باتری یو پی اس دیتاسنتر

استفاده از فناوری لیتیوم یون در باتری یو پی اس دیتاسنتر

در این مقاله قصد داریم در مورد نقش فناوری لیتیوم یون در باتری یو پی اس دیتاسنتر ها صحبت کنیم ، همانطور که می دانید این روزها سرویس دهنده های دیتا سنتر در سراسر دنیا در حال تنظیم و پیاده سازی برنامه هایی جهت پشتیبانی از تکنولوژی ارتباطی 5G  ، پخش آنلاین ، وسایل نقلیه متصل به شبکه و اتصال وسایل مختلف به اینترنت اشیا (IoT) هستند.

با نگاهی به رشد انجام شده در این مسیر پی خواهیم برد جامعه به داده ها نیاز روز افزون دارد و خود این موجب افزایش تقاضا برای وجود انرژی الکتریکی مطمئن و پایدار است.

در نتیجه سیستم های یو پی اس مراکز داده نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی دارند ، چرا که از داده هایی که در مشاغل ، حمل و نقل ، امور مالی ، آموزشی و سیستم های امنیتی یک کشور در حال تبادل هستند محافظت می کنند.

هزینه قطع برق در مراکز داده دنیا حداقل ده ها هزار دلار در دقیقه است ، که می توان برای مثال به یک نمونه از آن در سال 2016 که برای شرکت هواپیمایی Delta Airlines اتفاق افتاده است اشاره کرد که به دلیل از دست دادن داده ها ، 150 میلیون دلار ضرر را متحمل شده است.

در این زمان ، اپراتورهای فنی مراکز داده بیشترین فشار را تحمل می کنند تا بتوانند در کمترین زمان مشکل را برطرف کرده و از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کنند.

مزیت باتری های لیتیوم یون در مقایسه با باتری های VRLA

 

فن آوری باتری لیتیوم – یون (Li-ion) این پتانسیل را داراست که با ادغام در سیستم های UPS ، ارزشی بزرگ را ایجاد کند. در حالت سنتی ، سرویس دهنده های مراکز داده از باتری های اسید سرب استفاده کرده اند. باتری های لیتیوم-یون دارای چگالی توان بالا(حداکثر 6 برابر بیشتر از VRLA) هستند که می توانند حدود 20 سال عمر کنند.

باتری یو پی اس دیتاسنتر

کاهش هزینه ها با انتخاب صحیح باتری

همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری این نوع باتری بسیار پایین تر از حالت سنتی است و می توانند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کنند و بار بیشتری را در مدت زمان کمتر شارژ کننذ. و این به معنای بازیابی سریعتر خواهد بود.

کاهش هزینه فضای عمرانی و زیرساخت

با نگاهی کلی به سیستم باتری های Li-ion ، ساده ترین و مهم ترین تفاوت آنها با باتری های VRLA ، کاهش اندازه تا یک سوم و کاهش وزن تا یک ششم باتری های VRLA است.

در نتیجه یک دیتا سنتر می تواند فضای بیشتری را برای سرور یا سایر تجهیزات اختصاص دهد ، می تواند هزینه های فضای عمرانی را کاهش دهد. این روند می تواند صرفه جویی بزرگی را حاصل کند که در هزینه های زیرساخت بسیار اهمیت دارد.

باتری یو پی اس دیتاسنتر

کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

باتری لیتیوم یون همچنین به دلیل طول عمر بالا و کاهش نیازهای نگهداری آن می تواند هزینه های مالکیت را نیز کاهش دهد. و به همین خاطر هزینه های لجستیک کاهش می یابد و از دید فنی طول عمر تجهیزات به دلیل بالا رفتن پایداری بیشتر خواهد شد.

افزایش دسترسی به سیستم با انتخاب صحیح باتری یو پی اس دیتاسنتر

یکی دیگر از مزیت های مهم که توسط فناوری Li-ion حاصل شده است امکان استفاده از تمام توان خود تا درجه حرارت 40 درجه سانتیگراد می باشد. با چنین شرایطی سرویس دهنده های مرکز داده از ذخیره انرژی بیشتری بهره مند می شوند.

مزیت دیگر این تکنولوژی قابلیت شارژ مجدد سریع است که در نتیجه آن دسترسی سیستم بالا خواهد رفت ، مثلا یک باتری Li-ion می تواند تا 75 دقیقه به صورت کامل شارژ شود.

باتری یو پی اس دیتاسنتر

علاوه بر این ، فناوری Li-ion مانیتورینگ پارامترهای باتری را به صورت دقیق و هوشمندانه انجام می دهد. برای سرویس دهنده های مرکز داده ، مزایای آن نظارت و نگهداری پیش بینی شده خواهد بود به طوری که اپراتور می تواند گسترش یا کاهش روند انرژی را تشخیص دهد.

یک نمونه راه اندازی شده جمع و جور در دفتر مرکزی شرکت توتال

در دسامبر سال 2019 دفتر مرکزی جدید شرکت توتال در سنگاپور برای پشتیبانی از سیستم های فناوری اطلاعات سازمانی ماننده فعالیت های تجاری نفت و گاز افتتاح شد. دانستن این موضوع برای شما نیز جالب خواهد بود که این بنا در یک برج اداری در مرکز شهر واقع شده است.

بنابراین یک باتری لیتیوم یون جمع و جور و سبک وزن برای UPS این امکان را فراهم می کند که از فضایی کوچک نهایت استفاده را ببریم. یکی دیگر از مزیت های مهم Li-ion ارتباط صحیح با دیگر فناوری ها است، شما می توانید این فناوری را با سیستم های مدیریت ساختمان ادغام کنید تا به صورت گسترده تر بر روی تجهیزات خود نظارت داشته باشید.

اتصال و تعویض گرم (Hot Plug) برای ابر رایانه توت

شرکت توتال همچنین یک راهکار که شامل استفاده باتری های لیتیون یون و یو پی اس بود و توسط شرکت Saft تهیه شده را در سال 2018 تصویب کرد. هدف از اجرای این راهکار ایجاد نسخه پشتیبان از مرکز داده HPC) High power Computing) شرکت توتال در شهر Pau در جنوب فرانسه بود. این مرکز داده یکی از بزرگترین ابر رایانه های صنعتی جهان است که جهت کمک به مهندسان در بهینه سازی میادین نفت و گاز در تهیه تصاویر سه بعدی ساخته شده است.

باتری یو پی اس دیتاسنتر

این حجم از محاسبات نیازمند یک منبع انرژی ثابت و کانفیگ شده است که از امکان تعویض سریع برخوردار باشد.

برای دستیابی به این هدف شرکت Saft با شریک تجاری خود در زمینه UPS همکاری مشترک داشته است. در این پروژه مقیاس پذیری یک مولفه مهم بوده است ، و هدف تحویل 2 بار 550 کیلو وات در مدت زمان 7 دقیقه با طول عمر 15 سال است.

شرکت توتال همچنین قصد داشت با اجرای این راه حل ، سیستم یو پی اس و باتری متصل به آن را در شبکه تحت نظر بگیرد.

در این طراحی ارتباط الکترونیکی میان باتری Li-ion و کنترل کننده UPS امکان برقراری ارتباط از طریق پروتکل هایی مثل TCP/IP,Modbus,CANopen را فراهم می کند. در نتیجه توتال می تواند شاخص های اصلی عملکرد باتری ها مثل وضعیت شارژ(SOC) ، وضعیت سلامتی (SOH) ، پروفایل دما و تنظیمات هشدارها را به صورت RealTime مشاهده و کنترل کند.

ایمنی و مدت زمان کوتاه اهداف گروه بانکی آلمان بود

در این میان یک سرویس دهنده دیگر استفاده از باتری لیتیوم یون را جهت استفاده از سیستم پشتیبانی خود تصویب کرد و آن گروه بانکی آلمان Sparkasse بود. شرکت Saft با یکی دیگر از تولید کنندگان UPS برای تهیه سیستم های فنی همکاری کرد.

در این پروژه سیستم های UPS طراحی شده قادرند بیش از 2MW را به مدت 15 دقیقه با طول عمر 15 سال فراهم سازند.

آینده تولید سیستم های UPS ادغام شده با باتری لیتیوم یون

امروزه سیستم های مجهز به باتری لیتیوم یون پیشرفته می توانند تا 140 کیلووات انرژی مورد نیاز سیستم های پشتیبانی را در فضایی بسیار کم و وزنی با حدود 380 کیلوگرم تهیه کنند.

باتری یو پی اس دیتاسنتر

در نقشه راه شرکت Saft برنامه هایی برای معرفی نسخه 200 کیلو واتی با همان اندازه و وزن قبلی وجود دارد، با نگاهی به آینده می بینیم که این شرکت در تلاش است طی 5 سال پیش رو اولین نسل باتری های جامد که توان ایجاد انرژی 250 یا حتی 300 کیلو وات را داراست در همان فضای قبل تامین کند.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «استفاده از فناوری لیتیوم یون در باتری یو پی اس دیتاسنتر»

    1. سلام حسین عزیز
      سپاسگذاریم از اینکه نظرتون رو درباره این مطلب با ما و دیگر کاربران باتری بازار به اشتراک گذاشتید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا