تسلا کیست؟

تسلا کیست؟

بعد از سر و صدای تسلا رودستر 2020 و قابلیت های شگفت انگیز آن، توجه عمومی به تسلا بیشتر شده است. شاید ندانید تسلا کیست و یا چه کارهایی انجام داده ولی قطعا برای تان جالب است تا در مورد تسلا بیشتر بدانید. قبل از هر توضیحی باید بگویم که اتومبیل های پر شتاب شرکت تسلا موتورز هیچ ارتباطی به جناب نیکولا تسلای فیزیک دان ندارند. اما شرکت تسلاموتورز نام تولیدات خود را از “تسلا” به عاریت گرفته است.

نیکولا تسلا کیست ؟

تسلا بین سال های 1856 تا 1943 می زیسته و آثار گرانبهایی را از خود به جا گذاشته است. بیشترین اعتبار تسلا به دلیل طراحی سیستم نوین برق رسانی بر اساس جریان متناوب است که از آن در بسیاری از صنایع استفاده می شود. در واقع تسلا یک مهندس، فیزیکدان و مخترع آمریکایی-اتریشی با اصالت صرب است که خدمات شایانی را در زمینه الکتریسیته انجام داده است.

احتمالا نام نیکولا تسلا را در کتا هاب فیزیک دبیرستان دیدیه باشید چگالی شار مغناطیسی در سیستمSI به پاس خدمات وی، به نام تسلا شهرت پیدا کرده است.

تسلا کیست

خانواده تسلا در بخش صرب نشین اتریش ساکن بود وی تا زمان سکونت در این منطقه تجارب زیادی در زمینه مهندسی برق و مخابرات راه دور را کسب کرده بود ولی برای ارتقا سطح مهارت های خود و همکاری با توماس ادیسون، راهی نیویورک شد.

تسلا کیست مهندس یا مخترع؟

در سال 1884 تسلا زادگاه خود را به مقصد امریکا ترک کرد. او مدتی در کارگاه ادیسون به کار مشغول شد و به زودی توانست حامیان مالی زیادی را برای راه اندازی کسب و کاری مستقل، به دست آورد. شهرت وی هر روز بیشتر می شد و آزمایشگاه ها و کارخانه های محصولات الکتریکی بسیاری تحت نظر او، احداث شد.

بدون تردید تسلا یک مهندس نابغه بود که تجارب زیادی در زمینه جریان الکتریکی داشت. اما اختراع موتور القایی نام این فیزیکدان بزرگ را در لیست بزرگترین مخترعین تاریخ همپای جرج وستینگهاوس( مخترع ترمز بادی راه آهن) و توماس ادیسون( مخترع لامپ رشته ای) قرار داد. نیکولا تسلا یکی از پیشگامان مهندسی برق جهان است که جهان مدیون اختراعات اوست.

طراحی موتور القایی

این جوان نابغه ابایی از ابراز عقاید خویش نداشت و برای تحقق یافته های ذهنی، روزها و شب ها به کار می پرداخت. برخی نوشته ها حاکی از این است که تسلا در شبانه روز 2 ساعت به صورت چرت های کوتاه، استراحت می کرده است و خواب به شیوه مرسوم را به طور مداوم انجام نمی داده است. در این مورد اطلاعات زیادی در دست نیست ولی آنچه مسلم است ساعات طولانی کار روی پروژه های در دست اقدام است که اولویت زندگی تسلا را تشکیل می داده است.

نیکولا تسلا

اگر بخواهیم با یک جمله بگوییم تسلا کیست ؟ قطعا او را طراح موتور القایی می دانیم. در سال 1888 طراحی اولیه موتور القایی توسط Nikola Tesla به انجمن مهندسان برق و الکترونیک معرفی شد. این طرح سر آغازی تحولی بزرگ در عصر خود شد که ثمرات آن تا به امروز نیز باقی مانده است.

موتور القایی تسلا وسیله ای برای برقراری جریان الکتریکی در یک قطعه آهنی بود که بین دو قطعه الکتریکی به نوسان در می آمد. چرخش این قطعه موجب تولید جریان الکتریکی (AC) در مدار میشد. تسلا با تکامل این طرح، اختراع منبع جریان الکتریکی چند فازه را به نام خود ثبت کرد.

برخی از محققیت نام تسلا و ادیسون را در مقابل هم قرار می دهند. شاید بتوان گفت این دو به نوعی رقیب محسوب می شدند که هر دو در یک حیطه فعالیت داشتند. نتیجه تلاش های نیکولا تسلا، درهای زیادی را به روی بشریت گشود. اگر ادیسون را پدر روشنایی بنامیم بدون تردید تسلا ” پدر واقعی جریان برق” است. بدون برق، هرگز روشنایی به دنیا ارائه نمی شد و این جای تقدیر بسیاری دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «تسلا کیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا