باطری دکل مخابراتی یا یو پی اس دکل مخابراتی

با توجه به پیشرفت های گوناگونی که در زمینه علوم IT صورت گرفته است، بررسی باطری دکل مخابراتی به عنوان یکی از تجهیزات اساسی حوزه شبکه بسیار اهمیت دارد.

به طور عمده تجهیزات مخابراتی یا شبکه ای شامل 3 دسته اصلی انتقال، محلی و سوئیچینگ می شود. هر کدام از این دسته ها نیز جزییاتی دارند. برخی از جدیدترین تجهیزات سیستم UPS برای برج مخابراتی از سیستم شارژ داخلی استفاده می کنند. این شارژ در واقع توسط باطری ها انجام می شود.

برای اجرای درست فعالیت های مخابراتی انواع مختلفی از باطری های نیروگاهی قابل استفاده است. ما در اینجا قصد داریم به بررسی انواع باتری های موجود در دکل های مخابراتی بپردازیم.

بررسی ما با توجه به نمونه های موجود در بازار داخلی و جهانی صورت می گیرد. برای شناخت باطری و یو پی اس مورد استفاده در دکل مخابراتی همراه ما باشید.

باطری دکل مخابراتی و نقش آن

تجهیزات سیستم های مخابراتی به مجموعه شبکه های تلفن ثابت، تلفت همراه، تقویت کننده ها و انتقال دیتا اطلاق می شود. همچنین انواع کابل و آنتن های فرستنده-گیرنده و مبدل ها نیز از جزییات تجهیزات مخابراتی محسوب می شود.

به طور کلی به هر گونه اجزایی که سبب ایجاد ارتباطات بین دو یا چندین نقطه شود، تجهیزات مخابراتی گفته می شود. باطری دکل مخابراتی نیز یکی از  اساسی ترین تجهیزات برای پشتیبانی از سایر تجهیزات به حساب می آید.

روند فعالیت های مخابراتی معمولا به کارکرد همزمان و بدون وقفه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مرتبط است. در صورت عدم عملکرد صحیح، سیستم دکل ها دچار اختلال می شود.

باطری دکل مخابراتی

از آن جایی که تمامی تجهیزات استفاده شده در دکل های مخابراتی ارزشمند و گران قیمت هستند، آسیب به هر کدام از آن ها موجب ضرر فراوانی خواهد شد.  برای رفع آسیب های احتمالی در دکل های مخابراتی، استفاده از باتری بسیار ضروری است. زیرا مدیریت برق در سایت های مخابراتی امری است که به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

سیستم UPS در بخش مخابرات به دو دسته فعال و منفعل تقسیم می شود. در بخش فعال، سیستم های پشتیبانی نیرو برای دستگاه های گیرنده بسیار حائز اهمیت هستند. در بخش منفعل نیز اندازه یو پی اس حائز اهمیت است که به طور معمول مقداری برابر با 400 الی 600 کیلو ولت آمپر را نیاز دارد. در ادامه نقش این دو بخش در یو پی اس واضح تر خواهد شد.

نقش یو پی اس در دکل مخابراتی

باطری دکل مخابراتی و یو پی اس ها از جمله تجهیزاتی هستند که از آسیب های احتمالی جلوگیری می کنند. یو پی اس با ایجاد جریان برق متناوب و بدون نوسان در صورت هرگونه قطع برق شهری یا قطع منبع تغذیه جاری، به کمک دکل ها می آید.

یو پی اس به معنای ساده علاوه بر ایجاد ثبات و نوسان مشخص در جریان برق، اتصالی میان باطری ها و دکل برقرار می کند. بخش های فعال UPS در برج های متحرک، مراکز سیار، کنترل کننده های دستگاهی و سایر سایت ها نیاز به تامین انرژی دارند که باطری داخلی این نیاز را پشتیبانی می کند.

باطری دکل مخابراتی و نقش یو پی سی

انواع باطری دکل مخابراتی

در سیستم دکل های مخابراتی یو پی اس و باطری، اجزایی اساسی و مرتبط با هم هستند. به طور عمده در دکل های مخابراتی از دو نوع باتری سیلد اسید و نیکل کادمیم در ارتباط با یو پی اس استفاده می شود.

انواع گوناگونی از باطری مذکور برای دکل مخابراتی قابل استفاده است که در نمونه های اسیدی می توان به OPZS و در نمونه دیگر می توان به FNC اشاره کرد. البته باید بدانید که نمونه های ذکر شده به طور مستقل استفاده نمی شوند. بلکه در قالب یو پی اس برای کارکرد محافظتی لحاظ می شوند.

از پر کاربرد ترین نمونه باطری دکل مخابراتی در قالب یو پس اس باید یه باطری های VRLA به عنوان باطری های نیروگاهی اشاره کرد. در ادامه بیشتر آن را می شناسیم.

باطری دکل مخابراتی و انواع آن

باتری VRLA در یو پی اس دکل مخابراتی

باطری VRLA از انواع باطری های سیلد اسید محسوب می شود. این باطری به گونه ای طراحی شده است که بهترین کاربرد را از خود نشان می دهد.

باطری VRLA در هنگام نصب و استفاده به طور معمول نیازی به تعمیر ندارد. تنها لازم است که در معرض دمای بالا و گرد و غبار ناشی از هوای آلوده قرار نگیرد.

علاوه بر کاربرد VRLA به عنوان باطری دکل مخابراتی، برای پشتیبانی از منبع برق در مکان هایی که احتمال قطع شدن برق وجود دارد، استفاده می شود.

گزینه های سفارشی سازی یو پی اس در بازار جهانی

امروزه اکثر تولید کنندگان یو پی اس و باطری دکل مخابراتی از ویژگی های شخصی سازی استفاده می کنند. این ویژگی اکثر نیازهای مربوط به رفع اتلاف زمانی را حل خواهد کرد. در واقع با استفاده از ماژول های قدرتی کوچک و سبک، امکان تعویض و ارتقای برخی از باطری ها بدون نیاز به دستکاری قفسه UPS وجود دارد.

به حداقل رسیدن زمان استقرار و کم شدن هزینه های سوختی از جمله راه حل های تامین برق در دکل های مخابراتی است که با اتکا به ویژگی های جدید صورت می پذیرد. همچنین امکان تنظیم دما، رطوبت و سایر پارامترهای تنظیم یو پی اس برای کنترل از راه دور در بازار جهانی در حال ارائه است.

باطری دکل مخابراتی در داخل UPS

برخی شرکت ها نیز در استفاده از باطری های UPS برای ایجاد جریان ثابت، انرژی خورشید را در نظر گرفته اند.

معماری یا ترکیب انطباقی انرژی خورشید به جای باطری های یو پی اس برای اکثر کشورها مقرون به صرفه است. چنین ترکیبی می تواند ویژگی هایی مانند مدولار بودن، مقیاس پذیر و کارایی بالا را به سیستم باطری دکل مخابراتی بیفزاید.

و در آخر…

شاید برای کسانی که با مباحث IT و باطری دکل مخابراتی آشنایی نداشته باشند، مطالب این بخش کمی گنگ به نظر برسد. حقیقیت ماجرا این است که با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی، کارکردهای مخابراتی و فناوری های گوناگون در ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر قرار گرفته اند.

استفاده از یو پی اس در دکل برای ایجاد جریان متناوب برق و همچنین استفاده از باطری در یو پی اس برای ایجاد ثبات و رفع قطعی احتمالی یک روش کاملا انطباقی است. معروف ترین نوع باطری استفاده شده در UPS ها، VRLA نام دارند. این باطری از نوع سیلد اسید بوده و در دسته باطری های نیروگاهی محسوب می شود.

منبع electronicsb2b

1 دیدگاه دربارهٔ «باطری دکل مخابراتی یا یو پی اس دکل مخابراتی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا