خوابیدن باتری ماشین

خوابیدن باتری ماشین

خوابیدن باتری ماشین ممکن است برای هر راننده ای اتفاق بیفتد، اگر شما هم از جمله رانندگانی هستید که اولین بار است که خوابیدن باتری را تجربه می کنید، ممکن است به اهمیت آن پی نبرده باشید و آن را خیلی جدی تلقی نکنید. این مشکل زمانی دردسر ساز می شود که شما بارها و بارها در هنگام استارت زدن آن را تجربه کنید و در آن زمان تصمیم به حل این مساله بگیرید. در ادامه ما برای شما دلیل های خوابیدن باتری ماشین را به همراه اقداماتی که می توانید پیش از اتفاق افتادن آن انجام دهید گردآوری کرده ایم. با ما در باتری بازار همراه باشید تا به بررسی کلی این موضوع بپردازیم.

دلایل اصلی خوابیدن باتری ماشین :

باتری مهمترین جزء برقی یک خودرو است که وظیفه تأمین انرژی الکتریکی خودرو و رساندن برق به سایر قطعات آن را دارد. دلایل خوابیدن باتری می توانند به قدری گسترده باشند که حتی اگر یک لیست بلند از آن ها تهیه کنید، باز هم دلایل دیگری وجود دارد که در لیست شما گفته نشده باشد؛ اما به طور کلی این دلایل از سه مشکل عمده ناشی می شود که عبارتند از  :

 • مشکلات اساسی باتری
 • مشکلات سیستم الکتریکی
 • خطاهای ساده ‌ای که افراد انجام می‌دهند

خوابیدن باتری ماشین

پیدا کردن ایراد خالی شدن باتری شاید به قدری ساده باشد که بتوانید آن را در خانه پیدا کنید، گاهی اوقات هم ممکن است آنقدر پیچیده باشد که مجبور باشید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید. البته معمولاً رانندگان در هنگام استارت زدن و در حالتی که خودرو خاموش است متوجه خوابیدن باتری ماشین خود می شوند و خیلی کم اتفاق می افتد که یک راننده در هنگام حرکت متوجه شود که باتری در حال خالی شدن است، مگر اینکه سیستم شارژ رسانی خودرو دچار مشکل شود. از موارد متداولی که باعث می شود باتری یک خودرو خالی شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • شل شدن اتصالات
 • فاسد شدن باتری
 • تخلیه الکتریکی مداوم
 • مشکلات شارژ
 • مصرف برق زیاد از طریق امکانات موجود در خودرو
 • تغییرات آب و هوایی

چراغ های روشن ماشین :

یکی از دلایلی که می تواند موجب خوابیدن باتری ماشین شود، چراغ های آن است. یعنی شما پس از اینکه خودرو را خاموش می کنید فراموش کنید که چراغ های آن را خاموش کنید و به این ترتیب منبع انرژی الکتریکی خودرو به میزان زیادی ذخیره خود را از دست می دهد. این چراغ ها می تواند چراغ های جلو و حتی چراغ های داخل ماشین را شامل شود که اصلی ترین عامل خالی شدن باتری هستند.

برای جلوگیری از این موضوع کافی است در هنگام خاموش کردن خودرو حتماً از خاموش بودن چراغ ها مطمئن شوید. در بعضی از خودروها طراحی چراغ ها به گونه است که پس از خاموش شدن، چراغ ها نیز خاموش می شوند. همچنین در بعضی دیگر از خودروها چراغ ها پس از گذشت زمان مشخصی خاموش می شوند. البته گاهی نیز نقص فنی باعث می شود که چراغ ها با این دو روش خاموش نشده و به خوابیدن باتری ماشین ختم شود.

خوابیدن باتری ماشین

خوابیدن باتری ماشین وقتی باتری ضعیف شده باشد :

یک باتری ضعیف نمی تواند کار شارژ رسانی به قطعات برقی خودرو را به درستی انجام دهد و وقتی باتری ضعیف شود با کوچکترین تقاضای برق ممکن است به طور کامل تخلیه شود.

منشا تخلیه‌ انرژی و نقش سیستم‌های الکترونیکی :

برخی از خودروها دارای سیستم های سیم کشی غیر استاندارد هستند که ضعف عملکرد داشته و موجب آسیب رساندن به باتری شود. پیدا کردن این سیستم سیم کشی معیوب کار راحتی نیست و خوابیدن باتری ماشین را به همراه دارد. بعضی از کارهایی که این سیستم های سیم کشی غیر استاندارد انجام می دهند عبارتند از :

 • روشن کردن رادیو
 • روشن کردن چراغ‌ ها

خوابیدن باتری ماشین به دلیل هوای بسیار گرم و یا سرد :

یکی از دلایلی که ممکن است به باتری آسیب برساند و باعث شود باتری ماشین به سرعت خالی شود؛ تغییرات ناگهانی آب و هوایی است. همچنین باتری ضعیف ممکن است در گرما یا سرمای بسیار شدید به سرعت تخلیه شود، اما باتری های تو به میزان بیشتری در برابر تغییر آب و هوا مقاوم هستند. همچنین می توان گفت دمای بسیار بالا و دمای بسیار پایین به عوامل مخرب دیگر کمک می کنند که باتری سریع تر خالی شود.

خوابیدن باتری ماشین

چگونه از خوابیدن باتری ماشین جلوگیری کنیم ؟

برای اینکه از تخلیه و خرابی باتری ماشین جلوگیری کنید، باید به نکاتی در این مورد توجه کنید که این نکات عبارتند از :

 • اطمینان از خاموش بودن چراغ های خودرو
 • تست و مراقب از باتری
 • بررسی دائم اتصالات باتری
 • بررسی کابل باتری و رفع خوردگی آن

جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین با خاموش کردن چراغ و سایر لوازم :

معمولاً طراحی باتری خودرو به این صورت است که حتی در هنگام خاموش بودن موتور آن شما بتوانید چراغ های جلو و داخل و حتی بعضی از لوازم جانبی دیگر را روشن کنید، اما مانعی که برای این کار وجود دارد این است که ظرفیت باتری خودرو محدود است. این ظرفیت محدود یعنی شما می توانید برای چند دقیقه چراغ های ماشین خود را روشن نگه دارید اما روشن ماندن چراغ ها برای ساعت ها باعث تخلیه و خوابیدن باتری ماشین می شود. تنها راه حل این است که در هنگام پیاده شدن از ماشین خاموش بودن چراغ های آن را به دقت بررسی کنید.

خوابیدن باتری ماشین

تست و نگهداری باتری ماشین :

گاهی اوقات خوابیدن باتری ماشین دلایل دیگری جز روشند ماندن چراغ دارد که برای جلوگیری از آن باید خود باتری را به صورت مداوم بررسی کنید. یک تعمیر و نگهداری ساده و جزئی باتری می تواند به میزان زیادی انرژی آن را برگرداند. اگر از باتری های اسیدی استفاده می کنید، دقت کنید که سلول های آن به اندازه کافی پر شده باشد. در هر سلول سطح الکترولیت باید بالای صفحه های سرب قرار داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است باتری تخلیه شده باشد. بررسی باتری خودرو به وسیله ابزارهای مختلفی انجام می شود که بعضی از آن ها بسیار ارزان و پر کاربرد هستند.

یکی از این ابزارها هیدرومتر نام دارد که به کاربر کمک می کند، وزن الکترولیت هر سلول باتری را محاسبه و بررسی نماید. توجه داشته باشید در صورتی که باتری را شارژ کنید و پس از شارژ متوجه شوید وزن الکترولیت یک یا چند سلول کم شده است، باید باتری خودرو خود را تعویض کنید.

خوابیدن باتری ماشین

بررسی دائم اتصالات باتری :

گاهی اوقات بعد از اینکه ظاهر باتری ماشین را بررسی کردید، متوجه می شوید که بعضی از اتصالات آن فاسد یا شل شدند و از نظر ظاهری خوردگی هایی روی پایانه های مثبت و منفی و کابل های آن وجود دارد. این خوردگی ها چه کم باشند و چه خیلی زیاد باعث تخلیه و خوابیدن باتری ماشین می شوند. شما در مواجه شدن با این مساله می توانید کابل های باتری را تعویض کنید، زیرا خوردگی ها استارت خوردن خودرو و سیستم شارژ رسانی آن را در زمان خاموشی باتری مختل می کند.

بررسی کابل باتری و رفع خوردگی آن :

پس از بررسی کامل باتری و اطمینان از خوردگی آن می توانید با کمک مقداری محلول جوش شیرین و آب و یک برس سخت آن ها را تمیز کرده و بعد محکم کنید، باید دقت داشته باشید محلول به داخل باتری وارد نشود. برای این کار می توانید از یک کاغذ سنباده و یا ابزارهای مخصوص این کار نیز استفاده کنید. ابزار مخصوص رفع خوردگی باتری شبیه به برس های سیمی است که به راحتی این خوردگی ها را پاک می کند. استفاده از این روش ها موجب تمیزی و تغییر رنگ پایانه باتری شده و عملیات برق رسانی خیلی بهتر انجام می شود.

در نتیجه :

با وجود اینکه طول عمر هر باتری مدت زمان مشخصی است، اما شما می توانید با یک تعمیر و نگهداری ساده و استفاده در شرایط مناسب، به میزان زیادی طول عمر باتری ماشین خود را افزایش دهید و از تخلیه و خوابیدن باتری ماشین پیش از موعد مورد انتظار جلوگیری کنید. همچنین خالی شدن مداوم باتری ماشین باعث می شود که باتری خیلی زود از کار بیفتد. علاوه بر رفع خوردگی، کاربر می تواند با سفت کردن اتصالات از خالی شدن الکترولیت جلوگیری کند. در نهایت در حفظ باتری ماشین خود دقت کافی را داشته باشید، زیرا باتری یکی از اصلی ترین اجزاء ماشین است.

1 دیدگاه دربارهٔ «خوابیدن باتری ماشین»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا