باتری های فضایی لیتیوم یونی

باتری های فضایی از جنس لیتیوم یون دستاورد پژهشکده مکانیک ایران

یکی از دستاوردهای جدید پژوهشگاه فضایی ایران، باتری های فضایی است که به گفته حسین صمیمی رئیس این مجموعه، بسته باتری لیتیوم یون فضایی یکی از دستاوردهای پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران است و برای تأمین توان مصرفی در ماهواره ها طراحی و تولید شده است که واگذاری آن به بخش خصوصی برای تولید انبوه و به منظور استفاده در پهبادهای کشاورزی طی قراردادی صورت گرفته است. در ساخت این باتری ها به منظور استفاده در ماهواره ها، برای استقامت در شرایط محیطی خاص باید سخت فضا، فناوری و با دانش بسیار بالا تولید شود.

علاوه بر اینکه ماهواره ها از دسترس خارج می شوند باید باتری هایی در آن ها استفاده شود که از همه نظر مورد اطمینان باشد تا انرژی مورد نیاز ماهواره را بدون اینکه کیفیت باتری فضایی کم شود و عمر پیش بینی شده تمام شود، تأمین کند. این باتری در پژوهشکده شیراز تولید شد و در حال حاضر سر از صنایع دیگر درآورده است. البته از دیدگاه صمیمی تولید این باتری در فناوری فضایی امری است طبیعی زیرا این دانش استفاده شده در این فناوری پیشرفته تر است و می توان آن را در حوزه های دیگر صنعت و تجارت استفاده کرد و به کمک آن محصولات جدیدی را تولید نمود.

باتری های فضایی

اجزای تشکیل دهنده باتری های فضایی :

هر بسته از باتری های فضایی مانند تمام باتری ها شامل تعدادی از سل باتری تشکیل شده است که به علت میزان شدت جریان و ولتاژی که از آن انتظار داریم با چیدمان خاصی این سل ها به هم متصل می شوند. این باتری از تعداد زیادی سل تشکیل شده است به همین دلیل برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشد باید بین شارژ و دشارژ آن توازن وجود داشته باشد؛ زیرا اگر این مورد رعایت نشود ممکن است عمر باتری های فضایی به میزان زیادی کاهش پیدا کند. به علت اینکه هر بسته باتری به شارژر مخصوص خود نیاز دارد تا در محدوده خاصی ولتاژ و جریان برای شارژ بسته بعدی باتری های فضایی تأمین کند، می توان گفت برای طراحی و تولید این باتری ها به فناوری و دانش پیجیده ای نیاز داریم.

به همین علت با توجه به توانمندی فنی که پژوهشگاه فضایی ایران دارد و با توجه به نیازهای تجاری به این فناوری در بخش خصوصی، این نتیجه به دست آمد که پهبادها به خضوض پهبادهای کشاورزی نیاز زیادی به باتری های با کیفیت دارند و به همین دلیل باید این فناوری را در بستر مناسبی به سمت تولید انبوه سوق داد تا محصولات مورد استفاده در کشاورزی بهبود پیدا کند. به دلایل گفته شده پژوهشکده مکانیک سیستم مدیریت باتری و شارژر، متناسب با نیازهای این‌ گونه پهپادها را تولید کرده است.

باتری های فضایی پهبادهای سم پاشی

طول عمر باتری فضایی :

در سری اول بسته باتری های فضایی که طراحی شد و توسط خود پژوهشگاه تست شد، ظرفیت باتری به اندازه 500 چرخه شارژ و دشارژ بود و طول عمر آن در مقایسه با باتری های تجاری 3 برابر بیشتر است. یعنی یک پهباد کشاورزی با استفاده از یک بسته باتری می تواند بیش از ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی تحت پوشش را سم ‌پاشی کند.

همزمان با طراحی و ساخت باتری های فضایی یک شارژر چهار پورت به همراه سیستم مدیریت باتری تولید شد که می تواند جهار بسته باتری را به صورت همزمان و کنترل شده  شارژ کند. این شارژر که از فناوری ویژه ای برخوردار است با قیمتی باورنکردنی در کشور توزیع شد. از مزیت های استفاده از این شارژر می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  •  کاهش زمان شارژر باتری
  • موجب افزایش راندمان
  • سرعت فرآیند سمپاشی

در نهایت بد نیست اشاره کنیم که شما می توانید این بسته باتری را برای پهبادهای سم پاش 10 الی 16 لیتری استفاده کنید که در بخش خصوصی در مرحله تولید قرار گرفته است. در نهایت صمیمی اعلام کرد که پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه تجاری سازی این باتری ها دعوت به همکاری متقاضیان را برای تولید سل ها و باتری های لیتیوم یونی و سرریز آن به سایر صنایع را می پذیرد، پس متقاضیان می توانند با اداره تجاری‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران تماس بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا