اسپیس ایکس

آشنایی با شرکت اسپیس ‌ایکس

ایلان ماسک مهندس، طراح، مخترع، تاجر و …. امریکایی- آفریقایی تبار است که نقش مهمی در توسعه صنعت و تکنولوژی های پیشرفته داشته است. شرکت تسلا موتورز و پی پال و اسپیس ایکس برخی از مهم ترین شرکت هایی است که بدون ایلان ماسک هرگز تا به این حد رشد و توسعه نداشت. زمینه کاری شرکت ها و موسساتی که توسط ایلان ماسک پایه ریزی شده متفاوت است اما هیچکدام به اندازه SpaceX شگفتی ساز نبوده است.

اسپیس ایکس چیست؟

در سال 2002 شرکت اکتشافات فضایی Space Exploration Technologies Corporation توسط ایلان ماسک پایه ریزی شد. این شرکت در زمینه خدمات هوا-فضا فعالیت دارد و محصولات صنایع تجاری هوافضایی آمریکا را تولید می کند. در واقع شرکت فناوری های اکتشافات فضا نوعی شرکت حمل و نقل فضایی نیز محسوب می شود. مقر این شرکت در کالیفرنیای امریکا واقع شده است.

ایده اولیه شرکت با رویای ساخت راکت فضایی مطمئن و کم هزینه پایه ریزی شد ثروت ایلان ماسک فرصت خوبی را برای تحقق این رویا فراهم می کند. البته اسپیس ایکس به عنوان اولین و تنها شرکت خصوصی در زمینه اکتشافات فضایی، فرصت های تجاری زیادی را نیز به وجود آورده است.

شرکت اسپیس ایکس

اسپیس ایکس تولید کننده راکت های فالکون 1 و فالکون 9 نیز هست. این راکت ها با هدف متفاوتی از موارد مشابه تولید شده است. طبق پیش بینی های اولیه انتظار می شرود این راکت ها قابل استفاده مجدد باشند. فالکون 9 جهت انتقال تجهیزات مورد نیاز ایستگاه های بین المللی طراحی شده است.

فضاپیمای دراگون یکی دیگر از تولیدات شگفت انگیز شرکت اکتشافات فضایی Space X ، است که جهت تامین تجهیزات ایستگاه فضایی با استفاده از فالکون 9 به پایگاه تولید شده است. مدل اولیه بدون سرنشین دراگون از زمایشات سر بلند بیرون آمده و هم اکنون مدل سر نشین دار فضاپیمای دراگون در پروسه تولید قرار گرفته است.

پس از اینکه ایستگاه فضای شاتل از مدار خارج( 2011) شد تا کنون نیروی هوافضای آمریکا نتوانسته در زمینه اعزام فضانورد به موفقیتی دست پیدا کند. اما 2020 آغازی برای تحولی عظیم در تاریخ فضانوردی و ناوگان هوایی آمریکاست که به مدد شرکت فناوری های اکتشافات فضایی space x امکان پذیر شده است.

دانستنی هایی از شرکت اکتشافات فضایی Spacex

هم اکنون 18 سال از فعالیت اسپیس ایکس می گذرد و دستاوردهای این شرکت هر روز چشمگیرتر می شود. برخی از رزومه افتخارات شرکت فناوری های فضایی اسپیس ایکس عبارتند از:

دراگون اسپیس ایکس

Space x اولین شرکت خصوصی است که با بودجه خصوصی یک راکت سوخت مایع را به دار زمین پرتاب کرده است. این اتفاق شگفت انگیز در سال 2010 برای اولین بار توسط بخش خصوصی رقم خورده است. جالب است بدانید که بخشی از این راکت سوخت به صورت عمودی بر روی سکوی پرتاب، فرود آمد.

در دسامبر 2010 اسپیس ایکس راکت فالکون 9 را به مدار پرتاب کرد. این واقعه برای اولین بار توسط یک شرکت خصوصی برنامه ریزی و مدیریت شده است. جالب تر اینکه راکت فالکون 9 پس از فرود قابل بازیابی مجدد نیز بود و به زمین بازگشت.

Spacex اولین شرکت خصوصی در جهان است که توانست یک فضاپیمای جدید را به ایستگاه فضایی بین المللی متقل کند. در می سال 2010 برای اولین بار فضاپیمای دراگون به ایستگاه فضایی اعزام شد.

شاید بزرگترین دستاورد اسپیس ایکس در ارتباط با فرود موفقیت آمیز مرحله اول راکت فالکون 9 در دسامبر 2015 باشد. پیش از اینکه هرگز چنین رخدادی در تاریخ اکتشافات فضایی آمریکا به ثبت نرسیده بود.

موفقیت های تیم اجرایی ایلان ماسک و اسپیس اکس همچنان ادامه دارد. اولین فرود موفقیت آمیز راکت در سال 2016 توسط شرکتاکتشافات فناوری های فضایی Space x انجام شد. این راکت روی سطح شناور اقیانوس به سلامت فرود آمد.

تا سال 2015، ارسال محموله های باری به ایستگاه فضایی به 6 فقره رسید و پس از آن شرکت طی قرارداری رسمی با ناسا، توسعه و آزمایش فضاپیماهای سرنشین دار را بر عهده گرفت.

هفته گذشته دو سرنشین دراگون پس از انجام ماموریت به سلامت در مدار زمین قرار گرفتند. منتظر دستاوردهای جدید space x هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا