فضاپیمای استارشیپ

فضاپیمای استارشیپ چه ماموریتی دارد

در سفرهایی که تاکنون به فضا صورت گرفته یکی از مشکلات اساسی پرهزینه بودن سفرها بوده است. بخش اعظمی از این هزینه زیاد به دلیل یکبارمصرف بودن موشک‌ها و راکت‌ها است. در این مقاله درباره فضاپیمای استارشیپ و اینکه چه ماموریتی دارد صحبت خواهیم کرد، با ما تا انتهای این محتوای جذاب همراه باشید.

استارشیپ قسمت فوقانی سامانه‌ پرتابی با قابلیت استفاده چندباره محسوب می‌شود که شرکت اسپیس‌ایکس مدت‌هاست در حال ساخت و توسعه آن است. این فضاپیما جهت حمل انسان ها و محموله به مدار زمین، ماه، مریخ و فراتر از آن طراحی شده‌است. استارشیپ به دلیل سیستم کاملاً قابل استفاده مجدد و امکان تحویل ماهواره‌های بیشتر، باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

شرکت اسپیس ایکس برترین شرکت خصوصی دنیا در حوزه فناوری فضایی از سال ۲۰۱۲  در حال ساخت فضاپیمای استارشیپ است. ایلان ماسک ششمین فرد ثروت‌مند دنیا، شرکت اسپیس ایکس را در سال 2002 تاسیس کرد. او همچین موسس شرکت تسلا که پیشتاز در حوزه تولید خودروهای الکترونیکی است می‌باشد.

فضاپیمای استارشیپ قدرتمندترین وسیله پرتاب جهان است که تاکنون تولید شده است و توانایی حمل بیش از 100 سرنشین به مدار زمین را دارد. به گفته ایلان ماسک، فضاپیماپیمای استارشیپ قادر است در مدار نزدیک زمین مجددا سوختگیری کرده تا بتواند به سوی مریخ نیز حرکت کند. فضاپیمای استارشیپ از تجربه اسپیس ایکس استفاده می‌کند تا به رویای بلندپروازانه بشر که زندگی در مریخ است، جامعه عمل بپوشاند. در مارس سال 2019 آزمایش‌های یکپارچه اولیه استارشیپ با آزمایش استارهاپر که نمونه اولیه کوچک‌شده است (مانند گراس‌هاپر برای فالکن9) آغاز شد.

فضاپیمای استارشیپ
مقایسه‌ای از فضاپیمای استارشیپ با راکت سوپرهوی ( فضاپیمای وسط) با موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس (راست) و موشک ساترن ۵ ناسا (چپ)

معرفی فضاپیمای استارشیپ

فضاپیمای اسپیس‌اکس استارشیپ (SpaceX’s Starship) و موشک  Super Heavy (که در مجموع استارشیپ نامیده می‌شود) یک سیستم حمل‌ونقل با قابلیت استفاده مجدد است.

اشتارشیپ با ارتفاع حدود 50 متر سوار بر راکتی به نام سوپر هوی (Super Heavy)  به طول حدود 70 متر است که قرار است با این راکت به مدار برسد تا از آنجا بتواند مسافر و محموله را به مقاصد سیاره‌ای از جمله ماه و مریخ حمل کند.

بررسی اجمالی

فضاپیمای استارشیپ

1- کل مجموعه استارشیپ شامل فضاپیمای اسپیس‌اکس استارشیپ و موشک  سوپرهوی.

ارتفاع 120 متر / 394 فوت
قطر 9 متر / 30 فوت
ظرفیت ترابری به LEO 100+ t / 220+ klb

فضاپیمای استارشیپ

2- STARSHIP

این قسمت از فضاپیمای استارشیپ با قابلیت استفاده مجدد و طبقه دوم از سیستم استارشیپ است. این قسمت شامل بخش بار مجتمع است و توانایی حمل مسافر و محموله به مدار زمین، مقصد سیاره‌ای و بین سیاره‌ای را دارد.

ارتفاع 50 متر / 160 فوت
قطر 9 متر / 30 فوت
ظرفیت پیشرانه 1200 تن / 2.6 میلی لیتر
ظرفیت ترابری 100+ t / 220+ klb

فضاپیمای استارشیپ

3- SUPER HEAVY

سوپرهوی اولین طبقه یا تقویت‌کننده سیستم پرتاب، دارای بالابرنده به جرم ناخالص بیش از 3 میلیون کیلوگرم است و از متان مایع خنک‌شده و پیشرانه‌های اکسیژن مایع ( CH4 / LOX)  استفاده می‌کند. سوپرهوی همچنین مجهز به ۶ پایه‌ فرود غیرمتحرک است.

ارتفاع 70 متر / 230 فوت
قطر 9 متر / 30 فوت
ظرفیت پیشرانه 3400 تن در 6.8 میلی لیتر
نیروی پرتاب 72 MN / 16 Mlbf

فضاپیمای استارشیپ

4- ظرفیت ترابری

خدمه | محموله

قسمت ترابری استارشیپ دارای قطر 9 متر و ارتفاع 18 متر است. در نتیجه بیشترین حجم بار قابل استفاده را نسبت به هر

پرتابگر در حال توسعه و یا تولید شده تاکنون داراست. این ظرفیت و فضا را می‌توان هم برای خدمه و هم برای محموله پیکربندی کرد.

ارتفاع 18 m / 59 ft
قطر 9 m / 30 ft
حجم 1,100 m3 / 38,800 ft3
حجم مفید 100+ t / 220+ klb

 

موارد استفاده فضاپیمای استارشیپ:

1-ماهواره‌ها

فضاپیمای استارشیپ

استارشیپ نسبت به پرتابگر فالکن، برای تحویل ماهواره‌های بیشتر و با هزینه‌ای کمتر در پرتاب طراحی شده‌است. در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ پرتابگر فالکن ۹ حداکثر ۶۰ عدد ماهواره‌ استارلینک را به طور همزمان به مدار زمین می‌فرستاد، برنامه‌ریزی شرکت اسپیس‌اکس برای ارسال حدود ۴۰۰ ماهواره با هر یک پرتاب است. همچنین محفطه بار استارشیپ بزرگتر از هر مورد دیگری است که تاکنون تولید یا توسعه داده شده‌است. Starship امکاناتی را برای ماموریت‌های جدید از جمله تلسکوپ‌های فضایی که حتی بزرگتر از جیمز وب هستند ایجاد می‌کند.

2- ایستگاه فضایی

فضاپیمای استارشیپ

استارشیپ می‌تواند سرنشینان و محموله‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) تحویل دهد. استارشیپ ظرفیت قابل توجهی را برای فعالیت‌های فضایی فراهم می‌کند. همچنین کانتینرهای بار عقب می‌توانند میزبان بارهای متنوعی باشند.

3- ماموریت‌های ماه

فضاپیمای استارشیپ

ایجاد پایگاه‌هایی برای پشتیبانی از اکتشافات فضایی در آینده، نیاز به حمل مقدار زیادی محموله به ماه برای تحقیق و توسعه پروازهای فضایی انسان دارد. فضاپیمای استارشیپ برای حمل این بلوک‌های ساختمانی طراحی شده‌است.

4- حمل‌ونقل بین المللی

فضاپیمای استارشیپ

ساختن شهرها در مریخ نیاز به تحویل مقرون به صرفه مقادیر قابل توجهی از بار و افراد دارد. سیستم کاملاً قابل استفاده مجدد Starship برای دستیابی به این هدف و انتقال افراد در پروازهای طولانی مدت و بین سیاره‌ای از انتقال پیشرانه در فضا استفاده می‌کند.

فرود در مریخ

فضاپیمای استارشیپ

استارشیپ با سرعت 7.5 کیلومتر در ثانیه وارد جو مریخ می‌شود و بعد سرعتش از نظر آیرودینامیکی کاهش می‌یابد. برای آن سپر حرارتی برای مقاومت در برابر ورودی‌های متعدد طراحی شده‌است. اما با توجه به اینکه فضاپیما در هنگام ورود به جو مریخ بسیار داغ است، به نظر می‌رسد مقداری فرکانس محافظ حرارتی  (شبیه ساییدگی و پارگی لنت ترمز) دیده شود.

موتورها

فضاپیمای استارشیپ

موتور رپتور

موتور رپتور یک موتور قابل استفاده مجدد با احتراق مرحله‌ای متالوکس است که سیستم پرتاب استارشیپ را تأمین می‌کند.  در آوریل سال ۲۰۱۹ اولین آزمایش آتش استاتیک استارهاپر با یک موتور رپتور و در طول چند ثانیه انجام شد. استارشیپ باید ابتدا صدها یا هزاران آزمایش پیش از پرواز را با موفقیت انجام دهد تا از سلامت موتورهای آن بعد از احتراق اطمینان بدست آید و پس از اطمینان از سلامت موتور رپتور، موشک دستور بلند شدن از زمین را می‌گیرد.

قطر 1.3 m / 4 ft
ارتفاع 3.1 m / 10.2 ft
فشار موتور 2 MN / 440 klbf

 

اولین گردشگر خصوصی ماه

فضاپیمای استارشیپ

اولین مسافر فضاپیمای استارشیپ، میلیاردر ژاپنی یوساکو مائزاوا (Maezawa) است. یوساکو مایزاوا میلیاردر 42 ساله ژاپنی بنیان‌گذار Zozotown  (بزرگ‌ترین خرده‌فروشی آنلاین لباس در ژاپن) است. در 17 سپتامبر 2018، اسپیس ایکس اعلام کرد که یوساکو اولین مسافر خصوصی شرکت خواهد بود که در سال 2023 به دور ماه پرواز می‌کند. یوساکو مبلغ بالایی را برای انجام این کار پرداخت کرده‌است که به توسعه بودجه SpaceX’s Starship و Super Heavy کمک خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا