پهپاد گلوبال هاوک

مشخصات پهپاد گلوبال هاوک

پهپاد گلوبال هاوک یک سیستم هواپیمایی بدون سرنشین است که می‌تواند در ارتفاع زیاد و به مدت طولانی و بیش از ۳۰ ساعت پرواز کند. این پهپاد دارای مجموعه‌ای از حسگر‌های یکپارچه است که آن را قادر به فعالیت‌های تجسس، نظارت و شناسایی می‌کند. این مجموعه فعالیت‌ها را اصطلاحا ISR می‌گویند. ماموریت پهپاد گلوبال هاوک، تامین مجموعه‌ای از توانایی‌های ISR برای پشتیبانی از نیرو‌های جنگی در هنگام جنگ، زمان صلح و حوادث غیر‌مترقبه است.

این پهپاد با فراهم آوردن پوششی دقیق و دائمی با استفاده از حسگر‌های IMINT و SIGINT، به عنوان مکملی برای سیستم‌های شناسایی دارای سرنشین عمل می‌کند. پهباد گلوبال هاوک برای جمع‌آوری تصاویر با رزولوشن بسیار بالا، در تمامی شرایط آب و هوایی و در تمامی ساعات شبانه‌روز طراحی شده است. خدمه‌ی از راه دور این پهپاد شامل  خلبان LRE، خلبان MCE و اپراتور مجموعه‌ای از حسگر‌هاست. اگر می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری در مورد پهباد گلوبال هاوک به دست بیاورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

پهپاد یا  UAV) Unmanned Aerial Vehicle) چیست؟

برای اینکه بهتر با پهپاد گلوبال هاوک باید ابتدا بدانیم پهباد چیست. پهپاد که هواپیمای بدون سرنشین یا پرنده‌ی هدایت شونده از راه دور نیز نامیده می‌شود، توسط مرکزی در زمین کنترل می‌شود که این کنترل یا توسط انسان انجام می‌گیرد و یا توسط سیستم‌های کامپیوتری.  به طور کلی می‌توان گفت پهپاد هواپیمای نظامی است که از راه دور هدایت شده و حامل یک سری سنسور‌، تعیین‌کنندگان هدف، گلوله‌های تهاجمی و فرستنده‌های الکترونیکی است که برای مداخله یا تخریب اهداف دشمن طراحی شده‌اند. با توجه به اینکه پهپاد‌ها در داخل خود خدمه و به تبع آن ملزومات ایمنی برای نجات جان بشر در مواقع ضروری را ندارند، به طرز چشمگیری کارآمد هستند و می‌توانند نسبت به سیستم‌های دارای سرنشین، برد و استقامت قابل ملاحظه‌ای را ارائه دهند.

پهپاد‌ها بلافاصله بعد از جنگ جهانی دوم توسط نیرو‌های نظامی بسیاری از کشور‌ها به کار گرفته شدند. پهپاد‌های مدرن برای اولین بار توسط نیروی دفاعی کشور اسرائیل در اوایل دهه‌ی ۸۰ میلادی معرفی شدند. این نوع پهپاد‌ها با توجه به اندازه‌ی کوچکی که دارند و همچنین برخورداری از موتور‌های کم‌ صدا، در هنگام نظارت بر میدان جنگ و تعیین هدف، بسیار موثر و کارا هستند. نیرو‌های نظامی سایر کشور‌ها به ویژه کشور آمریکا نیز پس از موفقیت اسرائیل در تولید چنین پهپاد‌های مدرنی، تعدادی از این مدل‌ها را خریداری کردند، یا خود، تحت لیسانس اسرائیل اقدام به تولید چنین پهپاد‌هایی کردند.

مهم‌ترین پهپاد تاکتیکی کشور آمریکا

مهم‌ترین پهپاد تاکتیکی کشور آمریکا با عنوان MQ-1 Predator، نمونه‌ای از مدل توسعه یافته‌ی پهپاد اسرائیلی است که در سال ۱۹۹۴ برای اولین بار پرواز کرد و یک سال بعد‌ وارد سیستم دفاعی شد. این پهپاد توسعه یافته با طول کلی ۸ متر و طول بال‌های ۵/۱۲ متر، توسط یک موتور پیستونی حرکت می‌کند. این پهپاد می‌تواند با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت به مدت ۲۴ ساعت پرواز ‌کند. Reaper نیز مدل توسعه یافته‌ی Predator است که عملکرد بهبود یافته‌ای دارد و می‌تواند مهمات بیش‌تری حمل کند. این دو مدل پهپاد در درگیری‌های کشور عراق و افغانستان استفاده شدند و همچنین بعد‌ها توسط متحدان کشور آمریکا نیز خریداری شدند. در عکس پایین می‌توانید تصویر این پهپاد را مشاهده کنید.

پهپاد گلوبال هاوک

انواع مختلف پهبادها :

قبل از اینکه به توضیح پهپاد گلوبال هاوک بپردازیم باید بگوییم پهپاد‌ها در انواع مختلف، اندازه‌ها و قیمت‌های گوناگون وجود دارند. پهپاد‌های بزرگ، اغلب برای اهداف نظامی و دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند هزینه‌ی زیادی را در بر داشته باشند، اما پهپاد‌های کوچک برای مصارف غیر‌نظامی و تجاری طراحی شده‌اند. پهپاد‌های کوچک‌تری نیز تولید شده‌اند که به آن‌ها اصطلاحا micro UAS گفته می‌شود. پهپاد‌ها دو نوع اصلی دارند. اولین نوع که به آن‌ها Fixed Wing گفته می‌شود، دارای بال ثابت هستند. این دسته از پهپاد‌ها دارای بال‌های ثابت هستند و بیش‌تر شبیه هواپیما هستند. این نوع پهپاد‌ها ساختار نسبتا ساده‌ای دارند که به این معناست فرایند‌های نگهداری و تعمیر ساده‌ای نیز دارند. در واقع طراحی ساده و آیرودینامیک، امکان سرعت بالاتر و زمان پرواز بیش‌تر را برایشان فراهم می‌کند. پهپاد‌هایی از این نوع که سایز بزرگ‌تری دارند، می‌توانند محموله‌های سنگین‌تری را حمل کنند.

از معایب این نوع پهپاد می‌توان به این مورد اشاره کرد که این سیستم‌ها برای برخاستن و فرود آمدن، نیاز به باند یا لانچر دارند. نوع دوم پهپاد‌ها، بال‌هایی به شکل ملخ دارند. پره‌های این پهپاد، توانایی حرکت در هر جهت را برای سیستم فراهم می‌کند. این بال‌ها بر خلاف بال‌های ثابت، امکان برخاست و فرود عمودی را فراهم می‌کنند. این بدان معناست که این نوع پهپاد‌ها بر خلاف نوع قبلی نیازی به باند ندارند و از هر جایی قادر به پرواز هستند. همانطور که احتمالا حدس زده‌اید، این نوع پهپاد با توجه به سیستم چرخشی بال‌های خود نیاز به انرژی بیش‌تری دارد. بنابراین این دسته از پهپاد‌ها، دارای مدت زمان پرواز کمتری هستند.

قوانین پروازر پهبادها

قوانینی کلی نیز برای پرواز پهپاد‌ها وجود دارد. در واقع اداره‌ی هوانوردی فدرال در تلاش بوده است تا با وضع کردن قوانینی، شرایط پرواز ایمن و مناسب پهپاد‌ها را فراهم کند. در حال حاضر، پرواز پهپاد با اهداف تفریحی و سرگرمی، نیازی به تایید این اداره ندارد اما همه‌ی اپراتور‌ها باید طبق قانون پرواز کنند. ولی اگر قرار باشد که پهپادی در فضای آزاد پرواز کند و وزنی بین نیم تا ۵۵ پوند داشته باشد، حتما باید در اداره‌ی هوانوردی فدرال ثبت شود. مقررات این سازمان ایجاب می‌کند که پهپاد‌ها در ارتفاعی بیش‌تر از ۴۰۰ فوت پرواز نکنند و فاصله کافی با مناطق مسکونی پر‌جمعیت داشته باشند. در مجله باتری بازار می توانید در مورد تاکسی های پرنده دبی اطلاعات مفیدی به دست آورید.

در حال حاضر، مهم‌ترین پهپاد در سطح جهان، پهپاد گلوبال هاوک است که یک جت به طول ۱۳ متر و طول بال‌های ۱۱۶ متر است. سرعت گلوبال هاوک ۶۴۰ کیلومتر در ساعت است و تحمل حدودا ۳۶ ساعت پرواز را دارد و دارای انواع حسگر‌های عکاسی، راداری و الکترونیکی است. در ادامه‌ی مقاله با این نوع پهپاد بیش‌تر آشنا خواهید شد، پس با ما همراه باشید.

پهپاد گلوبال هاوک

سیستم این پهباد، شامل یک وسیله‌ی نقلیه‌ هوایی است که مجهز به تجهیزاتی از جمله مجموعه‌ای از حسگر‌ها و سیستم‌های ارتباطی است. و همینطور شامل یک بخش زمینی متشکل از عناصر راه‌اندازی و بازیابی (LRE) و یک بخش کنترلی (MCE) شامل تجهیزات ارتباطی است. بدنه‌ی آن از آلومینیوم ساخته شده و می‌تواند محموله‌ای معادل تقریبا ۹۰۰ کیلوگرم را حمل کند. امروزه ورژن‌های مختلفی از پهپاد گلوبال هاوک با ویژگی‌ها و امکانات متنوعی در سطح جهان طراحی و ساخته شده است. از آن جایی که این پهپاد توانیی انجام پرواز‌هایی با طول بیش از ۳۰ ساعت دارد، نگه‌داری و تعمیر آن باید در فواصل کمتری نسبت به سایر هواپیما‌های دیگر، انجام شود. با این حال این پهباد با توجه به اینکه در ارتفاعات بیش‌تری نسبت به هواپیما‌های معمولی پرواز می‌کند، در طول پرواز دچار سایش کمتری می‌شود.

پهپاد گلوبال هاوک

پهپاد گلوبال هاوک به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته در سال ۱۹۹۵ آغاز به کار کرد. این پهپاد به طور دائمی و در طول شبانه‌روز و حتی در شرایط آب و هوایی نامساعد، قابلیت شناسایی و نظارت بر مناطق وسیع را دارد. این پهپاد مجموعه‌ای از حسگر‌ها تحت عنوان SAR، EO و IR است که به طور هم‌زمان کار می‌کنند. این سنسور‌ها با رزولوشن بسیار بالا، مناطق وسیعی را مورد تجسس قرار می‌دهند.

مرکز MCE

این پهپاد همچنین قادر است کاملا به طور مستقل فعالیت‌های خود را انجام داده و از سیستم ماهواره‌ای نظامی برای ارسال اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده به مرکز MCE استفاده کند. MCE توسط یک خلبان اداره می‌شود و دارای یک اپراتور حسگر است که به مجموعه‌ی خدمه اضافه می‌شود. ارتباط داده‌های دستوری و کنترلی، امکان کنترل کامل پهپاد را فراهم می‌کند. ایستگاه‌هایی که در MCE وجود دارد، سلامت و وضعیت کلی پهپاد، وضعیت سنسورها و همینطور امکان تغییر مسیر پهپاد را فراهم می‌کنند. با استفاده از این ایستگاه‌ها، خلبان با نهاد‌های خارجی برای هماهنگی تمامی ماموریت‌ها از جمله کنترل ترافیک هوایی، ارتباط برقرار می‌کند.

بعد از حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر در آمریکا، روند عادی استفاده و بهره‌گیری از پهپاد گلوبال هاوک تقریبا بلافاصله کنار گذاشته شد و مدل‌های توسعه یافته‌ی آن در عملیاتی که از نوامبر ۲۰۰۱ شروع شد، توسط آمریکا به کار گرفته شد. نمونه‌های اولیه‌ی این مدل‌های توسعه یافته در جنگ افغانستان و همینطور جنگ عراق مورد استفاده قرار گرفتند.

پهپاد گلوبال هاوک

در سال ۲۰۰۷، دو فروند پهپاد گلوبال هاوک به مرکز تحقیقاتی ناسا فرستاده شد. در شماره مارس سال ۲۰۱۰ مجله‌ی Scientific America گزارش شد که این پهپاد‌ها ماموریت‌ علمی خود را در این ماه آغاز می‌کنند که این ماموریت‌ها شامل بررسی و پژوهش در مورد لایه‌‌ی اوزون و آلایند‌ه‌های هوا و موارد دیگر بود.

جمع‌بندی در مورد پهپاد گلوبال هاوک

همان‌طور که در طول مقاله نیز گفته شد، پهپاد‌ها وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین هستند که با اهداف بسیار مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند. این اهداف شامل هدف‌های تجاری، تفریحی و نظامی است. از جمله مهم‌ترین پهپاد‌هایی که در حال حاضر در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، پهپاد گلوبال هاوک است که ورژن‌های بسیار متنوعی از آن مانند RQ-4A، RQ-4B، RQ-4D، RQ-4E Euro Hawk، MQ-4C Triton، EQ-4B، KQ-X طراحی و تولید شده است.

این پهپاد با توجه به ویژگی‌ها و ساختاری که دارد امکان جمع‌آوری و فراهم آوردن اطلاعات از سطح وسیعی توسط سنسور‌های تعبیه شده‌اش و فرستادن آن به مرکز کنترل را دارد. امروزه این نوع پهپاد در کنار اهداف نظامی، در پروژه‌های علمی از جمله ماموریت‌های ناسا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امیدواریم مطالب گفته شده پیرامون پهپاد گلوبال هاوک مورد توجه شما قرار گرفته باشد و برای شما مفید واقع شده باشد. از همراهی شما سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا