بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان کجاست؟

انرژی خورشیدی یکی از پرسرعت‌ترین منابع انرژی در حال رشد در جهان است. کشورهای زیادی برای اثبات تسلط خود در این صنعت رقابت می‌کنند. لقب کشور پیشرو در این زمینه و دارای بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان هیچوقت برای مدت طولانی در اختیار یک کشور نبوده‌ است. زیرا در صنعت انرژی خورشیدی، رکوردها خیلی زود شکسته می‌‌شوند. اوایل سال 2019، امارات متحده‌‌ عربی عملیات تجاری خود را برای ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان با ظرفیت 1.177 مگاوات آغاز کرد. اما لقب بزرگترین نیروگاه مدت زیادی در دستان اماراتی‌ها نماند و در حال حاضر پارک خورشیدی صحرای تنگر با افزایش ظرفیت خود به 1.547 مگاوات به سرعت جایگاه امارات متحده را از آن خود کرد. اکنون پارک خورشیدی صحرای تنگر چین بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان است.

اما به صورت کلی کشورهایی که در صنعت انرژی خورشیدی بیشترین رشد را داشته‌اند کشورهای چین و آمریکا هستند. این دو کشور مجموعاً دو-سوم رشد جهاني در نيروگاه خورشيدی را تشكيل می‌دهند. ظرفیت انرژی خورشیدی طی چند سال گذشته تقریباً 60٪ افزایش یافته ‌است و در سال 2018 به 485.82GW رسیده‌ است.

اما بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان کجا هستند؟ سایت Power Technology بر اساس ظرفیت نصب شده، بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی عملیاتی جهان را معرفی می‌کند. Power-technology.com در سال 2020 ده مورد از بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان را معرفی کرده ‌است که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

10 بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان :

 1. پارک خورشیدی صحرای تنگر (Tengger Desert )، چین – 1،547 مگاوات
 2. پروژه انرژی مستقل فتوولتائیک سوئیان، امارات متحده عربی – 1،177 مگاوات
 3. پارک خورشیدی یانچی (Yanchi Ningxia)، چین – 1000 مگاوات
 4. پایگاه داده برتر خورشیدی Datong Solar Power، چین – 1،070 مگاوات
 5. پارک خورشیدی Kurnool Ultra Mega، هند – 1000 مگاوات
 6. پارک خورشیدی سد Longyangxia، چین – 850 مگاوات
 7. کارخانه PV Enel Villanueva، مکزیک – 828 مگاوات
 8. نیروگاه خورشیدی Kamuthi، هند – 648 مگاوات
 9. پروژه های ستاره خورشیدی (Solar Star)، ایالات متحده – 579 مگاوات
 10. مزرعه خورشیدی توپاز (Topaz) / مزرعه خورشیدی نور خورشید صحرا (Desert Sunlight) – ایالات متحده – 550 مگاوات

در ادامه مقاله این 10 مورد از بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان را به ترتیب از آخر به اول بررسی می‌کنیم:

شماره 10 : مزرعه خورشیدی توپاز (Topaz ) و مزرعه خورشیدی نور خورشید صحرا (Desert Sunlight) ، ایالات متحده

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان / توپاز

مزرعه خورشیدی Topaz در قسمت شمال غربی دشت‌های Carrisa در کالیفرنیای آمریکا واقع شده‌ است. این نیروگاه 550 مگاواتی توسط  شرکت First Solar توسعه داده‌ شد و بعداً توسط شرکت BHE Renewables در ژانویه 2012 خریداری شد. این پروژه در سال 2014 به بهره‌برداری رسید و در زمان خود بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان بود. مزرعه خورشیدی توپاز 4700 هکتار مساحت دارد و به بیش از هشت میلیون واحد خورشیدی مجهز است. توپاز تقریباً برق 180،000 خانوار در کالیفرنیا را تامین می‌کند.

مزرعه خورشیدی “نورخورشید صحرا”، در صحرای Mojave در شهرستان ریورساید، کالیفرنیای آمریکا قرار دارد. این مرکز نیز توسط شرکت First Solar ساخته شده‌ است. نیروگاه Desert Sunlight، در سال 2013 به بهره‌برداری رسید و مجهز به هشت میلیون پنل است که برای 160،000 خانه انرژی تولید می‌کند.

شماره 9 : پروژه‌های ستاره خورشیدی (Solar Star)، ایالات متحده

پروژه‌های ستاره خورشیدی شامل دو پروژه مشترک Solar Star 1 و Solar Star 2 در مناطق کرن و لس آنجلس، در رزاموند، کالیفرنیای آمریکا است. ظرفیت این دو پروژه 579 مگاوات است و شامل بیش از 1.7 میلیون واحد خورشیدی است که در 3200 جریب زمین نصب شده‌اند. این پروژه توسط شرکت SunPower Corporation توسعه یافته و متعلق به شرکت BHE Renewables می‌باشد.

پروژه‌های Solar Star در مارس 2015 تکمیل شدند و برق بیش از 255000 خانه را تأمین می کنند و از جمله بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان بودند. آنها به فناوری نیروگاه SunPower® Oasis® مجهز شده‌اند که پنل‌ها را مجهز به ردیابی خورشید در طول روز می‌کند و با این کار جذب انرژی را تا 25٪ افزایش می‌دهد.

شماره 8 : نیروگاه خورشیدی Kamuthi، هند

تأسیسات خورشیدی Kamuthi در تامیل نادو در هند، ظرفیت تولید کلی 648 مگاوات دارد. مساحت آن 2500 هکتار (10 کیلومتر مربع) و متشکل از 2.5 میلیون صفحه خورشیدی است. تخمین زده می‌شود، این سایت برای 750،000 نفر انرژی کافی تأمین کند.

نیروگاه خورشیدی کاموتی در سپتامبر 2016 با هزینه تقریبی 680 میلیون دلار تکمیل شد. فقط در مدت هشت ماه توسط نیروی کار 8500 نفری ساخته شد و در آن زمان بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان به شمار می‌رفت. پروژه انرژی خورشیدی کاموتی شامل ساخت 38000 پایه و بهره‌گیری از 6000 کیلومتر کابل، 576 اینورتر و 154 ترانسفورماتور است.

این تأسیسات هر روز توسط یک سیستم رباتیک، که توسط صفحات خورشیدی خود شارژ می‌شود، تمیز می‌شود. برق تولید شده توسط تأسیسات به پست 400 کیلوولت Kamuthi که توسط تانترانسکو اداره می‌شود، تخلیه شده و تقریباً در 265.000 خانه توزیع می‌شود.

شماره 7 : بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان با نام کارخانه PV Enel Villanueva ، مکزیک

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان / مکزیک

تاسیسات فتوولتائیک (PV) که در ایالت کوآهویلای مکزیک واقع شده‌است، شامل بیش از 2.5 میلیون صفحه خورشیدی در 2400 هکتار در منطقه نیمه خشک مکزیک است. این نیروگاه 828 مگاواتی در سپتامبر 2018 به بهره‌برداری کامل رسیده و ظرفیت تولید بیش از 2000 گیگاوات ساعت در سال را دارد.

گروه Enel حدود 710 میلیون دلار در ساخت کارخانه Villanueva سرمایه‌گذاری کرد. ظرفیت اولیه نیروگاه 754 مگاوات بود که به 828 مگاوات افزایش یافت و تبدیل به یکی از بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان شد. Enel با استفاده از فناوری‌های دیجیتال و اتوماسیون برای ساخت نیروگاه، یک برنامه آزمایشی منحصر به فرد به کار گرفت. این برنامه شامل استفاده از ماشین آلات کنترل شده با GPS برای حرکت روی زمین، هواپیماهای بدون سرنشین برای انجام توپوگرافی سه بعدی و ربات‌ها برای نصب خودکار صفحات بود.

شماره 6 : پارک خورشیدی سد Longyangxia ، چین

پارک خورشیدی Longyangxia دارای ظرفیت 850 مگاوات است که برای تأمین انرژی 200.000 خانوار کافی است. این سایت با مساحت 27 کیلومتر در فلات تبت در استان چینگهای در شمال غربی چین قرار دارد. در نیروگاه خورشیدی Longyangxia Dam تقریباً چهار میلیون صفحه خورشیدی نصب شده‌ است و توسط شرکت سرمایه‌گذاری انرژی دولتی (State Power Investment Corporation)، یکی از پنج تولیدکننده برتر برق چین، فعالیت می‌کند.

فاز یک نیروگاه در سال 2013 تکمیل شد، در حالی که فاز دو در سال 2015 با هزینه ساخت تقریباً شش میلیارد یوان (920.84 میلیون دلار) تکمیل شد. این پروژه توسط Huanghe Hydropower Development توسعه یافته و با نیروگاه برق آبی Longyangxia 1،280 مگاواتی تلفیق شده‌است.

شماره 5 : بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان با نام پارک خورشیدی Kurnool Ultra Mega ، هند

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان / هند

این پارک خورشیدی 5،683.22 هکتار (22.99 کیلومتر مربع) مساحت دارد و منطقه Kurnool ، آندرا پرادش را پوشش می‌دهد. پارک خورشیدی Kurnool Ultra Mega با کل ظرفیت تولید 1000 مگاوات و با سرمایه‌گذاری تقریبی یک میلیارد دلار ساخته شده‌است.

بیش از چهار میلیون صفحه خورشیدی در این پارک نصب شده‌است که ظرفیت هرکدام بین 315W تا 320W است. این سایت که از جمله بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان است، در روزهای آفتابی بیش از هشت میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌کند، که تقریباً کل تقاضای برق منطقه کورنول را تأمین می‌کند.

شماره 4 : پایگاه دونده برتر خورشیدی داتونگ، چین (Datong Solar Power Top Runner Base)

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان / چین

پروژه خورشیدی داتونگ در شهر داتونگ، استان شانشی در چین در حال توسعه است. این پروژه بخشی از برنامه‌های اداره انرژی ملی چین برای توسعه پروژه‌های خورشیدی در منطقه است. این پایگاه شامل توسعه هفت پروژه 100 مگاواتی، پنج پروژه 50 مگاواتی و تعدادی از پروژه‌های با ظرفیت کمتر است. چندین شرکت در این توسعه انرژی خورشیدی نقش دارند. در این پایگاه که یکی از بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان است، در مجموع 1070 مگاوات ظرفیت تا سال 2016 عملیاتی شده‌است.

شماره 3 : بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان با نام پارک خورشیدی Yanchi Ningxia ، چین

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان / چین

پارک خورشیدی یانچی واقع در Ningxia کشور چین، دارای ظرفیت نصب شده 1000 مگاوات است. این نیروگاه در سپتامبر 2016 افتتاح شد و به عنوان بزرگترین آرایه فتوولتائیک (PV) خورشیدی مداوم در جهان شناخته می‌شود.

نیروگاه یانچی دارای کنترلرهای هوشمند PV Huawei’s SUN2000-40KTL و SUN2000-50KTL و سیستم انتقال بی سیم PV هوشمند است که از شبکه حلقه فیبر استفاده می‌کند. مدیریت مرکزی نیروگاه از طریق مرکز ابری FusionSolar Smart O&M انجام می‌شود که از رایانش ابری و داده‌های کلان (بیگ دیتا) برای بهره‌برداری موثر از نیروگاه در طول عمر 25 ساله خود استفاده می‌کند.

شماره 2 : پروژه انرژی مستقل فتوولتائیک سوئیان، امارات متحده عربی

بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان / امارات متحده عربی

پروژه برق مستقل PV Sweihan در سوئیان در ابوظبی و در کشور امارات واقع شده‌است. این نیروگاه خورشیدی با مساحت 7.8 کیلومتر مربع دارای ظرفیت نصب شده 1،177 مگاوات است.

این نیروگاه توسط یک سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت ژاپنی Marubeni (20٪)، کارخانه‌‌ ساخت پنل خورشیدی جینکو Jinko Solar (20٪) و سازمان آب و برق ابوظبی (ADWEA ، 60٪) با سرمایه گذاری 870 میلیون دلار ساخته شده ‌است. این پروژه در آوریل 2019 عملیات تجاری خود را آغاز کرد و برق بیش از 195000 خانه را تأمین می‌کند. نیروگاه خورشیدی سوئیان امارات در سال 2019 بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان به شمار می‌رفت.

این نیروگاه خورشیدی از طرح ماژول ابتکاری استفاده کرده ‌است. از ماژول‌های خورشیدی مونو کریستالی با بازده بالا و پیشرفت در نگهداری پروژه، که جهت اطمینان از هزینه کم در تولید برق استفاده شده‌اند.

شماره 1 : پارک خورشیدی صحرای تنگر (Tengger Desert ) ، چین

پارک خورشیدی تنگر واقع در Zhongwei در نینگشیا، لقب “دیوار بزرگ خورشیدی” را به خود گرفته ‌است. این پارک خورشیدی 1200 کیلومتر از صحرای 36،700 کیلومتری تنگر را پوشش می‌دهد و 3.2٪ از منطقه خشک منطقه را اشغال کرده‌ است. پارک خورشیدی صحرای تنگر در حال حاضر بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان است.

این نیروگاه 1،547 مگاواتی متعلق به شبکه ملی چین و شرکت منبع تغذیه Zhongwei است. ساخت و ساز آن در سال 2012 آغاز شد و در سال 2017 به بهره‌برداری رسید. این پارک خورشیدی، انرژی بیش از 600000 خانه را تأمین می‌کند.

3 دیدگاه دربارهٔ «بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان کجاست؟»

 1. توسعه نیروگاه های خورشیدی این نعمت بینهایت وبی پایان خداوندی انرزی های غیر فسیلی مانند خورشیدی وبادی در سطح جهان بویزه کشورهای پیشرفته وتوسعه یافته باعث کم شدن مصرف نفت وذغالسنگ وحتی نیروی اتم گردیده هست وبسیار برای بشریت مفید می باشد امید هست با توسعه واستفاده گسترده از ان بشریت بتواند اب وهوای بهتری برای اینده خود داشته باشد

 2. متاسفانه در کشور ما با این قیمت پایین برق سرمایه گذاری در جهت تولید برق خورشیدی مقرون به صرفه نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا