تعویض باتری پاوربانک به صورت مرحله به مرحله در منزل

تعویض باتری پاوربانک به صورت مرحله به مرحله در منزل

تعویض باتری پاوربانک یکی از کاربردی ترین آموزش هایی است که ممکن است هر کاربری به آن نیاز پیدا کند. کاربرانی که از پاور بانک استفاده می کنند، ممکن است نوع جدید یا قدیمی این دستگاه را تهیه کرده باشند و پس از مدتی بعد از شارژ کردن آن متوجه شوند باتری به طور کامل از بین رفته باشد. در این شرایط آن ها مجبور می شوند یا به طور کلی پاور بانک خود را تعویض کنند، یا اینکه باتری داخلی آن را تعویض نموده و مجدد از آن استفاده کنند. فرض کنید شما در آن دسته ای قرار دارید که ترجیح می دهید باتری پاور بانک خود را تعویض کنید، پس با ما همراه باشید تا این آموزش را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم.

آنچه در ادامه می خوانید :

 • پاوربانک چیست ؟
 • نحوه شارژ شدن پاوربانک
 •  آشنایی با ساختار پاور بانک در حین تعویض باتری پاوربانک
 •  ابزارهای مورد نیاز برای تعویض باتری پاوربانک
 •  باز کردن قاب پاوربانک
 •  تعویض باتری پاوربانک
 • تست و نتیجه گیری از مراحل تعویض باتری پاوربانک

پاوربانک چیست ؟

از آنجایی که امروزه اکثر وسایل الکترونیکی قابل حمل مثل اسباب بازی ها، گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر دستگاه هایی که در زندگی روزمره استفاده می شوند دارای باتری های قابل شارژ با شارژدهی محدود هستند، کاربران نیاز دارند که از پاوربانک یا شارژر همراه بهره ببرند تا مدت زمان بیشتری از آن ها استفاده استفاده کنند. شاید من و شما هم از کاربرانی باشیم که از یک نمونه پاوربانک استفاده می کنیم یا از فروشندگان آن هستیم، اما از نحوه عملکرد آن اطلاع نداریم. با ما همراه باشید تا در ادامه برای شما این موضوع را مورد بحث قرار دهیم. پاوربانک دستگاهی است که به راحتی می توان آن را حمل کرد که از یک باتری قابل شارژ و یک مدار ویژه برای کنترل جریان برق ساخته شده است.

شما می توانید به کمک یک پاور بانک به میزان ظرفیت باتری آن انرژی الکتریکی را ذخیره کرده و در مواقع ضرروری و هنگامی که به برق شهری دسترسی ندارید از آن برای شارژ گوشی هوشمند خود یا وسایل الکترونیکی قابل حمل دیگر استفاده کنید. به همین علت می توان گفت پاور بانک ها از محبوبیت زیادی برخوردارند؛ زیرا در طول روز می توانند انرژی مورد نیاز دستگاه های ما را تأمین کنند. برای کسانی که به طبیعت گردی یا سفرهای کاری متعددی می روند، پاوربانک یا شارژر همراه بسیار کاربردی است. البته در این مطلب منظور ما از پاوربانک دستگاه هایی است که می توانند انرژی الکتریکی را ذخیره کنند و دارای یک پورت USB هستند و می توان به وسیله آن دوربین ها، اسپیکرهای قابل حمل، MP3 پلیرها، گوشی های هوشمند، تبلت ها و … را از طریق آن شارژ کرد.

بررسی انواع پاور بانک :

به طور کلی انواع پاوربانک های موجود در بازار، سه نوع هستند و عبارتند از :

 • پاوربانک های عمومی
 • پاوربانک های خورشیدی
 • پاوربانک های باتری خور

پاوربانک عمومی :

یکی از نمونه های پاوربانک است که در اندازه ها نمونه های زیادی ارائه می شود؛ که شما می توانید آن را بر اساس نیاز خود و با توجه به بودجه ای که دارید تهیه کنید.

پاوربانک خورشیدی :

نمونه ای دیگری از پاوربانک است که با کمک پنل های فتوولتائیک و به هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند انرژی لازم برای شارژ شدن باتری داخلی خود را تأمین کند. البته از آنجایی که شارژ پاوربانک های خورشیدی با کمک پنل های خورشیدی کمی زمان بر هستند، قابلیت شارژ شدن به وسیله کابل و برق شهری هم در آن ها قرار داده شده است.

پاوربانک های باتری خور :

این دسته از پاوربانک ها دارای یک باتری بوده که به عنوان مفیدترین شارژر همراه در نظر گرفته می شود که تنها موردی که باید در آن بررسی شود، سازگاری آن با دستگاه است.

نحوه شارژ شدن پاوربانک :

نحوه شارژ کردن پاوربانک ها به این صورت است که به وسیله پورت های ورودی انرژی دریافت می کنند. این پورت می تواند USB باشد که انرژی مورد نیاز دستگاه از طریق آن تأمین می شود، که از طریق شارژرهای دیواری انرژی بیشتری را در زمان کوتاه تر به دستگاه القا می کند. در بیشتر مواقع این پورت ها شامل یک سوکت مینی یا میکرو یو اس بی می شود. در برخی از مواقع که کمتر شاهد آن هستیم در یک پاوربانک از یک سوکت به عنوان ورودی و خروجی استفاده می شود.

شارژ شدن باتری پاور بانک و شارژ فعلی باتری آن با توجه به ظرفیت باتری استفاده شده در آن ممکن است، مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد. برای مثال اگر شما پاوربانکی را تهیه کرده اید که به یک باتری با ظرفیت 1500 میلی آمپر ساعت مجهز است، به همان میزان زمان برای شارژ احتیاج دارد که گوشی شما برای فول شارژ شدن احتیاج دارد. هر چه ظرفیت باتری بالاتر باشد، مدت زمان شارژ باتری آن دو برابر، سه برابر یا چهار برابر بیشتر می شود. علاوه بر این شما می توانید میزان شارژ باتری پاوربانک را از روی چراغ های LED که دارد تشخیص دهید. همچنین پاوربانک ها ممکن است به مدار محافظتی برای قطع جریان برق مجهز شده باشد و به کمک آن از شارژ شدن بیش از حد و ایجاد گرمای بیش از حد در هنگام شارژ باتری جلوگیری کند.

آشنایی با ساختار پاور بانک در حین تعویض باتری :

یک پاوربانک شامل یک مدار الکتریکی و یک یا چند باتری لیتیومی است که به طور موازی آن ها را به یکدیگر متصل می کنند. مدار موجود در پاور بانک دو عملکرد اصلی را مدیریت می کند، که عبارتند از :

 • باتری پاوربانک را از طریق پورت Micro USB شارژ می کند.
 • در صورت نیاز گوشی همراه شما را شارژ می کند.

البته ما در این آموزش تعویض باتری مدلی از پاوربانک را بررسی می کنیم که دارای باتری داخلی لیتیوم یونی با ظرفیت 18650 میلی آمپر ساعت است و فقط یک باتری دارد. البته اگر شما پاوربانکی را تعمیر می کنید که باتری بیشتری دارد، باید حتماً سلول های بیشتری را تهیه کنید.

تعویض باتری پاوربانک

ابزارهای مورد نیاز برای تعویض باتری پاوربانک :

برای اینکه این بخش از آموزش را به درستی انجام دهید باید ابزارهای زیر را تهیه کنید:

 • پاوربانک
 • دستگاه لحیم کاری
 • پیچ گوشتی کوچک
 • حدود ۱۰ سانتی متر سیم مسی

برای تعمیر و ساخت پاوربانک می توانید به مقاله دیگری در باتری بازار مراجعه کنید.

تعویض باتری پاوربانک

باز کردن قاب پاور بانک :

ابتدا باید قبل از اینکه شروع به تعویض باتری پاوربانک کنیم، باید قاب آن را باز کنید. برای این کار می توانید از یک پیچ گوشتی کوچک استفاده کنید. سپس به کمک یک دستگاه لحیم باتری را از مدار دستگاه جدا نمایید.

تعویض باتری پاوربانک

تعویض باتری پاوربانک :

پس از اینکه باتری را به وسیله دستگاه لیحم از باتری جدا کردید، ابتدا آن را بررسی کنید تا از خرابی آن مطمئن شوید و در صورتی که کاملاً مرده بود آن را تعویض نمایید. اگر شما هم اطلاعات کافی در مورد باتری ندارید، می توانید باتری را تهیه کنید که ولتاژ آن بین 3 ولت (باتری تخلیه شده) تا 4.2 ولت (باتری کاملا شارژ شده) تغییر کند. بنابراین زمانی که باتری را شارژ می کنید باید ولتاژ خروجی آن 4.2 باشد و در هنگام این ولتاژ شارژ شدن باتری متوقف شود تا عملکرد مدار در بهترین حالت خود باشد. در هنگام تعویض باتری پاوربانک باید پایانه های مثبت و منفی باتری را تشخیص داده و به کمک دستگاه لحیم باتری نو را جایگزین باتری قبلی نمایید.

تعویض باتری پاوربانک

تست و نتیجه گیری از مراحل تعویض باتری پاوربانک :

پس از اینکه کار خود را به پایان رساندید می توانید پاوربانک خود را شارژ کنید، در هنگام شارژ شدن باتری باید چراغ ها چشمک بزنند. پس از چند ساعت می توانید پاور بانک خود را از شارژ جدا کنید و گوشی هوشمند خود را با آن شارژ کنید. با کمک این پاوربانک باید شارژ گوشی شما از 26 درصد به 100 درصد افزایش بیاید.

2 دیدگاه دربارهٔ «تعویض باتری پاوربانک به صورت مرحله به مرحله در منزل»

 1. خیلی خوب بود ولی آموزش ناقص بود لطفا یک ویدئو یا چند اسلاید عکس برای آموزش در نظر بگیرید،باتشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا