ریست کردن اسکوتر برقی

آموزش ریست کردن اسکوتر برقی

حرکت با یک اسکوتر برقی زحمت کمتری نسبت به یک دوچرخه دارد. اگرچه اسکوترهای برقی ارزان نیستند، اما راهی سرگرم‌کننده برای رفت و آمد هستند و فضای زیادی در خانه اشغال نمی‌کنند. در حالی که طراحی سبک و تاشو استفاده از اسکوترها را راحت‌تر از دوچرخه می‌کند، اما نمی‌توانید همه جا سوار آنها شوید. چنانچه در خانه اسکوتر برقی دارید، بهتر است با نحوه نگه‌داری آن آشنا باشید. در ادامه به طور خاص به موضوع ریست کردن اسکوتر برقی پرداخته‌ایم.

ریست کردن اسکوتر برقی

قاعده کلی برای ریست کردن اسکوتر برقی

اسکوترهای برقی به سرعت در حال کسب محبوبیت هستند. از آنجا که اسکوتر شامل بسیاری از قطعات مکانیکی و الکتریکی است، همیشه خطر سوء عملکرد در آن وجود دارد. ظرفیت خاصی وجود دارد که طبق آن، اسکوتر برقی شما می‌تواند به درستی کار کند. مثلا اگر بیش از حد سنگین هستید، این مسئله می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. همچنین مشکل اصلی معمولا از شرایط نامناسب سوار شدن ایجاد می‌شود. برای این کار همیشه باید در جاده های خشک سوار اسکوتر شوید.

به یاد داشته باشید که بیش از حد اسکوتر را بارگیری نکنید. از این طریق می­توان اطمینان حاصل خواهد کرد که اسکوتر شما در وضعیت مطلوب خود قرار دارد و طول عمر بیشتری دارد. با این حال برخی از عیب‌یابی‌های اساسی اسکوتر برقی ممکن است به شما کمک کند فوراً مشکل را برطرف کنید؛ اما شما باید تکنیک‌های صحیح را بدانید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که در حین رفع مشکل به هیچ بخشی آسیب نرسانید. اکثر اسکوترها یک دکمه ریست دارند که به روش زیر کار می‌کند:

 1. اسکوتر برقی خود را روی یک سطح هموار و صاف قرار دهید. برای این کار می‌توانید از برنامه تراز استفاده کنید.
 2. اسکوتر خاموش باشد و حتما پدال‌های آن روبه‌روی هم قرار بگیرند.
 3. دکمه پاور را به مدت ۸ ثانیه نگه دارید.
 4. در این مرحله چراغ‌های اسکوتر روشن و خاموش می‌شوند و شما باید بدون اینکه اسکوتر را از حالت تراز خارج کنید، ۲۰ ثانیه صبر کنید.
 5. اسکوتر را بعد از گذشت مدت زمان بالا، خاموش کنید.

بیشتر اوقات هنگامی که از حد مجاز سرعت عبور می‌کنید چنین مسائلی به وجود می‌آید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی در اسکوتر برقی، از حمل وسایل سنگین روی آن خودداری کنید.

چه زمانی اسکوتر برقی باید ریست شود؟

توجه داشته باشید که ریست کردن اسکوتر برقی چه زمانی باید انجام شود. اگر به تعداد دفعات زیاد و پشت سر هم این کار را انجام دهید در حالی که ممکن است ایراد از جای دیگری باشد، ریست کردن خودش به ایرادات اسکوتر اضافه می‌شود.

اگر اسکوتر روشن می‌شود ولی با سطح زمین تراز نیست (مثلا وقتی آن را خم کنید، به سمت جلو یا عقب حرکت کند)، اسکوتر به ریست نیاز دارد. حالت دیگری که ضرورت ریست کردن اسکوتر را نشان می‌دهد زمانی است که پدال را فشار می‌دهید، چراغ هشدار قرمز رنگ روشن می‌شود و اسکوتر حرکت نمی‌کند.

زمانی که اسکوتر از حالت کالیبره خارج شده باشد نیز باید ریست انجام شود تا با این کار اسکوتر به حالت تنظیمات اولیه برگردد. به طور کلی اگر اسکوتر شما به طور تصادفی خاموش می‌شود، در بیشتر اوقات با ریست اسکوتر می‌توانید مشکل را حل کنید. این راه حل در مواقعی که سوئیچ برق روشن نمی‌شود نیز کار می‌کند.

اسکوترهای برقی محبوب و نحوه ریست کردن آنها

در میان انواع اسکوترهای برقی که امروز وارد بازار شده‌اند، سه مدل Xiaomi Mi Pro 2 ، HOVER-1 Eagle  وNinebot Max G30  از محبوبیت بیشتری برخوردارند. در ادامه علاوه بر توضیحی مختصر در مورد مشخصات آنها،‌ با نحوه ریست کردن آنها نیز آشنا خواهید شد.

اسکوتر برقی Xiaomi Mi Pro 2

اگرچه شیائومی بیشتر به دلیل وسایل خانه هوشمند و تلفن‌های همراه مشهور است، اما این برند چینی اسکوترهای برقی خاص خود را نیز دارد. یکی از محبوب‌ترین مدل ها Mi Pro 2 است که دارای بدنه آلومینیومی و دامنه حدود 28 مایل است. این اسکوتر برقی با حداکثر توان 600 وات کار می‌کند و می‌تواند تا حدود 15 مایل در ساعت سرعت داشته باشد.

اسکوتر شیائومی یک جفت لاستیک پنوماتیک 8.5 اینچی (پر از هوا) دارد که به شما کمک می‌کند تا جاده­ها و مسیرهای ناهموار را طی کنید. همانطور که در حال گشت و گذار هستید می‌توانید اطلاعات مهم را با یک نگاه در داشبورد مشاهده کنید؛ این اطلاعات شامل سرعت فعلی، حالت سرعت و عمر باتری می­شوند. در مناطق شلوغ می‌توانید حالت پیاده را فعال کنید تا سرعت اسکوتر کند شود. شیائومی همچنین مدعی است که شما می‌توانید این اسکوتر برقی را فقط در عرض چند ثانیه تا کنید. نحوه ریست کردن اسکوتر برقی Xiaomi Mi Pro 2 با نوع دیگر اسکوتر یعنی مدل Ninebot Max G30  که در ادامه می آید، یکسان است.

ریست کردن اسکوتر برقی

 اسکوتر برقی Ninebot Max G30

شما می‌توانید با این اسکوتر برقی تا 15.5 مایل در ساعت سرعت داشته باشید و Ninebot قول می‌دهد با شارژ کامل می‌توانید 40.4 مایل را طی کنید. یک صفحه نمایش LED رنگی در جلو به شما امکان می‌دهد سرعت رانندگی خود را ببینید و همچنین می‌توانید با یک نگاه ببینید که چه مدت باتری دوام می‌آورد. این مدل از یک شارژر سریع A3 استفاده می‌کند که می‌تواند در مدت زمان حدود شش ساعت به شارژ کامل برسد. ترمز الکترونیکی تایر عقب و ترمز درام در تایر جلو به شما کمک می‌کنند تا سریع متوقف شوید. این لاستیک‌ها 10 اینچ هستند که برای یک اسکوتر بزرگ مناسب است. به طور کلی، هرچه تایر بزرگتر باشد، تجربه رانندگی راحت‌تر است. دلیل این امر این است که لاستیک برای غلبه بر موانع موجود در جاده تقلا نمی‌کند.

ریست کردن اسکوتر برقی

نحوه ریست کردن اسکوترهای برقی  Xiaomi Mi Pro 2و Ninebot Max G30

اگر اختلالی در عملکرد عادی اسکوتر مشاهده کردید، هنگ کرد یا در اتصال بلوتوث دچار مشکل شد، سعی کنید آن را ریست کنید. برای شروع، اسکوتر باید خاموش باشد و آن را نگه دارید تا صفحه نمایش سیاه شود. اکنون باید از هر دو دست استفاده کنید و دکمه روشن / خاموش، دریچه گاز و ترمز را به طور همزمان فشار دهید و همه آنها را بیش از 3 ثانیه نگه دارید.

اسکوتر چند صدای بوق کوتاه پخش می‌کند و صفحه نمایش یک نماد آچار قرمز رنگ را نشان می‌دهد. پس از آن می‌توانید تمام دکمه‌ها و اهرم‌ها را رها کنید تا ریست به طور کامل انجام شود. با ریست کردن اسکوتر برقی بلوتوث و سایر تنظیمات بازنشانی شده و اسکوتر آماده اتصال به تلفن هوشمند شما است.

ریست کردن اسکوتر برقی HOVER-1 Eagle

اگر بودجه خوبی داشته باشید این اسکوتر برقی ممکن است نظر شما را جلب کند. حداکثر سرعت این اسکوتر 15 مایل در ساعت و برد ادعا شده آن حدود 7 مایل است. HOVER-1 Eagle دارای یک موتور 300 واتی است که با باتری لیتیوم یون قابل شارژ کار می‌کند. لاستیک‌های 6.5 اینچی آن به طور قابل توجهی کوچکتر از دو مدل دیگری است که توضیح دادیم. این اسکوتر حالت کروز کنترل دارد که در سفرهای طولانی‌تر به همراه یک چراغ LED به شما کمک می‌کند که اگر در نور کم سواری می‌کنید، دید بهتری به شما بدهد. سیستم تعلیق داخلی اسکوتر باعث می‌شود تا سفر شما راحت باشد، حتی اگر در زمین پر از دست انداز حرکت کنید.

ریست کردن اسکوتر برقی

نحوه ریست کردن اسکوتر برقی HOVER-1 Eagle

دکمه روشن / خاموش آبی رنگ اسکوتر را نگه دارید و رها نکنید. در حالی که این دکمه را فشار می‌دهید، اکنون سیم شارژر را از اسکوتر جدا کنید. به محض اینکه کابل از برق جدا شد می‌توانید دکمه پاور آبی را رها کرده و صفحه شما دوباره روشن می‌شود.

سخن پایانی

اکنون شما نحوه ریست کردن اسکوتر مورد نیاز خود را می‌دانید. اما اگر با مشکلی برخورد کردید و دلایل روشن نشدن اسکوتر برقی خود را نمی دانستید و قادر به رفع آن نبودید، هرگز نباید بی‌‌احتیاط عمل کنید چون ممکن است یکی از قطعات آن خراب شود. مراجعه به تعمیرکار حرفه‌ای بهترین راه برای حل این مشکلات است. آنها در مدت کوتاهی تمام مشکلات شما را برطرف می‌کنند. اما همیشه بهتر است که در مورد نحوه تعمیر و ریست کردن اسکوتر برقی ایده و توانایی داشته باشید. آیا تا به حال اسکوتر برقی خود را ریست کرده‌اید؟ از تجربیات خود در این زمینه برای ما بنویسید.

2 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ریست کردن اسکوتر برقی»

 1. سلام
  خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون
  من xiaomi pro 2 رو‌خریداری کردم ولی از کلیپ یوتیوب که دیده بودم این مدل کروز کنترل داره و بعد از چند ثانیه که یک نواخت میشه سرعتتون اسکوتر چند بوق میزنه و‌میتونی پدال گاز رو رها کنی
  ولی اسکوتر من این قابلیت رو‌نداره و تو اپلیکیشن هم نمیتونم پیداش کنم
  ممنون میشم نحوه ی روشن کردن این قابلیت رو‌اموزش بدید

  1. هیوا اسکندری پور

   سلام میثم عزیز
   برای فعال کردن قابلیت کنترل کروز باید ابتدا اپلیکیشن رو نصب و اسکوتر خود را فعال نمایید ، سپس در خود اپلیکیشن این قابلیت را اکتیو کنید و بعد از آن در هر سرعتی اگر 5 ثانیه یک نواخت حرکت کنید حالت کروز فعال میگردد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا