امروزه هر جا که صحبت از استفاده باتری می شود، اسم باطری ضایعات شنیده می شود؛ به خصوص افرادی که از وسایل نقلیه استفاده می کنند. بیشترین باطری پسماند را اکثراً کسانی تولید می کنند که از ماشین ها استفاده می نمایند، که این باطری های بازیافتی را به یک پسماند ویژه در کل دنیا تبدیل کرده اند.

بدون شک نیروی محرکه تمامی وسایل نقلیه از باطری ها تأمین می شود.

برخی از وسایل نقلیه ای که با باتری کار می کنند عبارتند از:

 • موتور سیکلت
 • ماشین های سواری
 • تراکتور ها و …

باطری در تمامی این وسایل عمر مفید دارد که بلاخره تمام خواهد شد و باید آن را تعویض کنیم.

حالا باید بررسی کنیم که برای ضایعات باتری چه اتفاقی می افتد.

به همین دلیل سعی خود را کرده ایم که در این مقاله در مورد این مطلب به صور مفصل توضیحاتی را گردآوری کرده ایم تا به شما کمک کنیم باطری های دور ریختنی خود را بفروشید.

پس به تمامی نکاتی که در این مقاله گفته شد، به خوبی دقت کنید.

باطری ضایعات
ضایعات چیست؟

اینکه ضایعات چیست و چه ویژگی هایی دارد را به طور کلی به این صورت تعریف می کنند که دسته ای از محصولات هستند که نقص پیدا کرده اند و دیگر سالم نیستند و ارزش کمی برای فروش دارند. برخی از ضایعاتی که ارزش مالی قابل توجهی دارند و سود خوبی برای افراد ایجاد می کنند، شامل ضایعات اتومبیل ‌ها، بعضی لوازم منزل، مصالح ساختمونی و خیلی از مواد دور ریخته شده می باشند.

همگی مواردی که گفته شد دارای بخش ‌های قابل بازیافتی دارند.

یکی از زباله هایی که بخش هایی از آن قابل استفاده و بازیافت است، باطری ضایعات می باشد.

در کل کسانی که در صنعت ضایعات مشغول به فعالیت هستند، ضایعات را به دو دسته کلی تقسیم می کنند.

این دو دسته عبارتند از:

• ضایعات فلزی
• ضایعات غیر فلزی

باطری ضایعات چیست؟

همان طور که گفته شد، تأمین نیروی حرکتی لازم برای تمامی وسیله های نقلیه توسط باطری ها انجام می گردد، که هر نوع باطری نیز دارای عمر مفید است. باطری ها نیز مثل هر وسیله دیگری که بعد از پایان یافتن عمر مفیدشان به ضایعات تبدیل می شوند، پسماند می گردند. باطری ضایعات یکی از گران ترین پسماندهایی است که در تمام دنیا وجود دارد، زیرا معمولاً از آن ها برای تولید باتری های جدید و یا در صنایع دیگر استفاده می کنند.

شاید برای شما هم سؤال پیش بیاید که برای باطری ضایعات چه اتفاقی می افتد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که پسماند ضایعات باطری مراحل زیر را طی می کند:

 1. در مرحله اول ضایعات را به کارخانه های مخصوصی انتقال می دهند.
 2. پس از آن ضایعات را به صورت کامل له و خرد می کنند.
 3.  مواد داخل باطری ضایعات را برای ساخت باطری جدید استفاده می کنند.

باطری ضایعات چیست؟

از آنجایی که از پسماند باطری مجدد در ساخت باتری جدید استفاده می شود، به همین علت ضایعات آن گران قیمت بوده و قابل فروش است. در نتیجه تمامی شرکت هایی که خدمات پس از فروش خودروها را انجام می دهند و یا باطری خودرو را تعویض می کنند؛ آن ها را جمع آوری می کنند و برای فروش و کسب درآمد بیشتر این ضایعات را به بازیافت تحویل می دهند.

نمته مهمی که در مورد ضایعات باطری و باطری های فرسوده وجود دارد این است که این ضایعات بسیار خطرناک بوده و حاوی مواد سمی و اشتعال زا هستند و برای از بین بردن آن ها باید شرایط خاصی را رعایت کرد.

نکته مهم در مورد ضایعات باطری:

همچنین برای استفاده دوباره از پسماند باطری باید توجه داشت که آن ها از فلزات بسیار سنگین و خطرناکی مانند جیوه، سرب، روی، نیکل و کادمیوم ساخته شده اند؛ که هیچ کدام از آن ها قابلیت تجزیه شدن در طبیعت را ندارند و به علت اینکه خود به خود به چرخه طبیعت بازنمی گردند، می توانند آسیب ها و خطرات جدی برای طبیعت داشته باشند.

باطری ضایعات کجا جمع آوری می شود؟

انواع باطری های ضایعاتی و فرسوده عبارتند از :

 • ضایعات باطری خودروها
 • ضایعات باطری یو پی اس
 • ضایعات باطری موتور سیکلت
 • ضایعات باطری لیفتراک

جمع آوری این ضایعات علاوه بر اینکه یک فعالیت اقتصادی سودآور می باشد، به عنوان یک فعالیت زیست محیطی مفید می تواند از ما و طبیعت افراد ما محافظت کند، به همین علت پیشنهاد و درخواست ما از تمامی مصرف کنندگان این است که به محض اینکه عمر مفید باطری هایشان به اتمام رسید آن را به محل دریافت زباله های خطرناک برده و به فروش برسانند.

دلیل این تأکید این است که هم استفاده کنندگان سود می برند و هم اینکار موجب جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست خواهد شد و از طرفی می توانند به چرخه اقتصادی و صنعت باطری سازی کشور کمک کنند. دستاوردهای جدید دنیا این امکان را به مصرف کنندگان می دهند که با استفاده از امکانات جدیدی که تولید شده است و با کمک گرفتن مبدل کالدو، بتوانیم از هر گونه مواد حاوی سرباستفاده کنیم و باطری هایی تولید کنیم که در نهایت بتوان آن ها را با تمام محتویات از جمله شبکه‌ها، مواد فعال، ‌پوسته و بدنه و جداکننده‌ ها بازیافت کرد.

باطری ضایعات

چطور می‌ توان ضایعات را فروخت؟

شاید برای شما که از ابتدای این مقاله در مورد فروش ضایعات خواندید و تمامی مصرف کنندگان از جمله ارگان های دولتی و بیمارستان‌ها و تمامی مکان هایی که به گونه ای باطری ضایعات تولید می کنند، این سوال پیش بیاید که چگونه فروش ضایعات را انجام دهیم؟ پاسخ خیلی واضح است، شما می توانید با یک شرکت که ضایعات باطری را خریداری می کند تماس بگیرید. این شرکت ها در کمترین زمان با مبلغ مناسبی پسماند باتری را از شما خریداری می کنند.

البته برای فروش باطری ضایعات باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید.

با اطلاعات کافی می توانید آن ها را با قیمت بهتری بفروشید.

در نتیجه می توانید در این زمینه قراردادهای سود آوری ببندید.

مثال مهمی که در این مورد وجود دارد این است که برای فروش پسماند باطری ضایعات حتماً باید به وزن آن توجه کنید، زیرا پسماندهای باطری ها بر اساس وزنشان خریداری می شوند که واحد سنجش آن کیلوگرم است. هرچه پسماندی که می خواهید بفروشید سنگین تر باشد، این شرکت ها قیمت بیشتری در ازای آن به شما پرداخت خواهند کرد.

انواع ضایعات باطری:

موضوع مهمی که موجب می شود باطری ضایعات ارزش بیشتری داشته باشد وزن آن است که فلزهایی که در آن به کار رفته است موجب افزایش وزن باطری پسماند می شود.

معمولاً پسماندهای یک باطری شامل فلزات زیر می باشد:

در بین این فلزات سنگین ترین وزن به سرب تعلق دارد که با قیمت بیشتری خریداری می شود.

برخی از فروشندگان از ما می پرسند که چطور می توانیم باطری های پسماند خود را بفروشیم و آن ها را باید به کجا تحویل دهیم؟ همانطور که گفته شد آسان ترین روش و به صرفه ترین روش فروش ضایعات این است که با شرکت هایی تماس بگیریم که تمامی فرایند حمل و نقل و تحویل ضایعات باطری را انجام می‌ دهند.

بازیافت باطری ضایعات

 

همچنین شرکت های مذکور باید علاوه بر تمامی موارد فوق، پسماند ها را با قیمت روز خریداری کنند و مبلغ آن را نقدی به شما پرداخت کنند.

پرداخت نقدی از اهمیت ویژه ای برای فروشندگان ضایعات برخوردار است.

همچنین فروشندگان ضایعات موظف می باشند که دائماً از قیمت روز ضایعات اطلاع پیداککند تا سود خوبی نصیبشان شود، به همین منظور می توانند به سایت هایی مراجعه کنند که دائماً در حال به روز رسانی هستند و پیوسته قیمت ها را دنبال کنند.

البته این کار به میزان زیادی زمان بر است و در کنار آن نمی توانید کار دیگری انجام دهید.

همچنین باید دقت داشته باشید که خریدار ضایعات مطمئن باشد و با قیمت روز از شما خریداری کند.

در این صورت نیازی ندارید دائماً از قیمت ها مطلع شوید.

دلایل مؤثر بر قیمت ضایعات:

از آنجایی که قیمت ضایعات یکسان نیست و دائماً در حال تغییر است، اکثر مشتریان و فروشندگان به دنبال دلیلی برای این موضوع بودند. بد نیست بدانید که دلایل متفاوتی موجب می شود قیمت ضایعات باطری تغییر کنند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • قیمت ارز
 • شرایط بازار
 • قیمت سرب در بازارهای جهانی و …

در نهایت به طور قطع برای باطری های سربی می توان گفت به هر میزان که قسمت سرب در بازار جهانی بالاتر باشد، به همان میزان قیمت ضایعات باطری بالا می رود.

نوسانات ارز نیز دوین عامل مهم تأثیر گذار این بازار می باشد.