حل مشکل باتری با ریست فکتوری

حل مشکل باتری با ریست فکتوری

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا ریست فکتوری می‌تواند به دوام باتری کمک کند؟ بله، ریست فکتوری در دوام باتری و حل مشکل باتری در گوشی‌های هوشمند تأثیر دارد. اگر بعد از پاک کردن حافظه پنهان (کَش) و سایر ترفندها همچنان عمر باتری‌تان بهبود پیدا نکرد، حل مشکل باتری با ریست فکتوری را امتحان کنید. آنچه در ریست فکتوری اتفاق می‌افتاد این است که تلفن شما را به تنظیمات اولیه در زمان تولید بازگرداند، دقیقا مانند اولین بار که تلفن نو خود را روشن کردید.

شما بعد از خرید دستکاه اندروید یا IOS خود به مرور شروع به نصب برنامه‌های مختلف و استفاده از آنها می‌کنید. در روش حل مشکل باتری با ریست فکتوری، با حذف تمام برنامه‌های جدید نصب شده، مشکل گرم شدن باتری یا عمر کوتاه آن را که ناشی از وجود و استفاده از برخی اپلیکیشن‌های خراب است برطرف خواهد کرد. حل مشکل باتری با ریست فکتوری به این صورت است که تمام برنامه‌های اضافی را حذف می‌کند، به تنظیم مجدد داده‌ها کمک کرده و موبایلتان با حداقل برنامه‌هایی که در حال اجرا هستند، دوباره شروع به کار می‌کند. هرچه تعداد برنامه‌های شما کم باشد، عمر باتری نیز بیشتر است.

اما اگر باتری شما در اثر گرما، فرسوده بودن یا آسیب دیدن مشکل پیدا کرده باشد، حل مشکل باتری با ریست فکتوری به احتمال زیاد کمکی نخواهد کرد. همچنین بسیاری از برنامه‌های مدیریت باتری و مدیریت برنامه در فروشگاه‌های اپل و Google در دسترس است که می‌توانید برای کمک به بهبود عمر باتری تلفن خود، از آنها استفاده کنید. برای تعیین اینکه کدام برنامه‌ها عملکرد بهتری دارند، حتما به نظرها توجه کنید.

ریست فکتوری چیست ؟

حل مشکل باتری با ریست فکتوری

قبل از اینکه بیشتر با دلایل کاربرد و اهمیت حل مشکل باتری با ریست فکتوری آشنا شوید شما را با چگونگی عملکرد ریست‌ فکتوری آشنا می‌کنیم. با ریست فکتوری کردن، تمام داده‌های کاربر از روی دستگاه پاک می‌شود و به تنظیمات پیش‌فرض بازمی‌گردد. یا به عبارت دقیق‌تر دستکاه را به همان شکلی که برای اولین بار و در هنگام خرید بوده باز می‌گرداند.

در این حالت اپلیکیشن‌ها و داده‌هایی مانند مخاطبین، عکس‌ها، برنامه‌ها، حافظه پنهان و سایر مواردی که از زمان شروع استفاده روی دستگاه ذخیره کرده‌اید، پاک می‌شوند. و به مجموعه برنامه‌ها و تنظیمات اصلی خود بازمی‌گردد. ولی سیستم عامل دستگاه (iOS ، Android ، Windows Phone) حذف نخواهد شد. همچنین، ریست فکتوری به تلفن شما آسیب نمی‌رساند، حتی اگر در نهایت چندین بار این کار را انجام دهید. فقط توجه داشته باشید از آنجا که این فرآیند همه برنامه‌ها و داده‌های شما را پاک می‌کند، ضروری است که از دستگاه خود پشتیبان تهیه کنید. شما می‌توانید از ریست ‌فکتوری برای پاک کردن حافظه دستگاه بدون پاک کردن حافظه نهان نیز استفاده کنید.

نکات حل مشکل باتری با ریست فکتوری :

حل مشکل باتری با ریست فکتوری 

  • اگر دلیل تخلیه باتری نرم‌افزار خراب باشد، با ریست فکتوری می‌توانید مشکل تخلیه باتری را در دستگاه‌تان برطرف کنید.
  • ریست فکتوری همچنین باعث حل مشکل گرم شدن باتری خواهد شد.
  • ولی دوام و عمرباتری به خود باتری نیز بستگی دارد. اگر گوشی شما عمر بیشتر از 1.5 سال داشته باشد و یا باتری آن متورم شده باشد دیگر حل مشکل باتری با ریست فکتوری و افزایش دوام آن مقدور نیست. زیرا باتری قدیمی و یا باتری ورم کرده مشکلی از جانب خود باتری است و نه نرم‌افزار دستگاه. بنابراین در این حالت، حتی پس از ریست فکتوری، عمر باتری بهبود نمی‌یابد و مثل گذشته یکباره تخلیه می‌شود. در این وضعیت زمان آن رسیده که باتری خود را با باتری جدید جایگزین کنید.
  • قبل از برطرف کردن و حل مشکل باتری با ریست فکتوری، از تمام اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید. از آنجا که در این فرآیند همه برنامه ها و داده‌های شما از Android یا IOS شما پاک می‌شود، حتما باید از تمام اطلاعات تلفن پشتیبان تهیه کنید.
  • با ریست فکتوری و از بین رفتن کلیه اطلاعات، دیگر نمی‌توانید آنها را بازیابی کنید.
  • همچنین، تهیه بکاپ و ذخیره چنین داده‌هایی به شما کمک می‌کند تا در ذخیره مجدد اطلاعات مخاطبین و موارد دیگر وقت تلف نکنید.
  • انجام این فرآیند و حل مشکل باتری با ریست فکتوری معمولاً دو دقیقه طول خواهد کشید. ولی گاهی ممکن است بوت شدن دستگاه شما کمی بیشتر از حد معمول طول بکشد و سپس به حالت عادی برگردد.

مراحل دستیابی به گزینه ریست فکتوری در تلفن‌های همراه :

کاربران iOS از این مسیر وارد شوند:

Settings > General > Reset

همچنین کاربران گوشی‌های Android:

Settings > Backup and Reset > Factory data reset

و کاربران گوشی‌های Windows Phone نیز از این مسیر دسترسی پیدا خواهند کرد:

Settings > About > Reset your phone.

چند توصیه برای نگهداری بهتر از باتری :

حل مشکل باتری با ریست فکتوری

قبل از اینکه باتری دستگاه‌تان دچار مشکل شده و در پی حل مشکل باتری با ریست فکتوری باشید بهتر است با نحوه نگهداری بهتر از آن آشنا شوید. واقعیت این است که گاهی اوقات دستگاه‌های هوشمند با باتری لیتیومی مانند گوشی‌های اندروید و مخصوصا iOS سلامت باتری را به اشتباه تشخیص می‌دهد.

کارشناسان آشنا با باتری‌های لیتیوم یون معتقدند بعد از مدتی استفاده از دستگاه‌های هوشمند، نباید به سلامت باتری که بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود اعتماد کرد. آنچه برای سلامتی باتری بسیار مهم است، تعداد دوره‌های شارژ آن است. هرچه این عدد کمتر باشد، باتری از سلامت بیشتری برخوردار است.

یک چرخه شارژ زمانی است که باتری را از 0٪ تا 100٪ شارژ می‌کنید. مثلا اگر گوشی خود را با شارژ 50٪ به برق متصل کنید و آن را تا آخر شارژ کنید، فقط نیم چرخه را کامل می‌کنید. بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید تا از باتری خود بیشترین بهره را ببرید این است:

الف) هرگز اجازه ندهید شارژ باتری به 0٪ برسد، باتری‌های لیتیوم یون از این کار متنفر هستند!

ب) شارژ با کابل‌های معتبر و آداپتورهای برق

ج) هر زمان احساس کردید شارژ کنید

د) میزان چرخه‌های شارژ را کاهش دهید، به عنوان مثال وقتی باتری به 20٪ رسید، آن را شارژ کنید تا چرخه کامل را پشت سر نگذارید.

سخن آخر :

البته شما مجبور نیستید حتما از روش حل مشکل باتری با ریست فکتوری اقدام کنید. به طور مثال می‌توانید با پاک کردن کَش و عیب‌یابی نرم‌افزارهای روی دستگاهتان مشکل باتری خود را کشف کنید. فقط با این روش، رفع مشکل باتری ممکن است ساعت‌ها طول بکشد. در اینجا روش انتخاب راه‌حل فقط به فاکتور زمان بستگی دارد. نکته مهم این است آیا ارزش وقت گذاشتن دارد که این همه سعی کنید و عیب‌یابی کنید؟ یا می‌خواهید فقط یک ریست فکتوری ساده انجام دهید؟ معمولاً حل مشکل باتری با ریست فکتوری ساده‌ترین راه است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا