اهم متر چیست ؟

در بحث اهم متر چیست به بررسی یکی از انواع مختلف کنتور یا مقیاس سنج ها برای آزمایش دستگاه های الکترونیکی- آزمایشگاهی خواهیم پرداخت.

در آزمایشگاه الکترونیکی، تجهیزاتی همچون آمپر متر، اهم متر، ولت متر و مولتی متر وجود دارد که هر کدام از این ابزار ها، برای اندازه گیری واحد های اساسی طراحی شده اند.

آزمایش مدار، ولتاژ و جریان برای بررسی اتصالات سیمی از جمله آزمایش های الکترونیکی محسوب می شود.

یک تکنسین ماهر با شناخت مفهوم کارکرد در بررسی مدار، ولتاژ و جریان، بسیاری از کارها و فعالیت های آزمایشی را بدون دردسر انجام خواهد داد.

در این بخش شناخت دقیق اهم متر، بررسی اجمالی کارکرد آن در مدار و سایر کاربردهایش در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اهم سنج یا اهم متر چیست؟

در پاسخ به سوال اهم متر چیست باید بنا بر تعاریف رایج، آن را نوعی دستگاه الکتریکی معرفی کرد که به طور عمده برای محاسبه مقاومت الکتریکی مدار استفاده می شود.

در علوم الکتریکی، اهم واحد مقاومت نام دارد. میزان مقاومت یک جسم در برابر جریان، مقاومت الکتریکی خوانده می شود.

انواع مختلفی از کنتورها با سطح حساسیت های گوناگون با نام های میکرو، مگا و میلی اهم در آزمایشگاه وجود دارد.

به طور معمول میکرو اهم متر ها برای محاسبه مقاومت بسیار کم اما با دقت بالا در جریان آزمایش های خاص استفاده می شوند. این نوع از اهم متر، در تماس های پیوندی بین اتصالات کاربرد ویژه ای دارد.

میکرو اهم متر یا همان اهم سنج، یک دستگاه قابل حمل است. این دستگاه برای محاسبه جریان، ولتاژ و همچنین آزمایش دیودها استفاده می شود.

کنتورهای آزمایشگاهی از نوع اهم متر شامل چندین انتخابگر برای تعیین عملکرد ترجیحی هستند.

برخی از کنتورها برای تعیین عملکرد، به شکل اتوماتیک محدود شده اند. به طور مثال، مگا اهم متر به طور عمده برای محاسبه مقادیر مقاومت بالا استفاده می شود. همچنین میلی اهم متر برای محاسبه مقاومت کم با دقت بالا برای تایید مقدار مدار الکتریکی بسیار مفید و مورد استفاده است.

اهم متر پیستو انواع آن

چگونگی استفاده از اهم متر

بدون شک بعد از پاسخ به سوال بحث اهم متر چیست ، شناخت نحوه استفاده از این دستگاه اهمیت پیدا می کند.

اهم متر از یک سوزن و دو سر تست یا آزمون تشکیل شده است. انحراف سوزن، قابلیتی است که می توان با آن جریان باتری را کنترل کرد.

در ابتدا می توان دو لید تست)آزمایشی( دستگاه را برای محاسبه مقاومت مدار الکتریکی، در حالت کوتاه (short) در نظر گرفت.

اهم متر چیست و چگونگی کار آن

در حالت کوتاه می توان برای عملکرد مناسب دو سر آزمون را در یک محدوده ثابت تغییر داد. هنگامی که سوزن به بالاترین نقطه در مقیاس متریک بازگردد، جریان در بیشترین حالت قرار دارد.

در واقع در زمان آزمایش مدار، پس از تست، باید لیدهای آزمون کنتور را جدا کرد. زیرا به محض اتصال دو لبه تست به مدار امکان تخلیه باتری قطعی است.

در زمانی که شرایط باعث کوتاه شدن آزمایش می شود، باید رئوستات یا دستگاه تنظیم جریان های متغیر برق، تنظیم مجدد شود. در این حالت می توان سوزن را به پایین ترین موقعیت یعنی صفر، تغییر حالت داد.

انواع اهم متر بر اساس کاربرد

در جواب سوال اهم متر چیست می توان اهم سنج را بر اساس کاربرد نیز تعریف کرد. در این تعریف اهم متر به سه نوع تقسیم بندی از لحاظ کاربرد تقسیم می شود:

  • اهم متر سری
  • اهم متر شنت
  • اهم متر چند دامنه

در ادامه به توضیح هر کدام از انواع بالا خواهیم پرداخت.

1.     اهم متر سری

در روش استفاده از اهم متر در حالت سری، مولفه هایی که می خواهیم اندازه گیری کنیم می توانند به طور سری به دستگاه متصل شوند.

در این نوع از حالت اندازه گیری هرگاه مولفه ها صفر باشند، جریان عظیمی از طریق کنتور برای جاری شدن در مسیر مدار وجود خواهد داشت. در این حالت، می توان مقاومت سری را اصلاح نمود.

هر زمان که دستگاه اندازه گیری از مدار جدا شود، مقاومت به جریان نامحدود در مدار تبدیل می شود. هنگامی که جریانی وجود ندارد و با عدد صفر مواجه هستیم، کنتور مقاومت، حالت بی نهایت را نشان می دهد.

نکته مهم در اهم متر سری این است که هر زمان مولفه های اندازه گیری به صورت سری با مدار اتصال داشته باشند، مقاومت آن مدار بیشتر خواهد بود.

اهم متر چیست و چگونگی کار در نوع موازی

2.     اهم متر شنت

اتصال اهم متر از نوع شنت را باید بر اساس مولفه های موازی با باتری محاسبه کرد. از این نوع مدار برای محاسبه مقاومت کم ارزش استفاده می شود.

در این روش استفاده از اهم متر، هنگامی که مقاومت صفر باشد، جریان موجود در دستگاه نیز صفر است. این نوع از مقاومت در مقیاس جهت چپ یا کوتاه و همچنین در مقیاس بی نهایت در جهت راست، جریان خاصی ندارد. شاید در پاسخ به اهم متر چیست باید این مورد را برای استفاده های محدود و خاص در نظر گرفت.

اهم متر پیست و انواع عملکرد آن

3.     اهم متر چند دامنه

در میان انواع اهم مترها از نظر کاربرد، اهم متر چند دامنه یا اهم سنج چند برد، کاربرد فراوانی دارد.

این کنتور، شامل یک تنظیم کننده است. در واقع در این نوع از اهم متر، دامنه متریک را می توان با توجه به نیاز مدار یا تشخیص تکنسین طراح مدار، تنظیم کرد.

و در آخر…

ما در اینجا سعی کردیم در پاسخ به پرسش اهم متر چیست با ارائه انواع اهم سنج از نظر کارکردی، شما را با آن در سطح کلی آشنا کنیم.

همان طور که متوجه شدید اهم متر یک دستگاه اندازه گیری مقاومت در اتصالات مدار های الکتریکی محسوب می شود. باید بدانیم از آن جایی که استفاده از ابزار آزمایشگاهی نیازمند تخصص و مهارت است، نمی توان تنها به آن چه که در این بخش گفته شد، بسنده کرد.

در حقیقت در این مقاله، ما سعی کردیم که یک شناخت کلی و مفید از یک دستگاه کاربردی در آزمایشگاه الکترونیکی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر سوال اهم متر چیست به طور عمیق و جدی در شما شکل گرفته است، باید با در نظر داشتن مطالب ذکر شده در اینجا و همچنین قرار گرفتن در موقعیت استفاده از این دستگاه، حس کنجکاوی خود را ارضا کنید.

موفق باشید.

منبع: elprocus

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا