واکی تاکی

واکی تاکی | دستگاه بی سیم قابل حمل

واکی تاکی یک دستگاه بی سیم قابل حمل می باشد که قادر است امواج رادیویی را به شکل دو طرفه مخابره نماید. این بی سیم در موقعیت و مکان ‌های مختلف دارای کاربرد های فراوانی می باشد. واکی‌ تاکی تک فرکانس می باشد و به همین دلیل ، عمل فرستندگی و گیرندگی به صورت هم زمان انجام نمی گیرد.
عملکرد این دستگاه به گونه ای است که در یک زمان خاص دستگاه یا در قالب یک فرستنده و یا یک گیرنده عمل می نماید.
قبلا در مورد امواج رادیویی گفته شده و شاید اولین چیزی که به ذهن شما برسد رادیو باشد.

درباره واکی تاکی :

اگر در این جا بخواهیم تفاوت رادیو با بی سیم را بیان کنیم می توانیم به نوع فرکانس مورد استفاده و کاربرد آن اشاره نماییم. تنها گیرنده پیام رادیویی، رادیو ها می باشند در حالی که بی سیم واکی تاکی فرستنده و گیرنده پیام رادیویی می باشد. در حالی که قبلا بیان شد این بی سیم تک فرکانس می باشد به همین دلیل، عمل فرستندگی و گیرندگی همزمان صورت نمی پذیرد.

اصولا رادیو باند فرکانسی FM ، AM ، SW و … را برای دریافت پیام مورد استفاده قرار می دهد. این در حالی است که بی سیم واکی تاکی باند های فرکانسی UHF , VHF را برای ارسال و دریافت پیام در نظر گرفته است. طبق نظریه کارشناسان باند فرکانسی UHF ، LF ، VLF و MF در رسته فرکانس‌های کوتاه امواج رادیویی قرار دارند، که این نوع امواج رادیویی قدرت انتشار و عبور از موانع و معارض را در محیط شهری تا فاصله ۱۵۰۰ متر دارند.

طرز کار :

اگر بخواهیم طرز کار بی سیم واکی تاکی را بیان کنیم به این شکل است که :

 1. در ابتدا پیام صوتی مبدا ، به وسیله دستگاه بی سیم تبدیل به امواج رادیویی شده و سپس در فضا انتشار می یابد.
 2. در مرحله دوم این امواج به دستگاه بی سیم گیرنده ارسال می شود، سپس توسط دستگاه گیرنده دریافت و آنالیز می شود.
 3. در آخر به وسیله پروگرام دستگاه بیسیم واکی تاکی توسط بلندگو پخش می شود.

با توجه به بررسی های انجام شده نتیجه گرفتیم که بی سیم واکی تاکی و رادیو هر دو با امواج رادیویی کار می‌کنند. قابل ذکر است که در عین حال تفاوت ‌های زیادی نیز میان آنها به چشم می خورد.

واکی تاکی

در ادامه مطلب می خواهیم به تاریخچه ظهور بی سیم واکی تاکی و همچنین رقابت با تلفن همراه در سازمان‌ ها و شرکت ها بپردازیم.

تاریخچه ظهور بی سیم :

طبق بررسی های انجام شده توسط کارشناسان و نظریه آن ها در مورد تاریخچه اولین واکی تاکی جهان گفته شده که اولین بی سیم واکی‌تاکی در جنگ جهانی دوم و در اندازه های بزرگ و سنگین اختراع گردیده است. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی امروزه شاهد واکی‌ تاکی هایی در دست مردم هستیم که به اندازه یک گوشی تلفن همراه معمولی می ‌باشند. این مدل واکی تاکی به راحتی قابل حمل و سبک بوده و دارای امکانات بسیار و متنوعی نیز می باشند.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که ظهور تلفن همراه باعث کم رونق شدن بازار برخی تکنولوژی ها مثل کامپیوترها و لپ تاپ ‌ها شده است. امکاناتی که تلفن‌ های همراه هوشمند در اختیار کاربران خود قرار می دهند بسیار فراوان است از این رو در بازار از برخی لوازم الکترونیکی پیشی گرفته اند.
با توجه به تمام مطالب بالا قابل ذکر است که هنوز بی سیم واکی تاکی ها بازار و محبوبیت خود را در میان بهره ‌برداران از دست نداده اند. امروزه شاهدیم که با پیشرفت تکنولوژی در تلفن همراه، تکنولوژی واکی تاکی ها نیز در حال رشد و ارتقا می باشند.

واکی تاکی ها که در حال حاضر وارد بازار می شوند دارای امکانات پیشرفته و آپشن های منحصر بفردی هستند که مدل‌ های جدید آنها امکانات پیشرفته تری نسبت به دوره های قبلی آنها دارا می باشند.

استفاده از واکی تاکی در سازمان ‌ها و شرکت ‌ها :

در این جا می خواهیم بررسی کنیم که چرا سازمان ‌ها و شرکت‌ های دولتی و خصوصی بجای واکی تاکی تلفن همراه را به کار نمی برند؟ اگر بخواهیم دقیق بررسی کنیم نتیجه می گیریم که برای مکالمه با تلفن همراه به ازای هر دقیقه باید هزینه ی بالایی را متحمل شد.

اکنون این نکته را در نظر داشته باشید که در یک سازمان بزرگ برای هماهنگی میان پرسنل، چندین تماس در طول روز انجام گرفته و چه هزینه ای را برای سازمان در بر می گیرد. مشکل دیگری که ممکن است در حین استفاده از تلفن همراه به وجود آید آنتن دهی آن می باشد. تلفن همراه با امواج الکترومغناطیسی کار می کند برای ایجاد تماس و شروع مکالمه باید به شبکه سراسری مخابرات وصل باشد.

در حال حاضر در کل کشور پوشش دهی تلفن همراه وجود دارد ولی با این حال ممکن است بعضی مناطق فاقد پوشش دهی موبایل باشند. این در حالی است که واکی تاکی نیاز ندارد به آنتن ، دکل ، دستگاه فرستنده مادر متصل باشد و از امواج رادیویی UHF برای کار کردن استفاده می کند.

در کل واکی تاکی دچار نویز ، پارازیت و قطعی نمی شود و شما قادرید به آسانی در مکان هایی که تلفن همراه آنتن ندارد،از آن استفاده کنید.تلفن همراه، تنها دو نفر به طور همزمان می‌توانند از آن استفاده نمایند. این در حالی است که شما قادرید با این دستگاه بی سیم بطور همزمان با تعداد نامحدود افراد ارتباط برقرار نمایید.

موارد ذکر شده یکی از مهمترین مزایایی می باشد که واکی تاکی توانسته در سازمان‌ ها محبوبیت خود را همچنان حفظ کند.
به همین جهت از این دستگاه بی سیم برای هماهنگی میان پرسنل اداری ، اجرایی و لجستیکی سازمان استفاده می نمایند.

مزایای استفاده از واکی‌ تاکی مجاز :

همان طور که در بالا از تاریخچه بی سیم گفته شد و اولین و حتی جدیدترین واکی تاکی ها معرفی شدند، در ادامه می خواهیم به طور خلاصه از مزایای واکی تاکی مجاز بگوییم :

 1. آسانی و راحتی مکالمه بدون نیاز به نصب و راه‌ اندازی تجهیزات جانبی مانند دکل، آنتن و هر گونه فرستنده مادر تنها با فشار دادن یک دکمه ( PTT )
 2. مشکلاتی از قبیل تاخیر در ارسال صدا، آنتن ‌دهی و قطع مکالمات در واکی تاکی وجود ندارد.
 3. وسیله ارتباطی در جهت برقراری ارتباط گروهی بین تمامی افراد و پرسنل جهت ست شدن و ارتباط بین پرسنل اداری و اجرایی با کمترین هزینه.
 4. عدم وجود محدودیت در تعداد دستگاه.
 5. واکی تاکی مجاز بدون داشتن هر گونه مجوزی در کلیه اماکن عمومی ، قابل استفاده همگان میتواند باشد.

واکی تاکی

کاربرد واکی ‌تاکی :

دستگاه واکی‌ تاکی مجاز، قابل استفاده برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی، ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بدون نیاز به هرگونه مجوزی می باشد. قابل ذکر است که برای استفاده نیاز به نصب هرگونه آنتن و دکل و هزینه جهت نصب و راه اندازی نمی باشد.

الف) ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی

شامل تمامی سازمان ‌ها ، نهاد ها ، ارگان‌ ها و ادارات دولتی مانند : نیروی انتظامی ، راهنمایی و رانندگی ، اورژانس ، نیروهای نظامی و … می باشند.

ب) اشخاص حقیقی و حقوقی

شامل تمامی هتل‌ ها ، بیمارستان‌ ها ، پارکینگ‌ های طبقاتی ، رستوران ‌ها ، تالار ها ، مجتمع‌ های تفریحی و توریستی ، مراکز خرید ، هایپر مارکت‌ ها ، کارخانجات ، انبار‌ ها ، کارگاه‌ های تولیدی ، پروژه‌ های عمرانی ، کارگاه‌ های ساختمانی ، تور های تفریحی / زیارتی / سیاحتی ، برگزار کننده و هماهنگی مراسم تشریفاتی / مذهبی ، طبیعت گردی ، off road و … می باشند.

خصوصی سازی ارتباط با واکی تاکی :

هر یک از این دستگاه های مجاز ۱۶ تا ۳۵ کانال مجزا را دارند که در هر کانال شما قادرید با تعداد افراد نامحدود ارتباط برقرار نمایید. برای خصوصی سازی تماس‌ های خود باید در بی سیم واکی تاکی که دارای صفحه نمایش می باشد به صورت دستی کد های RX و TX را فعال نموده تا در فرکانس شما اشخاص دیگری تداخل مکالمه نداشته باشند. چنان چه بی سیم واکی تاکی فاقد صفحه نمایش باشد، می توانید از طریق پروگرام کدها را فعال کنید.

استانداردهای دستگاه واکی تاکی :

طبق بررسی های انجام شده جدیدترین مدل ‌های بی سیم واکی تاکی دارای استاندارد IP55 می باشند. که از این مدل بی سیم واکی تاکی با عنوان مقاوم در برابر گرد و غبار ، ضربه و رطوبت نام برده شده است. دارا بودن این استانداردها در بعضی از شرایط برای انواع واکی تاکی لازم و ضروری است.

برای مثال می توان اشاره نمود به دسته ای از واکی تاکی ها که به آنها بیسیم کارگاهی گفته می شود و یا دسته دیگری که از آنها به عنوان بی سیم آفرود یا گردشگری نام می بریم. این نوع بی سیم به طور مداوم در شرایط گرد و غبار ، ضربه و حتی رطوبت قرار دارند، در نتیجه به هر مقدار که استاندارد IP دستگاه افزایش یابد، مقاومت دستگاه نیز افزایش پیدا می کند.

امکانات بی سیم واکی تاکی مجاز :

در این جا می خواهیم به امکانات بی سیم مجاز اشاره کنیم :

 1. مجهز بودن به امکاناتی از قبیل رادیو و چراغ قوه.
 2. داشتن آنتن بلند در بعضی از مدل های واکی تاکی که این آنتن های بلند باعث افزایش برد دستگاه می شوند ( آنتن بلند قدرت ارسال و دریافت فرکانس در دستگاه بی سیم واکی تاکی را افزایش می دهد ) .
 3. داشتن صفحه نمایش در برخی از مدل ها، که امکان دسترسی به منو های دستگاه را میسر کرده، و می‌توان کد گذاری دستگاه را به صورت دستی انجام داد.
  همچنین بر روی صفحه نمایش میزان ذخیره باتری و موارد مورد نیاز استفاده از دستگاه بی سیم واکی تاکی قابل مشاهده می باشد.
 4. امکان شارژ در بعضی از مدل های واکی تاکی با شارژ فندکی خودرو ، پاور بانک و آداپتور و کابل USB ، که از این رو می توان از آن ها در سفر اکیپ های طبیعت گردی و یا گروه های آموزشی بسیار استفاده نمود.
 5. یکی دیگر از امکانات بی سیم واکی تاکی مجاز، سیستم پخش صدا توسط بلندگوی دستگاه بصورت صدای واضح و شفاف و قابل تنظیم می باشد.
  در صورت لزوم برای عدم پخش صدای بلندگو در محیط و یا خصوصی سازی مکالمات می توان هندزفری بادیگاردی بی سیم را مورد استفاده قرار داد.

خرید اینترنتی :

شما برای خرید اینترنتی این بی سیم می توانید به عرضه کننده معتبر که دارای پروانه خرید و فروش تجهیزات رادیویی از سازمان تنظیم مقررات میباشد ، مراجعه نمایید.
توجه داشته باشید که در سایت عرضه کنندگان معتبر حتما به دارار بودن نشان ثبت ملی و نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه بانکی امن دقت لازم را بفرمایید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا