اینترنت ماهواره ای استارلینک

آیا اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران قابل استفاده است؟

اخبار جدیدی از اینترنت ماهواره ای استارلینک در سراسر جهان شنیده می شود که بیش از همه هموطنان ایرانی را به وجد آورده است. بسیاری از کاربران ناراضی خطوط اینترنتی در ایران منتظر اجرایی شدن و تکمیل پروژه استارلینک هستند. پروژه جنجال برانگیز استارلینک یکی از آخرین پروژه های در دست اجرای شرکت اسپیس ایکس است که به نظر می رسد به مراحل عملیاتی شدن، نزدیک شده است.

Space x شرکت فناوری های اکتشافات هوا-فضایی امریکایی است که ایلان ماسک مدیریت اجرایی آن را بر عهده دارد. پروژه استارلینک یکی دیگر از پروژه های رقابتی فضایی است که با هدف اتصال مردم جهان به اینترنت راه اندازی شده است.

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

از زمان آغاز به کار شبکه های جهانی اینترنت، رقابت بین ارائه کنندگان این سیستم ها وجود داشته است. شرکت هایی که بتوانند خدمات قابل قبول تری را ارائه دهند قطعا سود سرشاری را نصیب خود می کنند. بازار تقاضا در این زمینه بسیار تشنه است و همچنان در بسیاری از نقاط دور افتاده جهان، دسترسی به اینترنت میسر نشده است.

استارلینک یک پروژه جهانی با هدف توسعه اینترنت ماهواره ای برای همه علاقمندان است. این بار رقابت در ارائه خدمات برتر اینترنتی در فضا انجام می شود. شرکت های هوا فضایی در صدد هستند تا هر چه سریع تر مقدمات اینترنت ماهواره ای را اجرایی کنند. در این بین اینترنت ماهواره ای استارلینک یک گام بلند پروازانه به سوی عملیاتی کردن اینترنت ارزان و سریع برداشته است.

اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران

هدف از این تحقیقات اینست که همه روستاها و نقاط دور از دسترس نیز بتوانند از پهنای باند اینترنت استفاده کنند. اگرچه در ابتدا تحقیقات بر روی نقاط محروم از اینترنت در آمریکا آغاز شد ولی به شرط عملیاتی شدن، همه نقاط نابرخوردار اینترنت در جهان می توانند از دستاوردهای استار لینک بهره مند شوند.

اینترنت ماهواره ای استارلینک چگونه کار می کند؟

هم اکنون مشکلات زیادی در ارائه اینترنت پر سرعت و ارزان در نقاط محروم و دور از دسترس وجود دارد. عمده این مشکلات مربوط به زیر ساخت ها و هزینه زیاد آن است. به نظر می رسد هزینه زیادی برای نصب کابل و خطوط انتقال ( کابل یا فیبر) نیاز باشد که با توجه به قیمت املاک تحت استفاده، هزینه ها بسیار بیشتر می شود.

اینترنت ماهواره ای استارلینک می تواند سیگنال اینترنت را بدون نیاز به سیم و کابل و …. به کامپیوتر انتقال دهد. برای اتصال مستقیم به شبکه ماهواره ای اینترنت استارلینک به یک گیت وی با کامپیوتر نیاز دارید. تفاوت این پروژه با دیگر اینترنت های ماهواره ای در افزایش سرعت و ارزان بودن آن است. با توجه به اینکه ماهواره های استارلینک هر کدام به 4 ماهواره دیگر از طریق لیزر در ارتباط هستند، داده های اطلاعاتی به سرعت نور قابل تبادل می باشد.

در یک همکاری مشترک بین نیروی هوای آمریکا و استارلینک، تست بتای اولیه این فناوری مورد آزمایش قرار گرفت. نتیجه اینکه، طبق پیش بینی ها تاخیر رفت و برگشت سیکنال ها در این فناوری تا حدود زیادی از فناوری های موجود کاهش نشان داده است.

اینترنت ماهواره ای شرکت استارلینک

چه تعداد ماهواره برای این پروژه مورد نیاز است؟

اگر چه تاکنون پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده ولی هنوز راه درازی تا اجرایی شدن و پوشش کامل همه نقاط جهان، وجود دارد. طبق آخرین خبرهای شنیده از ایلان ماسک تاکنون 540 ماهواره اینترنت استارلینک در مدار قرار گرفته و حداقل 400 ماهواره دیگر برای ورود به فاز ارائه می بایست در مدار قرار بگیرد.

شنیده ها حاکی از اینست که برای پوشش کامل همه نقاط محروم از اینترنت، 42 هزار ماهواره باید در مدار قرار گیرد. به این ترتیب حتی دور افتاده ترین نقاط نیز می توانند از خدمات اینترنت پر سرعت و ارزان استفاده کنند. نام ایران نیز در لیست توسعه شبکه ماهواره ای استارلینک دیده می شود که هیجان زیادی را به همراه داشته است.

جهت تست بتای استارلینک از ایران می توانید به عنوان تستر در وب سایت استارلینک ثبت نام کنید. تست اختصاصی در اواخر تابستان و تست عمومی در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا