آموزش تعمیر شوکر

آموزش تعمیر شوکر

اگر دستگاه شوکری دارید و از سلامت آن مطمئن نیستد و یا آن را امتحان کرده‌اید ولی به نظر خراب می‌رسد، مقاله درستی را انتخاب کرده‌اید. خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا با استفاده از روش‌های ساده در آموزش تعمیر شوکر قبل از مراجعه به تمیرکار، خودتان از پس تعمیر شوکر در مراحل ابتدایی بر بیایید.

آموزش تعمیر شوکر

 

مرحله اول در آموزش تعمیر شوکر: بررسی دوره‌ای

دارندگان دستگاه‌های شوکر باید دستگاه خود را به طور دوره‌ای بررسی کنند، تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنند. در این صورت زمانی که به آن نیاز دارند با یک شوکر خراب رو به رو نخواهند شد. همچنین اگر شوکر درست کار نکند، می‌توانید با بررسی‌های ساده زیر به عنوان اولین گام در آموزش تعمیر شوکر، اقدام به عیب‌یابی کنید.

در این مرحله از آموزش تعمیر شوکر ،کارهای ساده زیر را برای بررسی دوره‌ای و عیب‌یابی انجام دهید:

 • کانکتورهای شوکر را از خود یا هر شخص دیگری دور کنید. ماشه را یک بار فشار دهید و رها کنید. ببینید قوس الکتریکی بین کانکتورها تشکیل می‌شود یا نه. اگر تشکیل شود شوکر سالم است.
 • برخی از شوکرها کلید یا سوئیچ ایمنی دارند. به دنبال کلید ایمنی در کنار شوکر بگردید. در صورت لزوم کلید را روی “روشن” قرار دهید، سپس دوباره شوکر را امتحان کنید.
 • داشتن بند ایمنی هم یکی دیگر از آپشن‌های شوکرهاست. بررسی کنید که بند ایمنی کاملاً سر جای خود قرار گرفته‌باشد، زیرا در صورت شل بودن بند، برخی از مدل‌های شوکر کار نمی‌کنند. اتصالات بند را به بدنه تفنگ فشار دهید تا از اتصال محکم اطمینان حاصل کنید. شوکر را دوباره امتحان کنید.
 • در مرحله آخر از بررسی شوکر، کلید ایمنی را در موقعیت “خاموش” قرار دهید. محفظه باتری را باز کرده و باتری شوکر را بردارید. باتری را با باتری جدید جایگزین کنید. متناوباً ، اگر اسلحه مدل شارژی است، دستگاه را طبق دستورالعمل سازنده شارژ کنید. کلید ایمنی را روی “روشن” قرار دهید و سپس بار الکتریکی را آزمایش کنید.

اگر هیچ یک از روش‌های بررسی و عیب‌یابی بالا عملکرد شوکر را تصحیح نکرد، از نکات زیر در آموزش تعمیر شوکر استفاده کنید:

مرحله دوم در آموزش تعمیر شوکر:  بررسی باتری و قطعات الکترونیکی

ا) مشکل باتری

اغلب اوقات باتری‌های شوکر دچار مشکل می‌شوند. یاد گرفتن عیب‌یابی باتری مهم‌ترین نکته در آموزش تعمیر شوکر خواهد بود. در ادامه چند روش بیان می‌شود:

 • چک کردن مدل باتری

ممکن است شوکر شما موقع استفاده یک جرقه تولید کند و بعد به طور کامل از کار بیوفتد. در این حالت علت اصلی خرابی‌ها باتری است. در واقع، نوع باتری استفاده شده می‌تواند دلیل خرابی شوکر شما باشد. به دلایل “غیر علمی” دستگاه‌های شوکر بیشتر با یه مدل خاص باتری کار می‌کنند. اگر شوکر شما موقع روشن کردن فقط یک جرقه ایجاد کرد و دیگر کار نکرد. تنها کاری که در آموزش تعمیر شوکر باید انجام بدهید این است که این بار از باتری برند Energizer استفاده کنید. تمام شوکرهای استاندراد با باتری Energizer کاملا کار می‌کنند. انواع باتری‌های دیگر و مارک‌های دیگر باتری، یا اصلاً کار نمی‌کنند یا نتایج کمی در زمان استفاده از شوکر دارند.

نکته: احتمالا این پیشنهاد به نظر شما تبلیغ به نظر برسد ولی این روش آزمایش خود را پس داده‌است.

مشکل دیگری که ممکن است کاربران برای حل آن به دنبال یادگیری آموزش تعمیر شوکر باشند، آسیب دیدن بدنه شوکر و جا نشدن باتری استاندارد داخل آن است.

اگر باتری استانداردی که تهیه کرده‌اید در دستگاه شوکر قرار نمی‌گیرد یا اصطلاحا جا نمی‌افتد، باید بدانید که بر خلاف انتظار، تمام باتری‌های مثلا 9 ولت، استاندارد یکسان نداشته و دارای ابعاد دقیق یکسانی نیستند. در واقع ابعاد و هندسه از یک مارک باتری به مارک دیگر متفاوت است. از این جهت ممکن است باتری شما ابعاد مناسب را ندارد نه اینکه بدنه شوکر شکسته یا آسیب دیده‌باشد. و خبر دیگر اینکه باتری‌های Energizer شکل و ابعادشان کاملاً مناسب همه شوکرهای استاندارد است.

آموزش تعمیر شوکر

 

 • شوک دادن به باتری

اگر باتری مناسب را در شوکر استفاده کرده‌اید و شوکر کار نمی‌کند. ممکن است خود باتری دچار مشکل شده‌باشد. که با یک شوک اصولی و درست به باتری، باتری مجددا راه اندازی شده و کار خواهد کرد. در این مرحله از آموزش تعمیر شوکر روش شوک دادن به باتری را آموزش می‌دهیم:

برای ایجاد شوک به باتری، باتری را از مدار جدا کرده و به یک منبع تغذیه متغییر وصل کنید. با توجه به ولتاژ باتری (در این مدل از شوکر 6 باتری 1.2 ولتی و در مجموع 7.2 ولت می‌باشد) از همین ولتاژ 7.2 شروع کرده و کم‌کم ولتاژ را بالا میبریم تا جریان عبوری از باتری به نیم آمپر (۵۰۰میلی‌آمپر) برسد.

آموزش تعمیر شوکر

وقتی آمپر به نیم رسید، باتری را از منبع تغذیه جدا می‌کنیم ( در این حالت منبع تغذیه 0 آمپر را نشان می‌دهد). سپس باتری را دوباره به منبع تغذیه وصل می‌کنیم و آمپر را مجدداً به نیم می‌رسانیم. این عمل را 20 بار تکرار می‌کنیم. این کار باعث شوک دادن به باتری می‌شود.

بعد از 20 بار تکرار این عمل، در مرحله آخر ولتاژ را کم می‌کنیم تا به 20 میلی‌آمپر برسد. باتری را 15 دقیقه در این حالت می‌گذاریم تا شارژ شود و بعد از آن شوکر را امتحان می‌کنیم. در این مرحله شوکر باید به خوبی شروع به کار کند.

نکته: آمپر در تمام شوکرهای استاندارد 20 میلی‌آمپر یا 25 میلی‌آمپر می‌باشد. مگر در شوکرهای دست‌ساز که استانداردی ندارد.

 

2) خرابی قطعات اکترونیکی

وارد شدن ضربه به بدنه شوکر باعث قطع شدن اتصالات آن می‌شود . بیشترین خرابی قطعات الکترونیکی شوکرها در قسمت مدار شوکر، ترانس، خازن و … است. در صورت خرابی قطعات می‌توان با تعويض آنها مدار را تعمير کرد.

آموزش تعمیر شوکر

 

 

 • مدار شارژ

مدار شارژ شوکر شامل: پین اتصال به خازن، پل دیود و خازن است. حتما دیود و خازن‌های مدار شوکر را بررسی کنید. زیرا با سوختن پل دیود باطری شارژ نمی‌شود. و یا ممکن است خازن سوخته یا نیم‌سوز شده باشد. در این صورت احتمال ترکیدن باتری نیز وجود دارد. بهتر است قبل از تست دیود آن را از مدار خارج کنید. برای تست سلامت دیود و خازن می‌توانید از مولتی‌متر استفاده کنید.

در این مرحله از آموزش تعمیر شوکر به شما یاد می‌دهیم چگونه دیود و خازن را امتحان کنید و در صورت معیوب بودن اقدام به تعویض آنها کنید تا شوکر مجدد قابلیت استفاده داشته باشد:

 • تست دیود شوکر

ساده‌ترین روش تست دیود به وسیله مولتی‌متر در آموزش تعمیر شوکر این است که، سیم‌های مولتی‌متر را به دو سر دیود وصل ‌کنیم؛ در این حالت اگر دیود جریان را از خود عبور دهد، دیود در گرایش مستقیم است. در مرحله بعدی جای سیم‌ها را عوض کنید. در این حالت دیود نباید هیچ جریانی را از خود عبور دهد زیرا در گرایش معکوس است. اگر دیود در هر در دو حالت گرایش مستقیم و گرایش معکوس، هیچ جریانی عبور ندهد یا اتصال کوتاه باشد، معیوب است و باید تعویض گردد.

تست دیود در آموزش تعمیر شوکر برقی

 

 • تست خازن شوکر

سکتور مولتی‌متر را روی مقاومت R بگذارید و فیش های مولتی‌متر را به پایه‌های خارن وصل کنید. در این مرحله باید مقداری اهم در محدوده  MΩ نمایش داده‌شود. زیرا خازن توسط باتری مولتی‌متر شارژ شده و جریانی در خازن جاری می‌شود. برای همین، مقداری مقاومت روی مولتی‌متر مشاهده می‌شود. اما اگر مولتی‌متر مقدار صفر را نشان دهد یا زمانی که مولتی‌متر روی حالت بازر است، صدای بوق شنیده شود، خازن اتصال کوتاه شده و خراب شده‌است. در این مرحله از آموزش تعمیر شوکر باید بگوییم که لازم است خارن را تعویض کنید.

 •  چند برابر کننده یا های ولتاژ

چندبرابر کننده یا های ولتاژ شوکر شامل گروهی از قطعات الکترونیکی است، که تمام قطعات داخل ماده‌ای از جنس رزین تجمیع شده‌اند. از این رو تعمیر های‌ولتاژ کار مقرون به صرفه‌ای نیست. و اگر هر کدام از قطعات آن خراب شد یا به درستی کار نکرد بهتر است آن را تعویض کنید.

سخن آخر

در دنیای امروز هیچوقت نمی‌توان بیش از حد ایمن بود. ما در دوره‌ای هستیم که حمل چند میلیون از اموال شخصی مثل تلفن‌های هوشمند، تبلت، دوربین، لپ‌تاپ و … امری عادی است. و مردم بیش از هر زمان دیگری سفر می‌کنند. همین امر می‌تواند ما را هدف سرقت قرار دهد. امروزه یکی از گزینه‌هایی که به عنوان صلاح شخصی استفاده می‌شود الکترو شوکر است. البته این وسیله دفاع شخصی برای همه مناسب نیست. اما برخی افراد از آن استفاده می‌کنند تا در صورت حمله فیزیکی، با ایجاد یک شوک الکتریکی قوی اما غیرکشنده، مهاجم را بی‌حرکت کنند. پس اگر دستگاه شوکری دارید یا در آینده اقدام به تهیه آن کردید با خواندن این مقاله می‌تواند مطمئن باشد علت معمول خرابی‌های شوکر و همچنین روش‌های ساده در آموزش تعمیر شوکر را می‌دانید.

8 دیدگاه دربارهٔ «آموزش تعمیر شوکر»

  1. هیوا اسکندری پور

   مرسی از شما هادی عزیز برای اینکه نظرتون رو با دیگر کاربرها در میان میگذارید

 1. سلام ،ممنون از رهنمایی ها تون، من یه شوکر دارم بعد بعضی وقتا واسه اینکه باطری شو چک کنم شارژ داره روشن میکنمش ،بعد یه روز که ازش داشتم استفاده میکردم سمت دیوار(چسبیده به دیوار) گرفتمش چندبار که روشنش کردم یهودی خاموش شد دیگه کار نکرد منظورم اینه جرقه نمیزنه حالا کسی می دونه مشکلش چیه؟

 2. با سلام
  به نظر بنده کسانی که شوکردارند اول روی خودشون تست کنند وتحمل درد را درک کنند وبعد برای امنیت خودشان روی دیگران استفاده کنند واقعا یه چیزه مزخرفه ای ،نباید دولت اجازه بده بدون مجوز مردم حمل کنند چون ضایعات جران ناپذیر در پی داردمثلا احتمال فلج یا لخته کردن خون ذا دارد،به نظر بنده ازاین وسیله فقط یگانهای نظامی مرتبت با امنیت استفاده کنند ،باتشکر

  1. هیوا اسکندری پور

   مرسی از نظر شما فرزاد عزیز
   حمل اسلحه سرد و یا گرم با داشتن قوانین درست و صحیح میتونه مثبت باشه ، افرادی که مورد حمله قرار میگیرند باید وسیله ای برای دفاع داشته باشند.

 3. سلام
  دوستان آیا کسی از شماها اطلاع دارد که چگونه میتوان شوک شوکر را جلوگیری > ممانعت > و یا مهار نمود ؟
  چون همسایه پایینی ما از دشمنی شبها از زیر به اطاقمون شوکر میزنه و چون من تشک روی زمین می اندازم امواج شوکر به صورت معلق زیر بدن من آزار میدهد و بعضی اوقات نیز با زیاد کردن درجه احزای بدنم را نسز پرتاب میکند … و در نهایت به خاطر اینکه سند وو مدرکی نیست نمیتوان ثابت کرد …

  تشکر

 4. سلام خسته نباشید
  شوکر من وقتی دکمه روشن رو میزنم هیچ عکس العملی نشون نمیده و فقط چراغ قرمزش که نشانگر روشن شدن شوکر هست کم نور میشه و وقتی دکمه رو ول میکنم نورش پررنگ میشه میخواستم ببینم ایراد از باطری هست یا نه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا