند. برای اینکه تعویض باتری ساعت مچی را به خوبی انجام دهید، باید حواستان به روکش یا درپوش پشتی ساعت باشد. روکش هایی که با پیچ محکم می شوند، یک پیچ روی پوشش دارند و روکش هایی که به جای پیچ یک شیار دارند با یک ضربه محکم و ناگهانی باز می شود.

اغلب پوشش ها یا روپوش هایی که با ضربه محکم و ناگهانی باز می شوند، از محبوب ترین کاورهای ساعت های مدرن هستند. زیرا تولید آن ها بسیار ارزان تر از درپوش های پیچ دار است. ما نیز در اینجا به بررسی تعویض باتری ساعتی می پردازیم که درپوش آن با ضربه محکم و ناگهانی باز می شود.

پس از وارد کردن ضربه، از یک پیچ گوشتی برای برداشتن و آزاد کردن درپوش استفاده کنید. گاها یک انبردست دماغه بلند نیز می تواند به کار شما بیاید. باید حواستان باشد که به منظور وارد کردن ضربه محکم و ناگهانی باید ساعت را به خوبی نگه دارید. همچنین از یک چاقوی بلانت نیز برای باز کردن لبه درپوش نیز می توانید بهره بگیرد.

تعویض باتری ساعت مچی مرحله دو

پس از باز کردن درپوش

بعد از آن که درپوش باز شد، شما می توانید یک اسپیسر یا روکش محافظ پلاستیک را مشاهده کنید. این روکش برای جذب شوک، ضربه و جلوگیری از حرکت کردن یا لق زدن مکانیسم های داخل قاب ساعت تعبیه شده است.

برای بیرون آوردن پوشش پلاستیکی از نوک چاقو یا پیچ گوشتی یا موچین می توانید استفاده کنید. حواستان باشد که به هیچ بخشی از مکانیسم موتور ساعت دست نزنید، زیرا ممکن است آسیب شدید به آن وارد شود. بهتر است برای تعویض باتری ساعت مچی پوشش پلاستیکی را از نزدیکی لبه ها بردارید تا هنگام بالا بردن آن، چیدمان داخلی ساعت نشکند.

دیدار با باتری

بعد از برداشتن روکش پلاستیکی، باتری ساعت مچی، به وضوح دیده می شود. باتری ها به طور معمول با دو گیره فلزی که لبه های آن با هم تداخل دارند، در جای خود قرار گرفته اند. باید حواس خود را حسابی جمع کنید. یکی از لبه ها یا کلیپ ها، بخشی از پوشش مرتبط با مکانیسم موتور ساعت است که در آن ثابت شده است. اما لبه دیگر می تواند به راحتی جابجا شود تا باتری بیرون بیاید.

با نوک چاقو یا موچین، گیره متحرک را از باتری دور کنید تا باتری آزاد شود. پس از آزاد شدن باتری، آن را به آرامی از بدنه مکانیزم داخلی ساعت، بیرون بکشید.

تعویض باتری ساعت مچی مرحله سه

باتری جدید و جانی تازه با ساعت

پس از بیرون کشیدن باتری کهنه، باتری جدید را می توانید جایگزین کنید. برای تعویض باتری ساعت مچی گیره باتری را مجددا به عقب بکشید و باتری را در مکانیزم داخلی ساعت قرار دهید.

حال نوبت آن است که عقربه ساعت تیک بخورد. اگر خبری از تیک تاک کردن نبود، یا باتری را وارونه جا زده اید، یا آن که باتری خراب است. مطمئن شوید که باتری را به درستی جا زده اید، برای این کار، هیچ فشار و زوری نیاز نیست، بهتر است آرامش خود را حفظ کنید.

پس از به تیک تاک در آمدن ساعت، پوشش پلاستیکی را باید قرار دهید. به دقت بررسی کنید که شکاف با پیچ تنظیم عقربه ساعت، هم راستا باشد. هنگام جاگذاری پوشش پلاستیکی، مراقبت مکانیزم داخلی باتری باشید.

در آخر باید درب پشت باتری را جا بزنید. برای این کار کافی است که درب به درستی در محل قرار گرفته باشد. با فشار دادن انگشت شست روی درب، قاب پشت باتری نیز بسته می شود. با تنظیم عقربه های ساعت، از گذر زمان لذت ببرید.

تعویض باتری ساعت مچی مرحله چهار

نکاتی پایانی برای تعویض باتری در ساعت مچی

  1. اگر با فشار دادن شست بر پشت قاب نتوانستید درب پشتی ساعت را ببندید، بهتر است ساعت را به آرامی روی روزنامه قرار دهید و با کف دست فشاری آرام به قاب پشتی وارد کنید.

حواستان باشد این فشار تنها قرار است درپوش قاب را جا بزند، فشار بیش از حد به شیشه و مکانیزم داخلی آسیب خواهد رساند.

  1. برای تعویض باتری ساعت مچی شما به یک باتری جدید نیاز دارید. اغلب فروشگاه های سخت افزاری یا ساعت سازی ها، فروشنده باتری ساعت نیز هستند.

برای تعویض باتری کهنه، تنها کافی است شماره درج شده در پشت باتری را در اختیار داشته باشید. به طور مثال ممکن است این عدد برابر با 377 باشد که معمولا بزرگ ترین عددی است که روی بدنه تخت باتری درج می شود.

در آخر امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

منبع: the-diy-life

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا