خرابی باتری یو پی اس

علائم خرابی باتری یو پی اس چیست؟

علائم خرابی باتری یو پی اس زمانی به کار شما می آید که یو پی اس شما به درستی عمل نمی کند. خرابی باتری‌های یو پی اس دلیل اصلی بیشتر فجایع UPS به حساب می‌آید. با وجود آسیب‌پذیری باتری‌ها در برابر خرابی زودرس، شما می‌توانید قربانی فجایع UPS نباشید!

اگر می‌خواهید با علائم خرابی باتری‌ یو پی اس آشنا شوید تا از فجایع یو پی اس جلوگیری کنید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

UPS یو پی اس چیست؟

یو پی اس  (Uninterruptible Power Supply) دستگاهی است که برای شرایطی مانند قطع یا افت ولتاژ جریان برق تا میزان ولتاژ غیرقابل قبول، برق شما را پشتیبانی می کند. یعنی در واقع UPS تامین برق موقت تا فراهم شدن جریان اصلی برق را انجام می‌دهند. سیستم‌های کوچک یو پی اس برای چند دقیقه برق را تأمین می‌کنند. در حالی که یو پی اس‌های  صنعتی و بزرگتر برای چندین ساعت باتری کافی دارند. در مرکز داده‌های مهم مأموریت، سیستم‌های UPS فقط برای چند دقیقه مورد استفاده قرار می‌گیرند تا زمانی که ژنراتورهای الکتریکی بتوانند برق تولید کنند.

باتری یو پی اس چیست؟

باتری یو پی اس یک دستگاه الکتروشیمیایی هست که توانایی ذخیره برق و انتقال آن در زمان نیاز را دارد. باتری با گذشت زمان به آرامی تحلیل می‌رود و عمر آن به پایان می‌رسد. مهم نیست که باتری‌های خودتان را چقدر خوب نگهداری و یا استفاده می‌کنید، در زمان خرابی و زمانی که به پایان عمر خود رسیده باشند، آنها احتیاج به تعویض دارند.

عمر عمومی یک باتری سرب اسیدی استاندارد ( Valve Regulated Lead Acid ) سه تا پنج سال است. با این وجود، تعدادی از عوامل محیطی، شیمیایی و مرتبط با کاربری آن وجود دارند که می‌توانند بر میزان طول عمر باتری تأثیر بگذارند. اینها اشتباهات اصلی است که با جلوگیری از آن می‌توان از میزان کاهش عمر باتری UPS شما جلوگیری شود.

چه عواملی باعث خرابی و کاهش عمر باتری‌ها می‌شوند؟

ما کار خاصی برای جلوگیری از پایان رسیدن عمر طبیعی باتری‌های UPS، نمی‌توانیم انجام دهیم. با این حال، می‌توان با رعایت موارد زیر کمک کنیم تا باتری‌ها عمر طبیعی خود را داشته باشند و باتری زودتر خراب نشود.

  • ذخیره ضعیف در باتری‌های استفاده نشده
  • دمای بالای محیط و خرابی باتری UPS
  • شارژ و تخلیه بیش از حد (Over-Cycling)
  • ولتاژ شناور نامناسب
  • استفاده از باتری مناسب

ذخیره ضعیف در باتری‌های استفاده نشده

از علائم خرابی باتری یو پی اس، ذخیره ضعیف انرژی در آن است. توجه داشته باشید که حتی عمر باتری‌های که از آن استفاده نمی‌شود نیز کاهش پیدا می‌کند. دلیل آن این است که باتری‌های سرب اسیدی به مرور زمان به صورت خودکار مقداری کمی از انرژی ذخیره شده را تخلیه می‌کنند. به همین دلیل و برای افزایش عمر باتری، توصیه می‌شود هر سه تا چهار ماه یک‌بار آنها را شارژ کنید.

اگر این کار را نکنید، در کمتر از شش ماه ممکن است که ظرفیت باتری‌ها دچار کاهش شدید شود. با نگه‌داری باتری‌های در دمای 10 درجه سانتی‌گراد یا کمتر می‌توانید از کاهش عمر باتری استفاده نشده جلوگیری کنید.

دمای بالای محیط و علائم خرابی باتری یو پی اس

ظرفیت اسمی هر باتری بر اساس دمای محیط به میزان 25 درجه سانتی‌گراد است. هرگونه تغییر، به‌ویژه افزایش دمای محیط، می‌تواند بر عملکرد و طول عمر تأثیر گذار باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، هر 1 درجه افزایش دما بیشتر از دمای توصیه شده‌ برای باتری، منجربه کاهش 50 درصد عمر مفید باتری می‌شود. چک کردن و سرکشی‌های روتین نگه‌داری باتری‌های یو پی اس می‌تواند به تشخیص افزایش دما کمک کند و اقدام به تهویه مناسب و کاهش دما گردد.

شارژ و تخیله بیش از حد (Over-Cycling)

بعد از قطع یا افت جریان برق، یو پی اس شروع به کار کرده و از انرژی ذخیره‌شده در باتری استفاده می‌کند. سپس باتری‌ها برای استفاده در آینده شارژ می‌شوند. این اتفاقات به صورت یک چرخه (Cycle) است. هر چقدر تعداد قطع و وصل یا افت جریان برق زیاد باشد، باعث می‌شود که تخلیه و شارژ باتری زیاد شود.

این باعث کم شدن ظرفیت باتری می‌گردد. بار اولی که باتری نصب می‌شود، ظرفیت آن 100% نامی آن است. با این حال، هر بار تخلیه و شارژ بعدی کمی از ظرفیت باتری می‌کاهد.

ولتاژ شناور نامناسب

هر سازنده باتری محدوده ولتاژ شارژ مخصوص را بر اساس طراحی سلول باتری خود مشخص می‌کند. اگر یک باتری به طور مداوم خارج از این پارامترها شارژ شود، می‌تواند آسیب قابل توجهی را به باتری‌ها وارد کند. شارژ کم یا ولتاژ پایین می‌تواند باعث ایجاد بلورهای سولفات بر روی صفحات باتری گردد. این کریستال‌ها به مرور زمان سخت شده و باعث کاهش ظرفیت موجود باتری می‌شوند.

شارژ کردن با ولتاژ شناور بسیار بالا باعث تولید گازهای هیدروژن و اکسیژن به مقدار بسیار زیاد می‌شود. این موضوع باعث ایجاد خشکی در داخل باتری می‌گردد. این مشکل می‌تواند باعث فرار حرارتی، خرابی باتری و حتی آتش‌سوزی و انفجار باتری گردد.

استفاده از باتری نامناسب

به طور کلی هر باتری‌های ظرفیت و توانایی خود را دارد. باتری‌های مختص UPS به طور منحصربه‌فرد ساخته شده‌اند. در خصوص باتری‌های یو پی اس آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا انرژی بسیار بالایی را برای مدت زمان کوتاه (به طور کلی تا 15 تا 20 دقیقه) ارائه دهند.

نباید از باتری‌های دیگری که برای کارهای دیگر (مثلا مخابراتی یا تلکامی) ساخته شده‌اند، در یو پی اس استفاده کنیم. زیرا این باعث می‌شود که آنها برای مدت زمان طولانی‌تر استفاده گردند و در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد صفحات باتری و خرابی آن‌ها شود.

جمع بندی مطالب

متداول‌ترین حالت خرابی باتری یو پی اس، وجود یک مدار باز است. این مورد بیشتر اوقات در اثر خشک شدن یک سلول باتری ایجاد می‌شود. سیستم‌های ذخیره برق در UPS معمولا دارای تعدادی باتری‌ است که به صورت سری به هم متصل هستند. اگر یک سلول در این سری باتری‌ها دچار مشکل شود (مدار باز)، جریان کل آن سری را مختل می‌کند. به طور خلاصه، فقط یک سلول باتری خراب می‌تواند کل زیرساخت ذخیره یو پی اس شما را خراب کند.

بهترین راهکار برای جلوگیری از خرابی باتری UPS بررسی و چک کردن دوره‌ای و منظم آنها می‌باشد. به کمک بررسی دوره‌ای می‌توان علائم خرابی باتری یو پی اس را شناسایی کرد. نگهداری دوره‌ای شامل بازرسی فیزیکی باتری، آزمایش ولتاژ آن، اسکن حرارتی برای آزمایش شرایط گرمایی و یا شرایط خاص و نیز بررسی اتصالات بر روی باتری می‌شود. اگر در این بررسی و آزمایش‌ها مورد خاصی دیده شود، می‌توانیم تعیین کنیم که وضعیت تا چه حد حیاتی است و آیا تعویض باتری منطقی و لازم است یا نه.

1 دیدگاه دربارهٔ «علائم خرابی باتری یو پی اس چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا