۴ مورد از بزرگترین کارخانه های باتری

ایلان ماسک امروزه یکی از اساسی ترین خبرساز‌ها در حوزه تکنولوژی است. به تازگی از او خبری تحت عنوان تاسیس بزرگترین کارخانه باتری در جهان در جنوب پایتخت آلمان منتشر شده است.

خبرهای اساسی و بزرگ، گاهی باعث می شود که افراد علاقمند به موضوعات تکنولوژی و عاشقان تخصص در حوزه باتری، به دنبال بزرگ ترین کمپانی های باتری بگردند. نتیحه جستجو به ما خواهد فهماند که ادعای ایلان ماسک در مقابل چه کسانی قرار خواهد گرفت.

علاوه بر بررسی موضوع خبری تاسیس بزرگ ترین کمپانی ساخت باتری، شناخت کارخانه های بزرگ و رده اول موضوعی است که هر شخص علاقمند و محقق در این زمینه را هیجان زده می کند.

ما در این بخش برای چندین برابر کردن هیجان شما به بررسی چهار عدد از بزرگ ترین کارخانه های صنعت باتری خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

بزرگترین کارخانه باتری

بنا بر گزارشی از سوی ایلان ماسک در اواخر سال 2020، وی گفته است که  قصد دارد بزرگترین کارخانه باتری در جهان را تاسیس کند. این تاسیس در منطقه ای جنگلی صورت خواهد کرد که ظرفیت برابر با 250GW را به صورت سالانه فراهم خواهد کرد.

ایلان ماسک مدیر عامل تسلا، پیش از اعلام در رابطه با تاسیس بزرگترین کارخانه تولید باتری گفته بود که قصد دارد در طی سه سال آینده قیمت باتری را به مقدار یک دوم کاهش دهد. هدف او از این کار مقرون به صرف کردن خودروهای ویژه ای همانند تسلا تلقی شده است.

در واقع آن چیز که ماسک در سخنان خود از آن ادعا کرده است ظرفیتی 100GW دارد که او امید خود را برای ظرفیت بالای 200 یعنی 250GW در سال برنامه ریزی کرده است.

طبق گزارشات ارائه شده تا سال 2050 قرار است ایده ماسک به طور کامل بر بازار مسلط شود حتی اگر دو سوم خودروها همچنان در صدد استفاده از موتورهای سنتی با احتراق بنزینی باشند.

همچنین پیش بینی هایی در زمینه سهام بازار خودرو تا سال 2025 وجود دارد که به احتمال زیاد سهم بازار تا سال 2035 برای ایده اصلی ماسک، دو برابر خواهد شد.

بزرگترین کارخانه باتری در جهان تسلا

بر اساس گزارشات و مطالب ارائه شده از سوی منابع معتبر، 91 هکتار زمین برای ساخت بزرگترین کارخانه باتری در نظر گرفته شده است. این موضوع با انتقاد فعالان محیط زیست مواجه شد که در نتیجه ایلان ماسک، ایده عاری شدن از استفاده از سوخت بنزینی را به آنان وعده داد.

گزارشاتی نیز مبتنی بر ایجاد 40 هزار شغل به واسطه این کارخانه بزرگ وجود دارد.

جالب است بدانید که هنوز قطعیت های دقیقی برای مجوز اجرای چنین پروژه ای از سوی برخی منابع تایید نشده است. با این حال باید این ایده را بزرگترین کارخانه باتری در جهان تلقی کرد.

کارخانه های پیشرو در صنعت باتری

سوای از بزرگترین ادعای ساخت کارخانه باتری، به طور کلی چهار کمپانی پیشرو در حوزه فناوری باتری و لیتیوم در جهان وجود دارد.

اگر چه ممکن است بیشتر افراد نام کمپانی تسلا را به عنوان یک پیشگام در این صنعت بدانند. اما باید بدانید که در یک جریان نسبتا مستقل، 4 کمپانی وجود دارد که در سطح بالایی از تولید باتری قرار دارند.

از این کارخانه ها نیز به طور مجزا به عنوان بزرگترین کارخانه باتری نام برده می شود:

  1. Ganfeng Lithium
  2. Panasonic
  3. Livent
  4. Contemporary Amperex Technology Limited (CATL)

در ادامه به بررسی هر کدام از این ابر کارخانه های تولید باتری در جهان خواهیم پرداخت.

 بزرگترین کارخانه باتری در جهان گانفنگ

Ganfeng Lithium به عنوان بزرگترین کارخانه باتری و تولید کننده لیتیوم

کمپانی Ganfeng Lithium به همراه شرکت هایی چون Tianqi Lithium ،SQM ،Albemarle و Livent بیش از 70 درصد از عرضه لیتیوم در جهان را کنترل و هدایت می کنند.

گانفنگ در سال 2000 تاسیس شده است. این شرکت به عنوان سومین تولید کننده و در رده بزرگترین کارخانه باتری در جهان شناخته می شود.

این شرکت چینی یک زنجیره تولید باتری لیتیوم یون را در جهان به خود اختصاص داده که شامل توسعه منابع لیتیوم:

  • تصفیه و پردازش در سطح 75 درصدی
  • تولید باتری در سطح 17 درصدی
  • و بازیافت باتری در سطح 8 درصدی می شود.

گانفنگ علاوه بر چین در کشورهایی چون استرالیا، آرژانتین، ایرلند و مکزیک دارای ردپای اقتصادی گسترده ای است.

ظرفیت تولید Ganfeng به عنوان بزرگترین کارخانه باتری در جهان برابر با 100 هزار تن در سال 2020 است که قصد دارد آن را تا سال 2025 به دو برابر افزایش دهد.

 بزرگترین کارخانه باتری در جهان پاناسونیک

Panasonic به عنوان بزرگترین کارخانه باتری و شریک قدیمی کمپانی تسلا

پاناسونیک ژاپن بیش از 100 سال سابقه تولید دارد. این کمپانی در رده بندی جهانی در حوزه باتری EV (همان سیستمی که ایلان ماسک در جهت ارتقای آن است)، رتبه سوم تامین کننده را از آن خود کرده است.

پاناسونیک بر اساس طبقه بندی های جهانی یک تولید کننده ویژه باتری لیتیوم یون (Tier 1 lithium-ion battery) شناخته می شود.

ارتباط ویژه پاناسونیک با تسلا از سال 2014 شروع شد. این کمپانی به همراه تسلا و Giga Nevada سعی در تولید بزرگترین کارخانه باتری در جهان را دارد. همان پروژه ای که ایلان ماسک ایده اش را ارائه داده است.

تا به امروز، پاناسونیک تنها تامین کننده باتری های لیتیوم یون برای خودروهای الکتریکی تسلا در ایالات متحده محسوب می شده است. این موضوع حتی در جذب مشتری، پاناسونیک را به فراتر از تسلا نیز کشانده است.

اخیرا یک همکاری ساخت از سوی تویوتا در ژاپن برای تامین 500 هزار دستگاه الکتریکی تا سال 2022 شکل گرفته است.

Livent به عنوان بزرگترین کارخانه باتری که تمرکز ویژه بر نسل جدید باتری دارد

کمپانی Livent در سال 2018 از شرکت FMC مستقل شد. سابقه کار این شرکت در فیلادلفیا به دهه 1940 برمی گردد.

در مقایسه با سایر بزرگان باتری غیر لیتیوم در غرب، یعنی Albemarle و SQM، کمپانی Livent یک شرکت متمرکز روی باتری لیتیوم و نسل جدید است.

شرکت Livent به زعم رابطه با تسلا، بسیار شناخته شده است. زیرا به عنوان بزرگترین کارخانه باتری و یکی از تامین کنندگان هیدروکسید لیتیوم محسوب می شود.

قرارداد همکاری با تسلا در سال 2020 قرار بود تمام شود. اما بنا بر گزارشاتی این قرارداد ممکن است تا سال 2022 و حتی بیشتر تمدید شود.

 بزرگترین کارخانه باتری در جهان سی ای تی ال

CATL به عنوان بزرگترین کارخانه باتری در مقام دومین تولید کننده باتری در جهان

این کمپانی پس از LG Chem قرار دارد که با تولید باتری Tier 1 به گروه منتخب LG Chem ،Panasonic ،Samsung SDI Tesla ،SK Innovation و AESC به عنوان بزرگترین کارخانه های تولید باتری پیوسته است.

در حال حاضر نرخ تولید سالانه این کمپانی برابر با 250 هزار EVS است. باید بدانید که این شرکت در جریان کووید-19 دچار ریزش هایی شد که در اکتبر 2020 به نسبت سال گذشته توانست 105 درصد به بازدهی خود به عنوان برزگترین کارخانه باتری EV بیافزاید.

و در نتیجه…

باید بدانید که سوای از ادعای ایلان که پشتوانه ای عمیق نیز در رابطه با بزرگترین کارخانه باتری دارد، چهار شرکت بزرگ دیگر هستند که در حال حاضر نه از منظر رتبه بندی کلی، بلکه از نگاه صنعت اختصاصی در جایگاه ویژه ای قرار دارند.

نکته جالب این است که فراتر از نام شرکت های ذکر شده، ده ها تولید کننده باتری لیتیوم دیگر در جهان وجود دارد. آنها در حال رشد سریع برای رقابت و ارائه خدمات در سطح جهانی هستند.

بسیاری از شرکت های تولید باتری شاید ناشناخته باشند. اما باید به امید آنچه که بزرگترین ایده پردازان دنیا مطرح کرده اند، به زودی به جهانی عاری از آلودگی های زیست محیطی پا بگذاریم.

منبع: industryeurope  globalxetfs

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا