کاربرد پاور بانک

پاور بانک چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره ما دارد ؟

این مقاله یک راهنمای کامل در مورد پاور بانک می باشد که در آن در مورد ساختار این منبع انرژی و روشی که با آن می توان بهنرین مدل را انتخاب نمود می پردازیم. با ما همراه باشید تا در این مورد اطلاعات کافی را کسب کنید و ضرورت استفاده از یک پاور بانک را بدانید.

عملکرد پاور بانک چگونه است ؟

یک پاور بانک را می توان نوعی خاص از یک باتری در نظر گرفت که درون یک مدار الکتریکی با شارژ مشخصی قرار داده شده است. با کمک این منبع ذخیره انرژی می توانید به راحتی انرژی الکتریکی را ذخیره نموده و هرگاه نیاز شد برای شارژ دستگاه تبلت یا گوشی خود استفاده نمایید. به همین علت امروزه می توان گفت استفاده از آن متداول شده و به عنوان یک وسیله ضروری همراه کاربران انواع موبایل و تبلت و پخش کننده ‌های پرتال شناخته می شود.

معمولاً از پاوربانک ها برای شارژ دستگاه هایی استفاده می شود که دارای پورت های usb هستند، که برخی از آن ها عبارتند از :

 • اسپیکرهای پرتابل
 • سیستم های GPS
 • پلیرهای MP3
 • تلفن های هوشمند
 • تبلت ها

البته همیشه به میزان شارژ پاوربانک خود دقت نمایید و فراموش نکنید آن را شارژ کنید.

اجزاء تشکیل دهنده :

تمامی پاور بانک ها به طور معمول دارای یک مینی سوکت USB هستند که در ذخیره کردن انرژی و شارژ شدن آن ها کاربرد دارد و به این وسیله انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کند. شما می توانید به وسیله برق شهری یا کامپیوتر این وسیله شارژ نمایید. فقط کافی است کابلی که در جعبه آن قرار دارد را استفاده کنید تا ارتباط بین برق شهری و پاوربانک برقرار شود.

در نتیجه شما می تواند روی بدنده پاوربانک خود دو نوع درکاه ببینید :

 • یک مینی پورت یو اس بی
 • یک پورت یو اس بی

شما ممکن است پورت های دیگری را بسته به مدل دستگاه خود روی آن مشاهده نمایید.

در کل وجود این دو نوع پورت یکی از موارد ضروری روی همه پاوربانک هاست.

پاور بانک چیست

ظرفیت ‌ذخیره انرژی پاور بانک :

در واقع ظرفیت این دستگاه برابر است با مقدار انرژی الکتریکی که در آن ذخیره می شود و با واحد میلی آمپر سنجیده می شود. این ظرفیت باعث می شود که شما بتوانید با آن دستگاه های متفاوتی را شارژ کنید. فرض کنید که شما از یک پاوربانک 1500 میلی آمپری استفاده می کنید، در این صورت می توانید یک گوشی هوشمند با یک صفحه متوسط را شارژ کنید. برای شارژ نمودن تبلت و گوشی های هوشمند بزرگتر حتماً باید از پاوربانکی با ظرفیت ذخیره انرژی بالاتر استفاده کنید و اگر از همین پاوربانک استفاده می کنید، باید آن را چند بار شارژ نمایید. مثلاٌ برای دستگاه هایی که نیاز به شدت جریان بیشتری دارند، برای شارژ کامل باید از ظرفیت های بزرگتری استفاده کنید که عبارتند از:

 • 8000 میلی آمپر ساعت
 • 10000 میلی آمپر ساعت
 • 12000 میلی آمپر ساعت یا بیشتر

مدت زمان استفاده :

معمولاً کاربرانی که از پاوربانک استفاده می کنند، معمولاً این سؤال را می پرسند که مدت زمان استفاده از پاور بانک چقدر است ؟ برای این که به این سؤال پاسخ دهیم باید به دو نکته توجه کنیم، که عبارتند از :

 1. تعداد دفعات شارژ و دشارژ یا همان یا Lifetime به میزان زیادی روی این مسأله تأثیر دارد.
 2. چه مدت زمان شارژ در پاوربانک بدون استفاده باقی می ماند.

البته میزان و مدت زمانی که یک پاور بانک انرژی می دهد به برند آن نیز بستگی دارد.

معمولاً اگر پاوربانک مشکلی نداشته باشد باید به مددت 3 الی 6 ماه بدون اینکه شارژ آن کم شود، آن را نگه دارد که در برند های بی کیفیت 4 الی 6 هفته بیشتر نیست. هرچه این مدت زمان بیشتر باشد شما باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید. حال آنکه این زمان به نحوه استفاده شما دارد.

خرید یک شارژر همراه با ظرفیت و مدل بالاتر به هزینه بیشتری احتیاج دارد.

حال آنکه شما از آن در مدت زمان کوتاه و مدام استفاده می کنید نیاز به پرداخت هزینه زیاد برای ظرفیت های بالا ندارید.

البته نکته مهمی که نباید از آن غافل شوید این است که شما باید از پاور بانک خود در شرایط مطلوب و دمای معمولی نگهداری کنید. زیرا دما و شرایط نگهداری تأثیر مستقیمی روی آن دارد. مثلاً دمای بالا یا خیلی پایین در دراز مدت باعث می شود روی تخلیه شارژ آن و همچنین ظرفیت آن تأثیر منفی داشته باشد و پاوربانک شما صدمه ببیند.

ظرفیت پاوربانک

با یک بار شارژ پاوربانک چند بار می توان دستگاه را شارژ کرد  ؟

در واقع این موضوع به میزان زیادی به میزان استفاده بستگی دارد؛ برای مثال فرض کنید که شما یک گوشی به ظرفیت باتری 1500 میلی آمپر دارید. در ادامه به جای اینکه ادعای غیر واقعی را به شما نشان دهیم با یک محاسبه علمی یک تخمین محافظه کارانه خواهیم زد. فرض کنید شما از یک پاوربانک استفاده می کنید که می تواند تا 80 درصد شارژ و تخلیه شارژ انجام دهد. برای محا سبه تعداد دفعات شارژ گوشی با این پاوربانک که دارای ظرفیت 6000 آمپری است را می توان به صورت زیر محاسبه نمود :

تعداد دفعات=ظرفیت پاوربانک*نرخ توانایی تخلیه شارژ / ظرفیت گوشی یا دستگاه شارژ شونده

2.5=6000*0.8*0.8/1500

به طور کلی می توان گفت یک پاوربانکی که 6000 میلی آمپر ساعت شارژ دارد، می تواند 2 بار و نیم یک گوشی 1500 میلی آمپر ساعتی را شارژ نماید.

با استفاده از همین فرمول می توانید محاسبه کنید که به شارژر همراهی احتیاج دارید.

لطفاً در ارتباط با این موضوع نظر خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا