همه چیز درباره اینترنت ماهواره ای استارلینک

رویای امکان دسترسی به اینترنت بدون در نظر داشتن موقعیت مکانی، قرار است به واقعیت تبدیل شود. اینترنت ماهواره ای استارلینک وظیفه تحقق این رویا را پذیرفته است.

در سال 2015، شرکت اسپیس ایکس متعلق به میلیاردر دنیای فناوری، ایلان ماسک، اعلام کرد که در حال توسعه خدماتی به نام استارلینک است. سوالی که برای افراد پیش می آید این است که تحقق رویای اینترنتی توسط ایلان ماسک، دقیقا چه چیزی است؟

بسیاری باور دارند هنگامی که استارلینک به طور کامل عملیاتی شود، امکان دسترسی به اینترنت در هر نقطه از کره زمین فراهم خواهد شد. در واقع ایلان ماسک قصد دارد با پرتاپ هزاران ماهواره کوچک در مدار زمین، سینگال های اینترنت سریع را به زمین منتقل کند.

ما نیز در اینجا قصد داریم فرآیند کار این ماجرای بزرگ را بررسی کنیم. همراه ما باشید.

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

قبل معرفی استارلینک باید گفت که موضوع اینترنت ماهواره ای، پدیده جدیدی نیست. در حال حاضر چندین شرکت مطرح در دنیا وجود دارد که سرویس اینترنت به شکل جریان ماهواره ای را ارائه می دهند.

از شرکت های مطرح در زمینه اینترنت ماهواره ای می توان به دو کمپانی ViaSat و HughesNet اشاره کرد. این شرکت ها با شروع خدمات در سال 2012، هم اکنون بالای یک و نیم میلیون کاربر آمریکایی را به خود اختصاص داده اند.

اینترنت ماهواره ای استارلینک ترافیک مجازی جهانی

اما هنگامی که صحبت از اینترنت ماهواره ای استارلینک می شود، ماجرا کمی متفاوت به نظر می رسد. این تفاوت به ادعاهای زیر مربوط است:

  • جهانی بودن استارلینک از لحاظ قابلیت دسترسی، به نوعی که در هیچ منطقه ای انحصاری نخواهد بود
  • سرعت بالا و تاخیر بسیار کم نسبت به سایر اپراتورهای ماهواره ای
  • ایجاد پهنای باند بیشتر و در نتیجه ایجاد سرویس بیشتر با استفاده از تعداد زیادی ماهواره

این سه ادعای به ظاهر شعارگونه، استارلینک را با توجه به آنچه که تاکنون شرکت اسپیس ایکس نشان داده، متفاوت جلوه می دهد.

ادعای استارلینک ممکن است سوالی در ذهن ما ایجاد کند که این اینترنت ماهواره ای دقیقا چگونه کار می کند. برای پاسخ به این سوال در ادامه همراه ما باشید.

ماهواره های استارلینک برای ایجاد جریان اینترنت چگونه کار می کنند؟

به گفته شرکت اسپیس ایکس، هر ماهواره در پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک فقط 260 کیلوگرم یا 573 پوند وزن دارد.

در اصل ماهواره های استارلینک، دارای بدنه ای مسطح هستند. این ماهواره ها به تعداد 60 عدد از طریق یک موشک خاص وارد مدار زمین می شوند. پس از وارد شدن، اتصالی بینشان ایجاد خواهد شد.

جالب است بدانید که موشک های Falcon 9 که ماهواره ها را به فضا می برند، از شهرت خاصی در کمپانی اسپیس ایکس برخوردارند.

معرفی اینترنت ماهواره ای استارلینک

هنگامی که ماهواره ها در مدار قرار می گیرند، یک وسیله خورشیدی برای تامین انرژی ماهواره ها تشکیل می شود.

بخش اصلی ماهواره شامل چهار آنتن قدرتمند برای انتقال اینترنت است. همچنین این آنتن ها، لیزرهایی دارند که هر ماهواره را به ماهواره دیگر در مدار زمین وصل می کند.

ماهواره های استارلینک برای قرار گرفتن در کمترین فاصله از زمین به منظور ایجاد ارتباط بهتر، از رانشگرهای یونی حاوی گاز کریپتون بهره می جویند.

شرکت اینترنت ماهواره ای استارلینک اولین آزمایش خود را در سال 2018 انجام داد. از این سال تاکنون، حدود 1000 ماهواره به فضا پرتاب شده است. آخرین پرتاب مربوط به نوامبر 2020 است. کمپانی اسپیس ایکس قصد دارد در 2021، هر سه ماه یک بار، 60 ماهواره سوار بر موشک را به فضا پرتاب کند.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که برای بهره مندی از سرویس مورد نیاز چه تعداد ماهواره برای ارسال به فضا لازم است؟

با توجه به اخبار موجود از سوی ایالات متحده و شرکت تولید کننده ماهواره استارلینک، تاکنون مجوز 12000 ماهواره دریافت شده است.

اما حقیقت ماجرا این است که باید ماهواره های بیشتری به فضا پرتاب شود. زیرا هدف، تشکیل نوعی منظومه ماهواره ای است که با تعداد 42000 ماهواره ساخته می شود.

زمان و هزینه دسترسی به ماهواره اینترنتی استارلینک

هنوز به دلیل تکمیل نشدن پروژه، قیمت گذاری دقیقی تایید نشده است. طبق گزارشی در CNN، برخی از مردم به استفاده آزمایشی از اینترنت استارلینک دعوت شده اند.

بر اساس این دعوت، هزینه ای برابر با 499 دلار برای نصب سخت افزار و 99 دلار ماهانه در نظر گرفته شده است.

در پی یک مقایسه نقادانه از سوی رسانه ها، هزینه ای که دو شرکت ماهواره ای دیگر دریافت می کنند برابر با 150 دلار ماهیانه است. سرعت اینترنت در این شرکت ها برابر با 25 مگابایت در ثانیه است.

ایلان ماسک در رابطه با زمان اصلی استفاده از ماهواره اینترنتی استار لینک در پی یک توییت ادعا کرد که نسخه بتا تا ماه های آینده آماده می شود.

همچنین ماسک افزوده است که نسخه بتا تا شش ماه ادامه خواهد داشت و در سال 2021، ساکنین زمین شاهد استفاده از سرویس کامل خواهند بود.

سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک تا چه میزان است؟

ماهواره های استارلینک در مدار با فاصله ای حدود 350 مایل بالاتر قرار می گیرند. به دلیل چنین فاصله نسبتا کوتاهی، اسپیس ایکس ادعا کرده است که زمان تاخیر بین 25 الی 35 میلی ثانیه خواهد بود.

سرعت ادعا شده برای اکثر کارهای اینترنتی و حتی بازی ها نیز بسیار سریع است. به طوری که با چنین ادعایی با سرعت دانلود یک گیگابایت بر ثانیه مواجه خواهیم شد! البته چنین سرعت بارگیری هنوز تایید نشده است.

در مقاله ای گزارش شده از سوی CNN، شواهدی مبتنی بر احتمال 50 الی 150 مگابایت بر ثانیه تاخیر، در نسخه بتای اینترنت استارلینک وجود خواهد داشت. اما باید واقع نگر بود. تنها در صورت استفاده می توان از ادعاهای مطرح شده، مطمئن شد.

سرعت در اینترنت ماهواره ای استار لینک

نکاتی جالب درباره شناخت اینترنت ماهواره ای استارلینک

  1. به گفته ایلان ماسک، اینترنت استارلینک در عرض های جغرافیایی بالا مانند کانادا و ایالات متحده، آغاز به کار خواهد کرد. به مرور این عرضه تا سراسر کره خاکی ادامه خواهد داشت.
  2. ماهواره های استارلینک هنگامی که اولین بار به مدار پرتاب شدند، با چشم غیر مسلح قابل دیدن بودند. اما پس از قرارگیری با یک تلسکوپ ساده نیز می توان آنها را مشاهده کرد.
  3. ماهواره های استارلینک بسیار به زمین نزدیک هستند، به همین دلیل برخی ستاره شناسان به دلیل ایجاد آلودگی نوری، ابراز نگرانی کرده اند. شرکت اسپیس ایکس مدعی تلاش برای کاهش این نوع آلودگی است.
  4. برخی مدعی اند رویای حضور انسان در فضا با استفاده از فضاپیماهای بدون سرنشین یا همراه با سرنشین، با استارباکس، ممکن است دچار خطر شود. اسپیس ایکس ادعا کرده است که با استفاده از راننده های موجود روی ماهواره، مشکلات ضایعات احتمالی را رفع خواهد کرد.
  5. اینترنت ماهواره ای استارلینک با تلفن های همراه کار نمی کند. زیرا این اینترنت برای ارائه خدمات ثابت در خانه یا محل کار طراحی شده است. البته طبق گزارشاتی این امکان از طریق آنتن های WiFi، به احتمال زیاد فراهم خواهد شد.

اینترنت ماهواره ای استارلینک

 

در آخر..

آن چیز که باید در نظر داشته باشیم، صعود انسان به سراسر گیتی است. با تحقق پدیده ماهواره ای استارلینک علاوه بر رویا، بخش عظیمی از مناطق کره زمین بدون فشار و دغدغه به دهکده جهانی متصل خواهند شد.

 به امید رشد و موفقیت بشریت در عرصه ارتباطات جهانی.

منبع androidauthority

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا